Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W nowy rok z nowym patronem

Szkoła Podstawowa w Bukowinie podczas inauguracji roku szkolnego przeżywała uroczystość nadania placówce imienia Hetmana Jana Zamojskiego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2021, str. IV

[ TEMATY ]

inauguracja

nowy rok szkolny

Joanna Ferens

Uroczystość rozpoczęła się polonezem

Uroczystość rozpoczęła się polonezem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces” – słowa Henry’ego Forda stały się mottem uroczystości, która odbyła się w Bukowinie w Gminie Biszcza.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. sprawowanej w zabytkowym kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukowinie. Do zebranych w świątyni uczniów zwrócił się proboszcz parafii w Biszczy, ks. Stanisław Bełz. – Rozpoczynamy dziś nowy rok szkolny 2021/2022, rozpoczynamy czas nauki, zdobywania wiedzy, zdobywania mądrości. Zgromadzeni na Mszy św. módlmy się o to, by ten czas przyniósł w naszym życiu piękne owoce, by był pełen wzniosłych chwil dla uczniów i nauczycieli. Każdy z nas potrzebuje Bożego wsparcia i pomocy, aby gorliwie podchodzić do codziennych obowiązków. Prośmy zatem o dary Ducha Świętego. Witam wszystkich zgromadzonych w świątyni i zapraszam do szczerej modlitwy – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Eucharystii przy pomniku--obelisku poświęconym ofiarom niemieckich pacyfikacji wsi, upamiętniającym pomordowanych i wysiedlonych mieszkańców Bukowiny złożono kwiaty i zapalono znicze, a dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed szkołą w Bukowinie. Na uroczysty apel złożyło się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, złożenie meldunku o gotowości do podjęcia nauki w nowym roku szkolnym, wspólne odtańczenie poloneza oraz odczytanie uchwały o nadaniu imienia placówce i wystąpienia zaproszonych gości.

Szkoła Podstawowa w Bukowinie jest prawdziwym centrum życia lokalnej wspólnoty. Służy nie tylko uczniom i nauczycielom, ale również całej społeczności.

Bogata historia

Szkoła w Bukowinie ma bogatą, ponad 60-letnią tradycję – podkreślał w rozmowie wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko. – Placówka działa od 1959 r. Obecnie uczy się w niej 96 uczniów, dodatkowo funkcjonuje w niej również oddział przedszkolny, a z uczniami pracuje 12 nauczycieli. Trzy lata temu udało się złożyć kompleksowy wniosek na termomodernizację budynku i remont wnętrza szkoły. Teraz budynek wygląda przepięknie, a sale są wyremontowane. W 2020 r. budynek szkoły został gruntownie wyremontowany, a inwestycja kosztowała około 1,2 mln zł. Budynek został docieplony, wyremontowany wewnątrz, zagospodarowany został plac przy szkole. Placówka jest także doskonale wyposażona, są klaso-pracownie i nowoczesny sprzęt. Szkoła Podstawowa w Bukowinie jest prawdziwym centrum życia lokalnej wspólnoty. Służy nie tylko uczniom i nauczycielom, ale również całej społeczności. Od dziś także nosi imię hetmana Jana Zamoyskiego, co potwierdza łączność miejscowości z Hetmanem Wielkim Koronnym – wyjaśniał.

Reklama

Piękno i wdzięczność

Słowa powitania do wszystkich zgromadzonych skierowała dyrektor Szkoły Podstawowej w Bukowinie, Irena Klecha. – Dzisiejszy dzień na stałe wpisze się w historię naszej placówki. Chcę wspomnieć dziś zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy zostawili tutaj swój ślad, ślad swojej pracy, oddania i zaangażowania na rzecz szkolnej społeczności. Od bardzo dawna chcieliśmy nadać szkole imię, ponieważ już jest bardzo mało szkół w województwie lubelskim, które nie mają swojego patrona. Nie mogliśmy ziścić swoich marzeń wcześniej, ponieważ nasz budynek nie nadawał się do zaproszenia gości i zrobienia takiej uroczystości. W maju 2020 r. rozpoczął się remont budynku i dzisiaj możemy podziwiać piękno nowej szkoły. Życzę wszystkim uczniom i nauczycielom owocnej współpracy, wielu sukcesów oraz by czas spędzony w szkole był dobrze wykorzystany, pełen kreatywności i osiągnięć wychowawczych i dydaktycznych – mówiła.

Dziś szkole znajdującej się w tej miejscowości nadajemy imię tego wielkiego hetmana, Polaka i patrioty. To jest znakomity prognostyk na dobry rok szkolny i rozwój tej placówki.

Dobre prognozy

W uroczystościach uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który życzył społeczności szkolnej w Bukowinie owocnego nowego roku szkolnego. – Bukowina związana jest z Zamoyskimi i z Akademią Zamojską. Dziś szkole znajdującej się w tej miejscowości nadajemy imię tego wielkiego hetmana, Polaka i patrioty. To jest znakomity prognostyk na dobry rok szkolny i rozwój tej placówki. Nowy rok szkolny jest powrotem do wspólnoty szkolnej i do normalności. Jest pełen nowych rozwiązań i programów, jak choćby program „Poznaj Polskę” – wyjazdów i wycieczek finansowanych z budżetu ministra edukacji i nauki. Jest to narodowy program wsparcia dzieci i młodzieży po Covidzie. W tym roku szkolnym chcemy także na lepsze zmienić warunki pracy nauczycieli. W życie wchodzi rozporządzenie, w którym mówimy stop biurokracji nauczyciela. Z kolei Gmina Biszcza słynie z gospodarności oraz tego, że świetnie lokuje środki. Nie ma jednak lepszej inwestycji jak inwestycja w warunki rozwoju, zdobywania wiedzy i wychowania przyszłych pokoleń. Dlatego też uczniom i nauczycielom tej szkoły oraz wszystkich szkół w powiecie biłgorajskim życzę znakomitego roku szkolnego, pełnego sukcesów – powiedział.

Reklama

Ślady historii

Na uroczysty apel złożyło się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, złożenie meldunku o gotowości do podjęcia nauki w nowym roku szkolnym, wspólne odtańczenie poloneza oraz odczytanie uchwały o nadaniu imienia placówce i wystąpienia zaproszonych gości. Została również odsłonięta tablica pamiątkowa, na której znalazły się słowa podziękowania dla mieszkańców Bukowiny, rodziców, dyrekcji i nauczycieli szkoły za zaangażowanie i wkład w remont oraz codzienne życie szkoły.

Po części oficjalnej uroczystości był czas na wpisanie się do księgi pamiątkowej i zwiedzanie szkoły. Warto również podkreślić, iż miejscowość Bukowina ma z rodem Zamoyskich mocne związki. Pod koniec XVI wieku król Zygmunt III Waza podarował Bukowinę hetmanowi i kanclerzowi wielkiemu koronnemu Janowi Zamoyskiemu w nagrodę za wsparcie go w czasie elekcji i zwycięstwo pod Byczyną. Po utworzeniu Akademii Zamojskiej, w roku 1600 hetman nadał Bukowinę profesorom uczelni jako uposażenie, stąd potocznie nazywana jest miejscowością akademicką. Jan Zamoyski ufundował Bukowinę jako wieś akademicką, która odtąd dostarczała dochodów Akademii, a także stała się miejscem wypoczynku jej profesorów. Uczelnia Państwowa w Zamościu kontynuuje te tradycje i od wielu lat odbywają się tutaj Spotkania Akademickie.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By lepiej służyć

Niedziela lubelska 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

nowy rok szkolny

Paweł Wysoki

1 września uczniowie uroczyście wrócili do szkół

1 września uczniowie uroczyście wrócili do szkół

Miejska inauguracja roku szkolnego 2022/23 w Lublinie odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica.

Uroczystości na terenie parafii cywilno-wojskowej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 1 września zgromadziły przedstawicieli różnego szczebla władz samorządowych i oświatowych, a przede wszystkim dyrekcję, nauczycieli i uczniów najstarszej lubelskiej szkoły. Chętnie wybierany przez młodzież „Staś” jest spadkobiercą kolegium jezuickiego, które powstało w Lublinie w 1586 r. Ponad 400-letnia tradycja jest powodem dumy kolejnych pokoleń uczniów i nauczycieli; zobowiązuje do pielęgnowania ponadczasowych wartości. Wielowiekowa historia jest spleciona z nieustanną troską o wysoką jakość kształcenia i rozwój młodzieży na różnych płaszczyznach. W nowy rok szkolny I LO weszło z nową salą gimnastyczną i kompleksem zewnętrznych boisk sportowych, które zostały oficjalnie oddane do użytku i poświęcone.

CZYTAJ DALEJ

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle żartował

[ TEMATY ]

Paweł VI

Wydawnictwo Znak

Święty Paweł VI był człowiekiem refleksyjnym, ale też ciągle żartował – takim zapamiętała go jego bratanica Chiara Montini. Wspomnieniami o stryju-papieżu podzieliła się w programie włoskiej telewizji Rai Uno „A sua immagine”.

Kiedy Chiara się urodziła jej stryj, Giovanni Battista Montini, był arcybiskupem Mediolanu. Jednak nie szczędził uwagi swoim bliskim. – W sierpniu spędzaliśmy razem 10 dni. Bardzo lubił spacery i prowadzenie maluchów za rękę, pełniąc rolę przewodnika. Był dla nas bardzo dostępny. Budował dla nas domki z kart, dawał nam w prezencie najprzedziwniejsze rzeczy: którego roku pojechaliśmy do pałacu arcybiskupiego w Mediolanie i wróciliśmy do domu z białą owieczką – opowiadała Montini. A kiedy został papieżem, wszyscy w rodzinie zrozumieli, że „wujek już nie był wujkiem: stał się ojcem ludzkości”.

CZYTAJ DALEJ

Haiti: zamordowano troje świeckich misjonarzy

2024-05-27 16:30

[ TEMATY ]

misje

Haiti

misjonarze

Małżeństwo młodych Amerykanów, którzy pomagali w sierocińcu na Haiti oraz dyrektor lokalnej chrześcijańskiej organizacji pozarządowej Missions in Haiti zostali zamordowani przez członków uzbrojonych band, którzy od miesięcy przejęli kontrolę nad tą karaibską wyspą. By postawić tamę przemocy i przywrócić bezpieczeństwo w kraju na Haiti dotrze wkrótce międzynarodowy kontyngent stabilizacyjny dowodzony przez Kenijczyków.

Tragedia rozegrała się 23 maja na oczach bliskich ofiar, którzy w chwili napadu rozmawiali z nimi dzięki wideo-połączeniu i śledzili przebieg wydarzeń aż do momentu, kiedy zbrodniarze przerwali połączenie. Zabite małżeństwo to Natalie i Davy Lloyd, 21 i 23 lata, córka i zięć republikańskiego deputowanego Bena Bakera. Trzecią ofiarą jest 45-letni Jude Montis, który kierował misją na wyspie. Amerykański deputowany poinformował o tragedii w mediach społecznościowych: „Moje serce rozdarte jest na tysiąc kawałków. Nigdy nie doświadczyłem takiego bólu. Są zjednoczeni w niebie. Proszę, módlcie się za naszą rodzinę, desperacko potrzebujemy teraz siły. Brak mi słów”. Do tragedii odniósł się były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump: „Niech Bóg błogosławi Davy’ego i Natalie. Cóż za tragedia! Haiti jest całkowicie poza kontrolą! Znajdźcie ich morderców”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję