Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Ulmowie

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ŚWIAT
Bł. rodzina Ulmów patronem przedszkoli

W Burundi i w Papui-Nowej Gwinei powstaną pierwsze na świecie przedszkola, które będą nosiły imię bł. rodziny Ulmów. Jak się można spodziewać, za budową stoją misjonarze z Polski. Inicjatywę podjęli: w Burundi – s. Teresa Janina Zakrzewska, kanoniczka Ducha Świętego, a w sercu papuaskiego buszu, gdzie samo dotarcie w to miejsce jest wyzwaniem – o. Ryszard Wajda, werbista. – Wybór patronów wynika z faktu, że w momencie, kiedy misjonarze zgłosili potrzebę wsparcia, trwały przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów, która pochodzi z naszego regionu. Zdecydowaliśmy, że dzieci Ulmów będą patronami dzieci. Misjonarze byli bardzo zadowoleni z tego pomysłu. W obliczu trudnych dziejów Burundi, podobnych do Rwandy, historia dzieci Ulmów ma być lekcją wartości – powiedziała Jadwiga Ciurkot z fundacji Pro Spe w rozmowie z Radiem Watykańskim. Rozpowszechnianie informacji na świecie o heroicznej rodzinie z polskiego Podkarpacia służy Kościołowi, a także Polsce. Ale nie tylko o to chodzi. Propagowanie kultu zwiększa szansę na cud, a ten jest konieczny do kanonizacji.

WIZYTA
Papież poleci do Indonezji

Kardynał Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo i przewodniczący Konferencji Episkopatu Indonezji bp Antonius Subianto z Bandungu potwierdzili pogłoski, które krążyły od jakiegoś czasu: Ojciec Święty planuje wizytę w tym kraju w dniach 3-6 września – podała agencja AsiaNews. Trasa wrześniowej podróży, która ma obejmować także Timor Wschodni, Papuę-Nową Gwineę i Singapur, jest obecnie układana. Niewykluczone jest także odwiedzenie przez Franciszka Wietnamu. W przypadku Indonezji będzie to trzecia wizyta papieża po wizytach Pawła VI w 1970 r. i Jana Pawła II w 1989 r. Indonezja jest najludniejszym państwem muzułmańskim i czwartym pod względem populacji w ogóle państwem na świecie. Kolejna podróż papieża do Azji potwierdza reorientację watykańskiej polityki, która coraz częściej zerka na ten kontynent z roku na rok więcej znaczący dla świata. świadczy też o tym, iż Ojciec Święty ma na tyle dobrą formę, że jest w stanie udźwignąć trudy tej podróży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

KRAKÓW
Helena Kmieć na ołtarze

„Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej” – napisał w edykcie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Helena Kmieć urodziła się w 1991 r. w Krakowie, w rodzinie głęboko wierzącej. Zawsze chciała pomagać innym. Już podczas studiów nawiązała kontakt z Wolontariatem Misyjnym „Salvator” prowadzonym przez Zgromadzenie Księży Salwatorianów. W jednym z podań o wyjazd misyjny motywowała: „Otrzymałam Łaskę Bożą, czyli DDDDD – Dar Darmo Dany Do Dawania i muszę się tym Darem dzielić!”. Pierwszą jej misją były w 2012 r. Węgry, rok później Zambia, a w 2014 r. Timisoara w Rumunii. 8 stycznia 2017 r. rozpoczęła półroczną misję w ochronce dla dzieci prowadzonej przez siostry służebniczki dębickie w Cochabambie w Boliwii. W nocy 24 stycznia 2017 r., w wieku 25 lat, została tam brutalnie zamordowana. Niemal natychmiast pojawiła się opinia o jej świętym życiu. Wiele osób modli się za jej wstawiennictwem. Stanowi ona inspirację do tego, by „w życiu z pasją i zaangażowaniem realizować swoje powołanie do świętości przez działalność wolontariacką i misyjną”, jak napisano w edykcie. Jest w nim także prośba do osób, które mają jakiekolwiek dokumenty lub wiadomości dotyczące sługi Bożej, aby do 20 czerwca przekazali je do Kurii Metropolitalnej w Krakowie. /k.w.

ŚWIECCY W AKCJI
Wdzięczni za wierność

Kampania, którą zatytułowaliśmy „Dziękujemy za wierną posługę”, została zainicjowana jakiś czas temu przez wiernych świeckich w Hiszpanii. Teraz, idąc tym tropem, powodowane zwykłą wdzięcznością, podejmują ją stowarzyszenia wiernych w Polsce.

Kampania ta ma dwa cele – swego rodzaju prowokację, a także dziękczynienie. W przestrzeni publicznej bowiem, za sprawą wypowiedzi części polityków i przekazu wielu mediów, dominuje negatywna stereotypizacja obrazu kapłanów i ich posługi. Skupia się ona jedynie na marginalnych negatywnych kazusach, a zupełnie pomija ogrom pracy kapłanów wykonywanej każdego dnia. Wyłania się stąd przekaz absolutnie nieprawdziwy, tendencyjny i jawnie manipulujący danymi. Wprowadza on w błąd odbiorców przekazów na temat życia Kościoła, tworząc asocjacje o chciwości duchownych, ich żądzy władzy, braku pracowitości. Na nierzetelność tego obrazu ma zwrócić uwagę nasza kampania. Dlatego jest prowokacją, która ma wzywać do przemyślenia, czy nagonki medialne i negatywne stereotypy oddają obiektywny stan rzeczy. Owszem, istnieją przypadki wstydliwe i złe, a każdy taki przypadek to o jeden za dużo. Przypadki te jednakże nie mogą zaburzyć kapitału dobra, który każdego dnia pomnażają przez swą posługę wobec wszystkich, również niewierzących, kapłani. Stąd odwołanie do znanego w wielu językach przysłowia, że jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż las, który rośnie.

Reklama

Ukazując obszary, w których spotykamy się z pełną poświęcenia posługą kapłanów, w trudnych i radosnych sytuacjach, w świątyni i w przestrzeni życia społecznego, w duchowej formacji, katechezie czy sakramentach, kampania ta jest też wyrazem wdzięczności i wsparcia dla ogromnej rzeszy kapłanów, którzy – pomimo wielu trudności i niebezpieczeństw – każdego dnia pozostają wierni Ewangelii i kapłańskim zobowiązaniom, które złożyli w dniu święceń.

FRANCJA
Groźny precedens

200 tys. euro. Taką karę nałożył francuski sąd w Lorient w Bretanii m.in. na kard. Marca Ouelleta, byłego prefekta Dykasterii ds. Biskupów. Czym miał zawinić kanadyjski purpurat? Realizował on jedynie misję kościelną. Na podstawie ustaleń kierowanego przez niego zespołu, powziętych w 2020 r. podczas wizytacji kanonicznej we wspólnocie Sióstr Dominikanek Ducha Świętego w Pontcallec, Stolica Apostolska usunęła ze zgromadzenia jedną z sióstr zakonnych. Kobieta odwołała się najpierw do sądu kościelnego, a gdy ten podtrzymał decyzję, skierowała sprawę do sądu cywilnego. Francuski sąd powszechny wkroczył w kompetencje władzy kościelnej, co stanowi precedens. Było to powodem wezwania ambasadora Francji przy Watykanie i przekazania mu w proteście przeciw tej uzurpacji „noty werbalnej”. Postępowanie francuskiego sądu godzi w autonomię wspólnoty kościelnej. Można sobie wyobrazić, że ktoś skieruje do trybunału świeckiego protest przeciwko wyborowi papieża, a sąd np. orzeknie, że z takiej czy innej przyczyny jest on wybrany nieważnie.

Reklama

INICJATYWA
Czytajmy Biblię!

XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny (14-20 kwietnia) w tym roku przebiegał pod hasłem: „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Przypomnijmy, że celem inicjatywy jest poznawanie słowa Bożego i odkrywanie jego znaczenia w życiu Kościoła i w osobistym życiu ludzi. Obchody, jak zwykle, zainaugurowało Narodowe Czytanie Pisma Świętego – w VIII już edycji były to Dzieje Apostolskie. Znaczenie wspólnej lektury Biblii tak tłumaczył ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, które jest organizatorem wydarzenia: – W czasach, w których mierzymy się z przemocą, prześladowaniami oraz licznymi cierpieniami duszy i ciała, otwieramy się na światło Chrystusa, płynące z Ewangelii o zwycięstwie miłości nad siłą.

Tydzień Biblijny jest obchodzony od 2009 r. i towarzyszy mu wiele lokalnych wydarzeń, m.in. rekolekcje, maratony czytania Biblii czy spotkania z biblistami. Papież Franciszek często podkreśla, jak bardzo zależy mu, „aby w ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”. Według niego, „Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych”.
k.w.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Zasadniczym celem tego forum współpracy konferencji biskupich państw członkowskich UE jest przedstawianie w strukturach UE głosu Kościoła katolickiego na aktualne tematy, którymi się one akurat zajmują. Komisja nieustannie przypomina też o duchowym wymiarze jednoczącej się Europy, który był istotny dla jej katolickich ojców-założycieli: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję