Reklama

Niedziela Przemyska

Pomnik Pamięci Narodowej w Jarosławiu

26 października 2018 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Pamięci Narodowej przy parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Pomysłodawcą i inicjatorem tego unikalnego przekazu, symbolu troski o patriotyzm młodego pokolenia, jest archiprezbiter jarosławski ks. prał. ppłk Wojska Polskiego Andrzej Surowiec. Liczący 32 m długości Pomnik Pamięci Narodowej zawiera historię Polski od Mieszka I do św. Jana Pawła II. Monument jest bogaty w najistotniejsze wydarzenia i daty, których zwieńczeniem są postaci historyczne odlane z brązu.

Niedziela przemyska 46/2018, str. IV

[ TEMATY ]

pomnik

Archiwum autora

Pomnik Pamięci Narodowej w Jarosławiu upamiętnia całą historię Polski od Mieszka I do św. Jana Pawła II

Pomnik Pamięci Narodowej w Jarosławiu upamiętnia całą historię Polski od Mieszka I do św. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowywaną od wielu miesięcy uroczystość zainaugurowała Msza św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita przemyski abp Adam Szal w koncelebrze z licznie przybyłym duchowieństwem archidiecezji przemyskiej.

Jak zaznaczył organizator i inicjator utworzenia pomnika: „Bezpośrednią motywacją do powstania jego ostatecznej wersji były doniosłe rocznice: 1050-lecie chrztu Polski i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Zwracając się do licznie przybyłych gości, ks. Surowiec zaznaczył, że „w ostatnich latach jesteśmy świadkami odradzającej się w Polsce pamięci historycznej. Jest to związane z dość powszechną chęcią poznania prawdziwej historii naszej Ojczyzny, ale też z rodzącym się w nas buntem, aby tej historii nie zakłamywano – ani w kraju, ani poza jego granicami”. W pełnym troski o polityczne losy Ojczyzny przemówieniu ks. Surowiec podkreślał: „Dziś już bardzo wielu ludzi zauważa, że za mało wyciągamy wniosków z lekcji historii, za mało przyglądamy się wydarzeniom, które miały miejsce kiedyś i nie pamiętamy o datach i bohaterach. Istnieje niewątpliwie wielka potrzeba, aby uważniej czytać podręczniki do historii, aby budzić ducha poszukiwania prawdy o naszej trudnej przeszłości, niekiedy bardzo trudnej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Archiprezbiter Jarosławski stwierdził, że konieczne jest kształtowanie świadomości historycznej, które nie powinno być zadaniem jedynie autorów podręczników czy też nauczycieli i szkół. „Musimy sobie uświadomić, że to jest obowiązek nas wszystkich, w tym rodziców i dziadków – bo ta historia jest nasza i nas dotyczy, to jest nasze życie” – mówił.

Zauważył, że „właśnie z tego poczucia obowiązku wobec Ojczyzny, którą św. Jan Paweł II nazywał«naszą matką», zrodziła się chęć utrwalenia prawdziwej historii naszego narodu w postaci Pomnika Pamięci Narodowej przy Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Pomnika z najważniejszymi datami, wydarzeniami i osobami, które pokazują, jak trudne w ciągu dziejów było utrzymanie polskiej tożsamości, kultury, tradycji i wolności”.

Reklama

Odsłonięcie i poświęcenie pierwszej części pomnika, który ma bardzo bogatą symbolikę nawiązującą zarówno do chwały polskiego oręża, jak i tragicznego momentu rozstrzelania jeńców katyńskich, odbyło się 15 września 2005 r. Natomiast druga część historii pomnika związana jest z katastrofą smoleńską. Upamiętniono 96 ofiar samolotu prezydenckiego z 10 kwietnia 2010 r. Poświęcenie miało miejsce w 2011 r. W latach 2017-2018 Pomnik został rozbudowany o całą historię Polski.

Przytaczając trzyetapową historię powstania Pomnika Pamięci Narodowej, ks. prał. Andrzej Surowiec podkreślił, że „staje się on dziś świadectwem naszej wiary i miłości Ojczyzny oraz przywiązania do tradycyjnych chrześcijańskich wartości”.

W wydarzeniu wzięli udział marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński, przedstawiciel prezydenta RP Andrzeja Dudy, prof. dr hab. Andrzej Waśko. Poseł na Sejm, Anna Schmidt-Rodziewicz, która odczytała listy: premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl z wicemarszałkiem i przedstawiciel wojewody.

Na zaproszenie organizatora odpowiedzieli: gospodarze naszego powiatu i miasta oraz reprezentanci służb mundurowych i przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych i młodzieżowych, łącznie z nauczycielami i uczniami oraz pocztami sztandarowymi. Swoją obecność zaznaczył również Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy i Rzeszowa oraz PWSTE w Jarosławiu.

Po zakończonej Eucharystii odbyła się oficjalna część uroczystości, którą kontynuowano przed Pomnikiem Pamięci Narodowej. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Ceremonia obejmowała przecięcie biało-czerwonej wstęgi przez zaproszonych gości oraz poświęcenie Pomnika Pamięci Narodowej, którego dokonał abp Adam Szal. Następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów, odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową.

Wydarzeniom odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Pamięci Narodowej towarzyszyły prelekcje znanych profesorów i koncerty wybitnych polskich artystów.

2018-11-14 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. krzyża przy pomniku św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

pomnik

krzyż

www.coeurdebretagne.com

Oświadczenie Senatorów RP do Władz Francji i jej przedstawicieli w Polsce w sprawie utrzymywania procesu jednoczenia narodów Europy przez zachowanie Krzyża przy Świętym Janie Pawle II.

Polacy mają wiele wspólnego z Francuzami, czego dowodem może być wiele postaci, które wiążą kulturę i tradycję polską z francuską. Do takich postaci należą między innymi Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Robert Schuman i Jan Paweł II. Szczególną cechą tych wszystkich osób była duża umiejętność budowania relacji między ludźmi i zbliżanie serc obu narodów.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

[ TEMATY ]

kapłaństwo

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję