Reklama

Niedziela Lubelska

„I bądźcie wdzięczni” (Kol 3, 15)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Czytelnicy „Niedzieli Lubelskiej”!

Gdy ujrzałem 1000. numer „Niedzieli Lubelskiej”, zapragnąłem skierować do Drogich Czytelników serdeczne wspomnienie. Przede wszystkim nawiążę do osoby arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka, który 30 sierpnia 1994 r. podjął ważną dla archidiecezji decyzję wydawania „Niedzieli Lubelskiej”. Był to czas radości w naszej umiłowanej Ojczyźnie - szło nowe, a z nim nadzieja na lepsze. Wierzyliśmy, że komunizm został pokonany i będziemy mogli budować Ojczyznę taką, jaka być powinna, że odzyskana wolność pozwoli nam dobrze zagospodarować ważne przestrzenie życiowe, także te dotyczące kultury chrześcijańskiej i rozwoju duchowego, szczególnie młodego pokolenia Polaków.

Serdecznie dziękuję Księdzu Arcybiskupowi za dar niezwykłej życzliwości i zaufania wobec „Niedzieli”. Z naszej strony, jako redakcji katolickiego pisma, zawsze żywiliśmy wobec Lublina ogromny dług wdzięczności za Katolicki Uniwersytet Lubelski, za wypracowywaną tam naukę oraz za wspaniałych ludzi, z których wielu zasiliło także szeregi redakcyjne „Niedzieli”. Ksiądz Arcybiskup poświęcał nam zawsze wiele uwagi, a my uczyliśmy się i zbieraliśmy doświadczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomnę tu także serdecznie ks. prof. Tadeusza Zasępę, który jako pierwszy redaktor „Niedzieli Lubelskiej” uczynił wiele dla zaistnienia „Niedzieli” na lubelskim rynku medialnym.

Czasy się zmieniały, przyszedł także czas senioratu Arcybiskupa Bolesława i nastał czas jego następcy - abp. Józefa Życińskiego. Nowy pasterz podjął swoje plany związane z obecnością katolickiego tygodnika w archidiecezji lubelskiej. Wspomnę tylko, że w chwili objęcia przez niego posługi biskupiej „Niedziela” rozchodziła się w archidiecezji w nakładzie 17 400 egz. tygodniowo!...

Piękna i ciekawa była nasza wspólna praca, zawsze nasycona poczuciem misji i pasją, za co chciałbym podziękować wszystkim kapłanom i świeckim, którzy na różny sposób współpracowali z edycją lubelską „Niedzieli”. Dziękuję szczególnie ks. prof. Mirosławowi Sitarzowi, który był ostatnim redaktorem prowadzącym mianowanym przez abp. Pylaka. Następowali po nim kolejni księża, bardzo oddani misji „Niedzieli”, i każdy z nich zapisał się w historii naszego tygodnika najpiękniejszymi zgłoskami. Pozostaję im wdzięczny za ich trud i świadomość roli katolickiego pisma w życiu wiernych.

Reklama

Wśród kapłanów powołanych na redaktorów „Niedzieli” przez arcybiskupa metropolitę lubelskiego jest ks. Tadeusz Domżał, obecny redaktor prowadzący „Niedzieli Lubelskiej”. W tym miejscu chciałbym wyrazić mu wdzięczność i uznanie za jego pilność i czuwanie nad wszystkimi pracami, za pomysłowość i inteligentne wchodzenie w wiele spraw ważnych dla człowieka i Kościoła. W skład zespołu redakcyjnego wchodzą także redaktorzy świeccy. Dziękuję tu p. Urszuli Buglewicz-Kamińskiej, która przez wiele lat, wraz z innymi redaktorami, kompetentnie pracuje w tej edycji. Jej oddanie dla „Niedzieli” zasługuje na najwyższe podziękowanie i uszanowanie.

Moją serdeczną wdzięczność za błogosławieństwo dla „Niedzieli” w Lublinie pragnę wyrazić także obecnemu pasterzowi Kościoła lubelskiego abp. Stanisławowi Budzikowi.

Byłbym niesprawiedliwy, gdybym nie podziękował księżom biskupom pomocniczym, którzy wnosili - i wnoszą - swój wkład w tworzenie „Niedzieli” i przyjaznego dla niej klimatu. Gorąco dziękuję bp. Mieczysławowi Cisło, bp. Arturowi Mizińskiemu i bp. Józefowi Wróblowi, pozostając wielce zobowiązanym. W sposób szczególny dziękuję biskupowi seniorowi Ryszardowi Karpińskiemu, który obdarzał nas zawsze serdeczną przyjaźnią i szczerymi radami dotyczącymi wydawania pisma. Często gościł też na naszych łamach i bardzo angażuje się w rozprowadzanie „Mojego Pisma Tęcza”, rozumiejąc, że „czego się Jaś nie nauczy...”. Dziękujemy mu za jego przyjaźń i życzliwość - wielkie Bóg zapłać, Księże Biskupie!

Reklama

Jestem wdzięczny Wolontariatowi „Niedzieli Lubelskiej”, tworzącemu dość duży i prężnie działający zespół osób żywo reagujących na to, co niesie życie, oraz wszystko, co dzieje się poprzez dar KUL-u. Wszystkim pragnę przekazać moje wyrazy podziwu i serdecznej wdzięczności za wielki wkład w dzieło ewangelizacji przez media. Dzięki temu archidiecezja lubelska jest tak żywo obecna na łamach swojego tygodnika, a ta obecność jest notyfikowana także w sposób niezwykle wyrazisty w postaci zdjęć zamieszczanych na łamach edycji.

Podziękowania największe i najgorętsze składam w imieniu nas wszystkich Panu Bogu, którego Święta Opatrzność czuwa nad nami codziennie, który nieustannie oświeca nas nauką Jezusowej Ewangelii i umacnia darami Ducha Świętego. Dziękujemy także za troskliwą i czułą opiekę Maryi - Matki Słowa.

Pomyślmy, Kochani, 1000 numerów „Niedzieli Lubelskiej” to 8 tys. stron tygodnika o dziejach archidiecezji lubelskiej. Każdy, kto za 30 i więcej lat będzie chciał dowiedzieć się, jak żył i pracował ten Kościół lokalny, wystarczy, że sięgnie do archiwum „Niedzieli”. Cieszymy się, że możemy mu służyć, rejestrując pracę zarówno księży biskupów i kapłanów, jak i wiernych tej pięknej ziemi.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W gronie laureatów „Mater Verbi”

Tradycją pielgrzymek „Niedzieli” na Jasną Górę jest przyznawanie medali „Mater Verbi”. Pierwszy raz zostały przyznane przez redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia w 1998 r.

Na tegorocznej liście laureatów znalazły się osoby związane z diecezją sosnowiecką. Tym razem na zaszczytne miano zasłużyli duchowni: kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. kan. dr Mariusz Karaś, proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu, ks. Jan Wieczorek oraz proboszcz parafii Matki Bożej Szkaplerznej, ks. Grzegorz Gołuszka.
Ksiądz Kanclerz często obecny jest na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej”. Proszony przez redaktorów edycji o wypowiedzi na tematy związane z życiem diecezji, chętnie ich udziela, ubogacając cotygodniowy materiał dziennikarski. Niezwykle ceni to katolickie pismo, m.in. dlatego, że przekazuje prawdę, nie zakłamuje rzeczywistości. Medal „Mater Verbi” to wyraz uznania i wdzięczności redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusza Skubisia za zaangażowanie i ewangelizację przez media oraz serdeczność dla „Niedzieli”.
Ks. Jan Wieczorek, gdy tylko dowiedział się o przyznaniu wyróżnienia, natychmiast wykonał telefon do działu redakcyjnego kolportażu z prośbą o 100-pocentowy wzrost nakładu pisma do jaroszowieckiej parafii. „To wyróżnienie jest też dla mnie i moich parafian ogromnym wyzwaniem i zadaniem, aby pracować nad wzrostem czytelnictwa «Niedzieli», by była obecna w każdej rodzinie. Mieszkańcy Jaroszowca chętnie korzystają z naszego tygodnika, a już jak ciepłe bułeczki rozchodzi się on, gdy w wydaniu lokalnym są wieści z najbliższej okolicy” - zaznacza proboszcz jaroszowieckiej wspólnoty. „Gdy natomiast tekst jest o nas, wtedy blisko 100 sztuk rozchodzi się w mig. To cieszy! A gdy o nas nie piszą, to podczas kazania lub w ogłoszeniach parafialnych sygnalizuję początek ciekawego, wybranego przeze mnie tekstu, który opatruję słowami: resztę doczytacie w «Niedzieli». I to działa” - cieszy się ks. Jan.
Z kolei ks. Grzegorz Gołuszka, jako nowy proboszcz strzemieszyckiej wspólnoty, postanowił wykorzystać pierwszy materiał, który pojawił się w lokalnym wydaniu „Niedzieli” w 2010 r. W parafii do tej pory „Niedziela” nie była prenumerowana. Na okoliczność artykułu zamówił 100 sztuk nie bardzo wierząc, że się sprzeda, skoro ludzie nie znają pisma. I poszło! Co więcej, od tej pory nie ma niedzieli bez „Niedzieli”. Każdego tygodnia udaje się rozprowadzić ok. 15 egzemplarzy pisma. To maleńka parafia, więc można mówić o sukcesie. „Oczywiście, podobnie jak w wielu innych wspólnotach, gdy jest materiał o nas, to wówczas na wsi zbiera się pospolite ruszenie, każdy chce mieć gazetę, zamawiam wtedy dużo więcej, żeby nikomu nie brakło. A z nagrody ogromnie się cieszę, to dla mnie i wiernych zaszczyt i wyróżnienie oraz związana z nimi jeszcze większa mobilizacja do rozpowszechniania naszej «Niedzieli»” - podkreśla ks. Grzegorz.

CZYTAJ DALEJ

Najświętsza Maryja Panna Krzeszowska, Matka Łaski Bożej

Niedziela legnicka 4/2013, str. 7

[ TEMATY ]

sanktuarium

Krzeszów

Autorstwa Januszk57 - Praca własna, commons.wikimedia.org

Ikona Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Ikona Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Krzeszów to mała miejscowość w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku, położona tuż przy czeskiej granicy. Jest znana nie tylko w swoim regionie, ale także w całej Polsce, a nawet w Europie i na świecie. Stało się to za przyczyną znajdującego się tu sanktuarium Matki Bożej Łaskawej oraz barokowego zespołu obiektów sakralnych tworzących kompleks zabytków klasy zerowej.

Najstarsza historia

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przewodniczył uroczystości Bożego Ciała w Rzymie

2024-06-02 20:45

@VaticanNewsPL

„Wyruszając od Ołtarza zaniesiemy konsekrowaną Hostię między domy naszego miasta. Nie czynimy tego, aby się pokazać ani obnosić z naszą wiarą, lecz aby zaprosić wszystkich do uczestnictwa, w Chlebie Eucharystii, do nowego życia, które dał nam Jezus” - stwierdził Franciszek podczas Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie. Eucharystia rozpoczęła uroczystości Bożego Ciała w Rzymie po czym procesja eucharystyczna przeszła ulicami stolicy Włoch do bazyliki Matki Bożej Większej i zakończyła się błogosławieństwem udzielonym Najświętszym Sakramentem.

W homilii Ojciec Święty nawiązując do słów św. Marka ewangelisty (Mk 14, 12-16. 22-26) podkreślił trzy wymiary tajemnicy Eucharystii dziękczynienie, czynienie pamiątki i obecność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję