Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Kościół

św. Edyta Stein

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZASZCZYTNY TYTUŁ
Kandydatka na doktor Kościoła

Wniosek o nadanie św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła przedłożył papieżowi 18 kwietnia generał Karmelitów Bosych o. Miguel Márquez Calle. Zakończyło to 2-letni okres prac, które w zgromadzeniu podjęto w 2022 r. Nie wiadomo, jak zdecyduje Stolica Apostolska, ale wnioskodawcy zasugerowali, że uznana filozof, słynna konwertytka z judaizmu, później karmelitańska siostra zakonna i męczennica z Auschwitz mogłaby być uznana za Doctor Veritatis – Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Tytuł doktora Kościoła przyznaje się tym świętym, którzy „wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga i wydatnie powiększyli bogactwo doświadczenia chrześcijańskiego”. Na dziś mamy trzydzieścioro sześcioro świętych, którzy noszą ten zaszczytny tytuł. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni, w tym gronie są tylko cztery kobiety. Jest więc wielce prawdopodobne – choć nie z racji matematycznych parytetów – że św. Edyta, w zakonie Teresa Benedykta od Krzyża, otrzyma to wyróżnienie. Głębia jej myśli, w której rozum wspierał Bożą łaskę, kryje się choćby w takim zdaniu: „Nie przyjmujcie niczego za prawde?, co byłoby pozbawione miłos´ci, ani nie przyjmujcie niczego jako miłos´c´, co byłoby pozbawione prawdy; jedno pozbawione drugiego staje sie? niszcza?cym kłamstwem”.

EUROREALISTYCZNY GŁOS
Biskup krytykuje UE

Zielony Ład, ataki na prywatną własność, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji są niezgodne z wizją katolicką – stwierdził w wywiadzie dla portalu La Nuova Bussola Quotidiana abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate Rady Konferencji Episkopatów Europy, a potem był sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax. Arcybiskup przez długi czas obserwował z bliska europejski projekt. Nie jest to głos ani eurosceptyczny, ani eurooptymistyczny – jest eurorealistyczny. Abp Crepaldi wskazuje bowiem na ideologizację projektu w jego obecnym wydaniu i nazywa wprost kulturę UE zasadniczo ateistyczną i antychrześcijańską, co jest skrycie zamaskowane zasadą wolności religijnej. Unia – jego zdaniem – potrzebuje „chrześcijańskiej rewitalizacji”, co nie oznacza jedynie przywoływania argumentów historycznych, że w Europie chrześcijaństwo zawsze było i dlatego ma być. Chodzi o coś więcej – o prawdę. Rewitalizacja chrześcijaństwa „będzie musiała opierać się na «prawdzie» religii chrześcijańskiej, tj. na nowej świadomości, że europejskie życie polityczne potrzebuje jego prawdziwości, aby było z kolei prawdziwe. Zadaniem Kościoła katolickiego jest zatem przede wszystkim ukazywanie prawdy religii chrześcijańskiej – prawdy, która jest ostatecznym powodem, dla którego jego postulaty są ważne publicznie, a nie tylko prywatnie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

ROZMOWA
Proboszczowie o synodzie

„Proboszczowie dla synodu” – międzynarodowe spotkanie 200 proboszczów z dziewięćdziesięciu krajów świata, w tym trzech z Polski, odbywało się w dniach 29 kwietnia – 2 maja w podrzymskim ośrodku formacyjnym Sacrofano. Kulminacyjnym momentem spotkania była audiencja u papieża Franciszka. Miała formę dialogu i odbyła się za zamkniętymi drzwiami. Po spotkaniu kilkunastu proboszczów wzięło udział w konferencji prasowej. Proces synodalny jest dynamiczny. I o tym właśnie świadczy fakt zaproszenia proboszczów z całego świata, aby usłyszeć od nich, jak rozumieją i jak czują synodalność w różnych kontekstach kulturowych, w których pełnią posługę. Jak przyznał szczerze bp Luis Marín de San Martín, podsekretarz Synodu Biskupów, tego głosu duszpasterzy, którzy na co dzień pracują wśród ludu Bożego, zabrakło w dotychczasowym przebiegu procesu. Wyraźnie wskazał na to papież Franciszek, kiedy po spotkaniu z proboszczami stwierdził, że bez ich (proboszczów) posługi i zaangażowania „Kościół nie mógłby żyć”. I parafia, bo „jeśli parafie nie będą synodalne i misyjne, nie będzie też Kościoła”. Na pewno, choć nie znamy szczegółów ani podsumowania spotkania, ten głos proboszczów jest wart rozważenia i dobrze, że został doceniony przez Watykan.

Reklama

STANOWISKO KOŚCIOŁA
Spotkanie Rady Stałej KEP

O aktualnym stanie przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych w związku z tzw. ustawą Kamilka, o lekcjach religii w szkołach, o ochronie życia ludzkiego rozmawiano 2 maja podczas spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Radę tworzy czternastu biskupów. W jej skład wchodzą hierarchowie z racji pełnionych urzędów, godności – kardynałowie i wybrani przez KEP niektórzy biskupi ordynariusze i pomocniczy. Na przywoływanym zebraniu w dwóch kwestiach – ochrony życia i nauki religii kolejny raz potwierdzono stanowisko Kościoła. Padło kolejne mocne „tak” dla życia, upomnienie o przestrzeganie prawa i dialog w kwestii nauczania religii w szkole. W pierwszym temacie, czyli ochrony małoletnich, zaznaczono, że Kościół już od wielu lat pracuje nad wdrożeniem bardzo rygorystycznych standardów ochrony dzieci i młodzieży, wymagania nałożone ustawą nie są więc dla niego zaskoczeniem, a wręcz realizacją postulatów przedkładanych przez Kościół. – Powiedzmy, z takiego medialnego punktu widzenia i pewnego rodzaju prezentacji obrazu Kościoła w społeczeństwie, wszyscy wiedzą, że „Kościół ma problem”, a nie że inne instytucje mają problem, a ta ustawa bardzo roztropnie zobowiązuje wszystkie instytucje, wszystkie miejsca, w których znajdują się małoletni, dzieci i młodzież, którzy wymagają ochrony – podsumował o. Adam Żak, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.

WSPÓLNY BISKUP
Papież łączy diecezje

Decyzją Franciszka kolejne włoskie diecezje są łączone swoistą unią personalną, czyli osobą biskupa (in persona episcopi). W praktyce oznacza to, że co najmniej dwie diecezje mają wspólnego biskupa przy zachowaniu odrębnych instytucji, np. kurii, seminariów, organizacji charytatywnych. Obecnie dwudziestu jeden włoskich hierarchów pełni swą posługę w ten sposób. Kościół we Włoszech dzieli się na czterdzieści dwie metropolie, skupiające sześćdziesiąt dwie archidiecezje i 162 diecezje, w tym sześć diecezji suburbikarnych (podmiejskich), które występują wyłącznie w tym kraju, a dokładnie w okolicy Rzymu. Daje to Włochom drugie miejsce na świecie, po Brazylii, pod względem liczby kościelnych jednostek administracyjnych w granicach jednego państwa. Niemal wszyscy są zgodni, że w obecnej sytuacji kościelnych jednostek administracyjnych diecezji jest po prostu za dużo. Próby zmniejszenia ich liczby napotykają jednak wiele trudności, a opór stawiają środowiska nawet nie kościelne, ale świeckie, przede wszystkim lokalne samorządy, dla których istnienie diecezji jest swego rodzaju nobilitacją.

Reklama

NOMINACJA
Watykan docenił Polaka

Papież Franciszek mianował ks. prał. Krzysztofa Nykiela (na zdjęciu) biskupem tytularnym Velia. Ksiądz Nykiel jest regensem Penitencjarii Apostolskiej, kapłanem archidiecezji łódzkiej. Po święceniach kapłańskich uzyskał tytuł magistra teologii na Akademii Teologicznej w Warszawie oraz doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, Kongregacji Nauki Wiary (obecnie: Dykasteria). Był także zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. /a.k.

ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI
Felietonista Niedzieli odznaczony

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, felietonista Niedzieli, został doceniony za działania związane z upowszechnianiem wiedzy o Polakach ratujących Żydów. Prezydent Andrzej Duda odznaczył go oraz Manuelę Tulli, dziennikarkę włoskiej agencji prasowej ANSA, Złotymi Krzyżami Zasługi. Manuela Tulli i ks. Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów Zabili nawet dzieci, opublikowanej po włosku i angielsku. Książka odbiła się szerokim echem na całym świecie i budzi powszechne uznanie dla autorów. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Reklama

Złote Krzyże Zasługi w imieniu prezydenta wręczył ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.

Naszemu felietoniście i wieloletniemu serdecznemu przyjacielowi najszczersze gratulacje składa zespół redakcyjny Niedzieli.

Księże Pawle, jesteśmy dumni, mogąc gościć Księdza na naszych łamach!
a.k.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Kościół

wierni

Ks. Mirosław Benedyk/ Niedziela

W niedzielnych naukach dla dorosłych udział wzięło ponad 600 osób

W niedzielnych naukach dla dorosłych udział wzięło ponad 600 osób

SŁUŻBA BLIŹNIM
Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

CZYTAJ DALEJ

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym Ciele? – sprawdź!

2024-05-29 19:13

[ TEMATY ]

dyspensa

Adobe Stock

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy takie ogłoszone już zostały m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Dyspensa obowiązuje na terenie archidiecezji warszawskiej, białostockiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, przemyskiej, katowickiej, lubelskiej, warmińskiej i wrocławskiej a także na terenie diecezji warszawsko-praskiej, płockiej, bydgoskiej, gliwickiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łomżyńskiej, opolskiej, kieleckiej, ełckiej, legnickiej, siedleckiej, włocławskiej, toruńskiej i pelplińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do proboszczów: nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami

2024-05-31 19:47

[ TEMATY ]

Kalisz

proboszczowie

Bp Damian Bryl

flickr.com/episkopatnews

- Pamiętajcie, że nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami, którzy mają być blisko powierzonych im ludzi - mówił bp Damian Bryl. W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu biskup kaliski wręczył kapłanom dekrety proboszczowskie.

Po odmówieniu modlitwy brewiarzowej biskup kaliski skierował słowo do kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję