Reklama

Wiadomości

Zbrodnie Rosji nigdy nie zostały osądzone

Rosja nie miała nigdy żadnego międzynarodowego trybunału. Jej zbrodnicze, napastnicze wojny zawsze kończyły się bezkarnością – podkreśla prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Niedziela Ogólnopolska 9/2023, str. 8-9

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Karol Porwich/Niedziela

Ukraina, Charków, 31 stycznia 2023 r. Zniszczenia w wyniku rosyjskiego ostrzału

Ukraina, Charków, 31 stycznia 2023 r. Zniszczenia w wyniku rosyjskiego ostrzału

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mateusz Wyrwich: Rozmawialiśmy przed blisko rokiem – w trakcie powoływania przez Panią Profesor Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina. W skład zespołu weszli wolontariusze nie tylko z Polski i Ukrainy, ale też z innych krajów. Ludzie podeszli do tej pracy z niezwykłym zaangażowaniem i odwagą, bo podczas badań tych zbrodni samemu można było zginąć.

Magdalena Gawin: Tak było. Początki były trudne. W instytucie nie było jeszcze wolontariuszy. Nie wiedzieliśmy, jak zbudować sieć współpracy, z jednej strony bowiem mieliśmy zbierać dane osobowe świadków, a z drugiej – je chronić. Bardzo pomógł mi Jakub Kiersikowski, który jest dzisiaj szefem archiwum Centrum im. Lemkina. Trzeba było razem z prawnikami opracować pytania, skontaktować się z psychologiem. Nie mieliśmy „na pokładzie” Ukraińców, którzy dobrze posługiwaliby się językiem polskim, a świadectwa musiały być spisywane po ukraińsku i rosyjsku. Po lekturze tysięcy zeznań przed Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich oraz świadectw bez przysięgi w Armii Andersa wiedziałam, że świadkowie powinni mówić o tym, co widzieli na własne oczy, ale my też powinniśmy zostawić im przestrzeń na przeżycia wojenne, bo to znakomity materiał dla historyków. Na początku były same kłopoty i nieustanne pytania, po co zbieramy świadectwa, skoro tym samym zajmuje się prokuratura. Tłumaczenie, że zeznania przed prokuratorem będą zamknięte do procesów, czasem na długie dekady, że pamięć o konflikcie zbrojnym buduje się na świadectwach bez przysięgi, które nie są obłożone rygorem tajności, zajęło mi trochę czasu.

Najpierw Jakub budował nasz polsko-ukraiński zespół, potem rozpoczęliśmy współpracę z samorządami, żeby wpuszczały nas do ośrodków uchodźczych. I każdemu samorządowi trzeba było tłumaczyć wszystko od nowa. Przyjeżdżali amerykańscy dziennikarze, którzy chcieli pełnych zeznań bez anonimizacji, lecz nie mogliśmy im ich dać. Tłumaczyliśmy, że nie wiemy, gdzie są krewni tych ludzi i czy oni sami nie wrócą na Ukrainę. Z pierwszego wyjazdu wiedziałam, że Ukraińcy będą chcieli składać świadectwa, że to dla nich ważne. Zespół na Ukrainie zbudował się sam, w tym sensie, że były już tam osoby, które chciały pomagać. To bezcenne nagrania krótko po wyjściu Rosjan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zdołała Pani Profesor zgromadzić wolontariuszy z wielu krajów. Ich relacje będą obiektywnym świadectwem dla międzynarodowego trybunału. Czy jednak kiedykolwiek zostanie on powołany?

Nie wiem. Mobilizacja na Zachodzie Europy nie jest duża. Rosyjska agresja ma miejsce na Wschodzie – daleko. Takie jest spojrzenie mieszkańców zachodniej Europy. Zbieramy świadectwa z przyczyn historycznych, dla utrwalenia prawdy o rosyjskiej agresji. Dziennikarze, historycy, politolodzy muszą mieć materiał źródłowy, żeby napisać książki, niezależnie od tego, czy trybunał powstanie czy nie. Nasz materiał może uzupełniać materiały prokuratorskie pod warunkiem, że świadek mówi o tym, co widział na własne oczy. W powojennych procesach przeciw zbrodniarzom nazistowskim były też wykorzystywane świadectwa bez przysięgi.

Ogrom rosyjskich zbrodni przeraża, ale przecież zachowanie Rosjan nie jest niczym nowym. Wystarczy, że przypomnimy ich zbrodnie na terenach okupowanych w czasie II wojny światowej i po niej, w tym na terenie Polski. Z najnowszych wojen należy przypomnieć choćby brutalne, zbrodnicze zachowania Rosjan podczas rozpętanej przez nich wojny w Afganistanie czy Czeczenii.

Zgadzam się, Jakub Kiersikowski wyreżyserował sztukę Oswobodzeni. Polskie świadectwa z Armii Andersa z 2 lat okupacji sowieckiej i współczesne ukraińskie są w wielu przypadkach tak podobne, że zaciera się czas. Czytaliśmy świadectwa z organizacji plebiscytów na Białostocczyźnie. Niesamowite, jak niewiele się zmieniło.

Reklama

Międzynarodowa konferencja Russia’s War of Aggression Against Ukraine. Challenges of Documenting and Prosecuting War Crimes („Rosyjska agresja wojenna przeciwko Ukrainie. Wyzwania związane z dokumentowaniem i ściganiem zbrodni wojennych”), zorganizowana w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego, to przypadek czy też chęć zwrócenia Niemcom uwagi na to, co się dzieje na Ukrainie? A może to próba znalezienia analogii między nierozliczonymi zbrodniami niemieckimi czasu II wojny światowej a dzisiejszymi zbrodniami rosyjskimi na Ukrainie?

Niemcy miały Norymbergę. Ze zbrodni wobec Polaków się nie rozliczyły, ale system polityczny III Rzeszy został osądzony i napiętnowany. Rosja nie miała nigdy żadnego międzynarodowego trybunału. Jej zbrodnicze, napastnicze wojny zawsze kończyły się bezkarnością. A Berlin jest stolicą największego państwa UE.

Konferencja nie odbiła się szerokim echem w niemieckich mediach. Jak Pani Profesor sądzi – dlaczego? Ba, w niektórych niemieckich gazetach pojawiły się nawet krytyczne głosy wobec sesji, jak choćby teksty Felixa Ackermanna.

O konferencji pisała prasa niemiecka; więcej o Centrum im. Lemkina, mniej o Instytucie Pileckiego, ale czasem już tak jest. W mediach społecznościowych informacja o konferencji została zauważona przez wpływowe osobistości. Na konferencji był wysłannik Departamentu Stanu USA. Artykuł Ackermanna był niezręczny, spotkał się z krytyką także w Polsce. Moim zdaniem, autor niczego tym nie osiągnął.

Czy państwa zachodnie, z wyjątkiem USA i Wielkiej Brytanii, wyrażają wolę ukarania Rosji? Bo przecież to, że grupa ludzi udokumentuje ich zbrodnie, nie sprawi, iż od razu ukarze się rosyjskich zbrodniarzy. Czy w ogóle prawo międzynarodowe publiczne przewiduje karanie tych zbrodni? A może obowiązuje ono tylko zbrodniarzy z mniejszych państw, takich jak była Jugosławia (Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii)? Można postawić przed sądem Slobodana Miloševicia, ale już Putina i innych zbrodniarzy – nie...

Zgadzam się z Panem Redaktorem. Współczesne prawo międzynarodowe nie pozwala na osądzenie w Hadze zbrodni wojny napastniczej. Rosja i Ukraina nie są stroną statutów rzymskich. Wojna toczy się tylko na terytorium Ukrainy, Rosja nie będzie okupowana. Uważam, że powinien powstać specjalny trybunał dla osądzenia zbrodni wojny napastniczej. Jeśli będzie wola polityczna, to tak się stanie.

Magdalena Gawindoktor habilitowana, profesor IH PAN, historyk i eseista. Dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

2023-02-21 13:36

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosyjskie imperium zamiast raju

„Ruski mir” nie ma nic wspólnego z prawosławiem. Nic w tej ideologii nie współbrzmi z Ewangelią – mówi bp Nikodem Kułygin, prawosławny ordynariusz okupowanego Chersonia na południu Ukrainy.

Vitalii Mazurenko: Wojna Moskali przeciwko Ukrainie trwa ok. czterech stuleci. Jak to się zaczęło?

Bp Nikodem Kułygin: Agresja Moskali wobec Ukrainy ma długą historię. W tej sprawie podzielam zdanie tych, którzy uważają, że trwa ona od ataku Ordy mongolsko-tatarskiej na Ruś Kijowską. Decydujący etap tej cywilizacyjnej walki między potomkami Ordy a Rusi Kijowskiej (a wraz z nią całej cywilizacji europejskiej) toczy się obecnie na polu bitwy między zaciekle agresywną kremlowską Rosją a Ukrainą. Najwyraźniej dzięki Opatrzności Bożej, przez takie próby, teraz jest czas, abyśmy już ostatecznie pozbyli się jarzma tej Ordy. Obecna wojna jest zatem czasem próby dla całej Ukrainy. Wróg myślał, że jesteśmy podzieleni, słabi. Popełnił błąd. Dzięki potężnej jedności nasi ludzie pokazują dziś bezprecedensową odporność i siłę ducha. W rzeczywistości pojawiła się nowa Ukraina – wszyscy czujemy i rozumiemy, że każdy musi ją budować. A zwycięstwo będzie po naszej stronie, bo prawda jest z nami i Bóg jest z nami!

CZYTAJ DALEJ

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

dekrety

zmiany personalne

translokaty

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Wybrani proboszczowie, wikariusze i rezydenci otrzymali od Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach. Już po raz drugi wręczenie dekretów odbyło się w auli konferencyjnej w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Bożego Ciała w Sandomierzu

2024-05-29 12:25

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W czwartek 30 maja przez główną ulicę miasta przejdzie tradycyjna procesja z Najświętszym Sakramentem. Liturgii przewodniczyć będzie bp Krzysztof Nitkiewicz.

Główne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczną się Mszą św. o godz. 9.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej. Po niej sformowana zostanie procesja, która przejdzie ul. Adama Mickiewicza, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Pierwszy znajdować się będzie przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej z Mickiewicza, drugi – u zbiegu ulic Koseły z Mickiewicza, trzeci – na wysokości cmentarza katedralnego i ostatni – przy kościele seminaryjnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję