Reklama

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 22-23

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WIZYTA
Audiencja papieża dla premiera Ukrainy

Papież przyjął 27 kwietnia na audiencji premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Spotkanie miało miejsce na dzień przed wylotem Franciszka do Budapesztu. Zdaniem obserwatorów, rozmowa ma spore znaczenie. Może nie należy się spodziewać przełomu w sprawie negocjacji pokojowych, ale już na utrzymanie otwartych korytarzy humanitarnych można liczyć. Są one niezmiernie ważne, aby maksymalnie ograniczyć cierpienia cywilów podczas tej wojny.

PORTUGALIA
100 dni do Lizbony

Nawet 25 tys. Polaków może wziąć udział w ŚDM w Lizbonie, które odbędą się w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39). Do największego globalnego spotkania młodych z całego świata zostało już mniej niż 100 dni. Co prawda na chwilę obecną zarejestrowanych jest 15 tys. młodych znad Wisły, ale Krajowe Biuro Organizacyjne szacuje, że ostatecznie do stolicy Portugalii uda się ich dużo więcej. Zdaniem ks. Tomasza Koprianiuka, dyrektora biura, Polacy będą na czwartym miejscu pod względem liczby uczestników spoza Portugalii. Więcej będzie zapewne Hiszpanów, Francuzów i Włochów, ale jak ocenia duchowny, biorąc pod uwagę także odległość dzielącą nasz kraj od Portugalii, czwarta pozycja naprawdę może cieszyć. Tym bardziej że należy wziąć pod uwagę trudniejszą niż w poprzednich latach sytuację ekonomiczną, która skłania do zaciskania pasa i redukowania wydatków niewiążących się z zaspokajaniem podstawowych potrzeb.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ŁĄCZNOŚĆ
Brońmy przymierza

„Jego miłosierdzie na pokolenia i pokolenia” (Łk 1, 50) – taki będzie temat tegorocznego III Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Będzie on obchodzony w niedzielę 23 lipca. Te słowa są zaczerpnięte z Magnificat – hymnu pochwalnego na cześć Pana Boga, wypowiedzianego przez Maryję w domu św. Elżbiety. Kilka dni po tym globalnym, choć przeżywanym na poziomie lokalnym wydarzeniu papież pojedzie do Lizbony na kolejne ŚDM. Młodzież zgromadzi się tam pod hasłem zaczerpniętym również z Ewangelii według św. Łukasza i odnoszącym się do tego samego biblijnego wydarzenia. Łączność jest nieprzypadkowa – papież związek między młodymi a starszymi nazywa przymierzem, a jego osłabienie uważa za jedną z najboleśniejszych i najgroźniejszych chorób współczesności.

Reklama

WALKI
Nowa wojna w Sudanie

Rakiety zniszczyły 25 kwietnia katedrę Maryi Królowej Afryki w Al--Ubajjid w środkowym Sudanie. W czasie ataku w kościele trwała modlitwa o pokój przed Najświętszym Sakramentem. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Straty są tylko materialne. 15 kwietnia w Sudanie wybuchły walki między dwiema frakcjami wojska: Tymczasową Radą Rządową i Szybkimi Siłami Wsparcia (RSF). W ciągu 10 dni walk zginęło prawie pół tysiąca cywilów, a 10 tys. Sudańczyków uciekło do sąsiadów z południa. W tej wojnie palce macza również rosyjski reżim, który przez prywatną rosyjską armię – tzw. Grupę Wagnera wspiera rebeliantów. To z Rosji pochodzą broń oraz rakiety, w które są wyposażone Siły Szybkiego Wsparcia. Jaki interes na tym terenie ma Rosja? Chodzi o sudańskie złoto i plany budowy ważnej dla Moskwy bazy morskiej na Morzu Czerwonym.

UKRAINA
Nigdy nie zawodzi

Nie wolno tracić nadziei w obliczu przedłużającej się wojny w Ukrainie. Trzeba pokładać ufność w miłosierdziu Bożym. – Wartością dodaną dyplomacji Stolicy Apostolskiej jest to, że uwzględnia działanie Bożego Miłosierdzia, potrafiącego skruszyć kajdany nienawiści – powiedział w Liechtensteinie abp Paul Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami. Dodał, że chodzi tu o postawę duchową, świadomość tego, iż Bóg wszystko może, nic Go nie ogranicza. Szef watykańskiej dyplomacji przypomniał takie przypadki z historii. Nawiązał do upadku komunizmu, który wydawał się nie do pokonania. To dzięki temu, że Jan Paweł II odwołał się do wszechmocy Boga, wzywając na początku pontyfikatu do otwarcia drzwi Chrystusowi, również drzwi państw, systemów politycznych, ekonomicznych, kultur i cywilizacji. Upadek muru berlińskiego papież Polak przypisywał wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej. Nawet wielu polityków uznało to za cud. Arcybiskup Gallagher wspominał: – Pamiętam, jak rok po upadku muru Jan Paweł II złożył wizytę w Pradze, choć dla wszystkich było to coś niemożliwego zaledwie kilka miesięcy wcześniej. I właśnie wtedy prezydent Václav Havel, komentując ten fakt, powiedział: „Nie wiem, czym jest cud, ale to, czego teraz doświadczamy, jest cudem”.

Reklama

Hierarcha podkreślił, że ta wojna musi się skończyć, musi nastać upragniony przez wszystkich pokój. Aby tak się stało, trzeba ufać Bogu, „trzeba myśleć o tym, co jest nie do pomyślenia”.
e.r.

DO POLAKÓW
Bądźcie ofiarni

Papież Franciszek, odwołując się do ewangelicznego opowiadania ukazującego spotkanie zmartwychwstałego Jezusa z uczniami na drodze do Emaus, życzył pielgrzymom, aby spotykali Go w modlitwie, aby ich serca płonęły wielkimi pragnieniami i entuzjazmem, które może wzbudzić jedynie Boski Mistrz. Ojciec Święty wezwał, aby pamiętać w modlitwie o walczącej Ukrainie. Zwrócił się także do Polaków. – Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów! Już za kilka dni w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu będziecie obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej – zaznaczył. – Życzę, by świadectwo polskich męczenników pobudzało kapłanów, osoby konsekrowane, wiernych świeckich, a szczególnie młodzież, do odwagi i ofiarności w służbie Bogu oraz braciom. Z serca wam błogosławię! – dodał.
s.z.

WATYKAN
Będzie dokument

Prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia – kard. Kevin Farrell poinformował, że na prośbę papieża Franciszka dykasteria ta przygotowuje dokument dotyczący związków osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach cywilnych. Kościół naucza, że katolicy, którzy mając za sobą nieudane związki małżeńskie, żyją w nowych, cywilnych związkach, nie mogą przyjmować Komunii św. Zgodnie z życzeniem papieża należy pomóc „tym, którzy doświadczają kryzysów małżeńskich wszelkiego rodzaju”.
k.k.

Reklama

INICJATYWA
To, co ważne

„Dzieci komunijne – dzieciom misji” to inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Jednym z jej celów jest zwrócenie uwagi na duchowy wymiar I Komunii św., o czym podczas spotkania w siedzibie Sekretariatu KEP mówił dyrektor krajowy PDM w Polsce ks. dr Maciej Będziński.

Ksiądz dyrektor m.in. wskazał na trend w kierunku zeświecczenia uroczystości I Komunii św.; często towarzyszy jej bogata oprawa, która odwraca uwagę dzieci od istoty wydarzenia, czyli przyjęcia sakramentu. Podkreślił, że inicjatywa PDM jest próbą skierowania tej uwagi na to, co duchowe. Ksiądz Będziński przypomniał, że w ramach białego tygodnia przeżywanego po I Komunii św. jeden dzień jest poświęcony misjom. Zachęcił duszpasterzy do dobrego przygotowania się do tego wydarzenia i zaznaczył, że rozmowa na temat misji może być okazją, by pokazać dzieciom, iż najważniejszym darem I Komunii św. jest Jezus Chrystus w Eucharystii, niezależnie od tego, w jakiej oprawie przeżywana jest uroczystość. Sama inicjatywa uczy, by dostrzegać potrzeby innych i dzielić się tym, co mamy.

W ramach przygotowanych materiałów dzieci otrzymają m.in. obrazek z modlitwą oraz kopertę, w której będą mogły przekazać drobną ofiarę na rzecz dzieci na misjach bądź np. list do kolegów z misji. Ksiądz Będziński zauważył jednak, że akcji nie należy sprowadzać tylko do wymiaru materialnego. – Koperta może być pusta, ważne, by dziecko ofiarowało swoje serce.

W ubiegłym roku w ramach inicjatywy zebrano 1,1 mln zł.
mżz

2023-04-28 13:39

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy pozwalam Jezusowi wejść do mojego życia i dokonać drastycznych zmian?

2024-05-15 09:18

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Autor nieznany, Jezus z uczniami, XV wiek

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 1-12.

Poniedziałek, 3 czerwca. Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

XIII Przegląd Pieśni Maryjnych „Cześć Maryi” w Cierpiszu

2024-06-03 11:31

Gmina Łańcut

Wykonawcy Pieśni Maryjnych

Wykonawcy Pieśni Maryjnych

Nasz Przegląd Pieśni Maryjnych odbył się już po raz trzynasty ale tak naprawdę mógłby on być już piętnastym Przeglądem. W czasie pandemii także nie zapominaliśmy o naszym święcie i organizowaliśmy przez dwa lata w maju „pamiątkę Przeglądu” podczas której odtwarzaliśmy Maryjne pieśni na placu ośrodka kultury i śpiewaliśmy Matce Bożej przy kapliczce. W tym roku Przegląd Maryjny odbywał się pod hasłem: „Matko Pocieszenia umacniaj naszą nadzieję” co ściśle wiązało się z coroczną prezentacją sanktuariów Maryjnych podczas naszego święta.

W tym roku prezentowana była parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy a obraz pięknej, krzemienickiej figury Matki Bożej zdobił podczas koncertu naszą scenę. Gościliśmy także krzemienicką, dziecięcą scholę, która przepięknie uczestniczyła w oprawie mszy świętej. Ksiądz Stanisław Piegdoń tamtejszy proboszcz opowiadał o swojej parafii i figurze Matki Bożej Pocieszenia oraz zapraszał nas do Krzemienicy na wspólne, modlitewne spotkania. W naszym Maryjnym święcie brał także udział ks. Marek Blecharczyk proboszcz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Łańcucie. Niecodzienną atrakcją XIII Przeglądu byli goście z Afryki, których przyjazd zorganizował zaprzyjaźniony z cierpiską parafią misjonarz z Togo ojciec Benoit Azameti. Jego współtowarzysz ojciec Eric wygłosił piękną homilię podczas uroczystej mszy, która poprzedzała Przegląd. Licząca ponad 20 osób grupa z Afryki także uczestniczyła w oprawie mszy a radość, spontaniczność z jaką śpiewali, ich wielkie rozmodlenie, egzotyczne stroje i instrumenty muzyczne wywarły na uczestnikach mszy wielkie, niezapomniane wrażenie. Mszę poprowadził bp Stanisław Jamrozek, który corocznie stara się uczestniczyć w naszej uroczystości. Byliśmy bardzo wzruszeni tak podniosłym charakterem przeglądowego nabożeństwa. Podziwialiśmy również uczestniczącą we mszy Góralską Kapelę z Zakopanego i piękny głoś śpiewającego psalm katechety Artura Nycza. Kiedy już wybrzmiał nasz hymn „Cześć Maryi” otwarcia Przeglądu dokonali jego organizatorzy na czele z proboszczem cierpiskiej parafii ks. Stanisławem Chrapkiem. Tradycyjnie już Przegląd składał się z dwóch części: Koncertu Maryjnego oraz części rozrywkowo – piknikowej. Tradycyjnie też Przegląd poprowadziła Urszula Pantoła. Corocznie wspominamy o pięknej, słonecznej pogodzie towarzyszącej naszym maryjnym świętom i w tym roku było równie ciepło, zielono i pięknie. Maj urzekał kolorami zieleni a niebo słońcem, przejrzystością i bielą obłoków. Przeglądom sprzyja także niezaprzeczalny urok krajobrazu Cierpisza usłanego kwieciem, lasem, pagórkami jak i pięknymi, zadbanymi domostwami. Uczestnicy Przeglądów nie zawiedli - także tym razem licznie wypełnili przykościelny plac. Ze skupieniem i radością słuchaliśmy pieśni czczących Matkę Bożą i piosenek dedykowanych także naszym ziemskim matkom, ponieważ święto przypadło 26.05.2024 akurat w Dniu Matki. Goście w atmosferze przyjaźni i ogromnej życzliwości gorąco oklaskiwali śpiewające i grające zespoły. Wystąpili: dzieci pierwszokomunijne z Cierpisza, wspaniała schola dziecięca z Krzemienicy, zespół śpiewaczy „Rogóżnianki” z Rogóżna, zespół wokalny ,,Tarnina” z Tarnawki, zespół śpiewaczy z Wysokiej, kapela „Wysoczanie”, zespoły działające przy Ośrodku Kultury w Cierpiszu: wokalny, dziewczęcy „Fiori”, śpiewaczy „Folk–Kolor” i zespół wokalny „Zielony Maj”. Wszyscy wykonawcy pięknie sławili Matkę Bożą i ogromnie wzruszali. Wielką atrakcją przeglądowej sceny były występy naszych gości z Afryki, którzy pokazali w jaki sposób oni czczą Maryję. Z pewnością - jak opowiedział nam ojciec Benoit Azameti mają oni dla niej więcej czasu niż my a październikowe nabożeństwa pełne muzyki, tańca i modlitwy trwają u nich nawet dwie i pół godziny. Mieliśmy także okazję gościć wraz z afrykańską grupą bardzo urokliwego, najmłodszego w całej historii przeglądów artystę, który miał zaledwie 4 miesiące i był synkiem przybyłego z delegacją afrykańskiego małżeństwa. Większość osób z delegacji to studenci z Warszawy, którzy jednoczą się przy ojcach: Benoit i Ericu jako wspaniała modlitewna grupa. Druga atrakcja to Góralska Kapela z Zakopanego, która także w swoisty, bardzo piękny sposób ubarwiła Przegląd tradycyjną góralską muzyką i pięknym śpiewem. Mówiąc o atrakcjach nie mogę pominąć także zespołów znanych nam i bardzo lubianych, na które corocznie czeka nasza publiczność. Byli oni z nami i w tym roku. Dziękujemy za dobrą muzykę i radosne bawienie publiczności w części rozrywkowej kapelom: „Malawianie” i „Wysoczanie”. Jak więc widzimy Przegląd był pełen atrakcji i pięknych duchowych przeżyć ale wiele radości uczestnikom dawała też nasza regionalna kuchnia. Tradycyjne przysmaki takie jak: pyszne pierogi, bigos, proziaki, mięso czy kiełbaski z grilla, napoje, lody, ciasta serwowało jak zawsze KGW. Ciasta także piekły cierpiskie gospodynie, jak też ofiarowane one zostały przez sponsorów. Znowu zasiedliśmy do wspólnej, piknikowej biesiady i w serdecznej atmosferze mogliśmy spotkać się z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. Stoiska kulinarne KGW były jak zawsze oblegane i wszyscy chwalili wyborne dania. Dzieci natomiast bardzo cieszył dmuchany plac zabaw z którego mogły korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń. Klub Seniora wzbogacił nasz program przygotowując dla wszystkich chętnych przeglądowe „cegiełki” i konkurs z losowaniem ciekawych nagród. Świętowaliśmy od godziny 14.00 do 21.00 i tak samo jak przy poprzednich Przeglądach zakończyliśmy bezalkoholową zabawą taneczną na przykościelnym placu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję