Reklama

Niedziela Świdnicka

Polanickie Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Mieszkańcy Polanicy, przedstawiciele kilkudziesięciu wspólnot parafialnych z Metropolii Wrocławskiej, Diecezji Kaliskiej , władz państwowych, samorządowych przybyli w sobotę 6 maja br. do polanickiej parafii p.w. Chrystusa Króla prowadzonej przez Ojców Sercanów Białych na uroczystość erygowania przy tym klasztorze Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Przewodniczył jej inicjator powołania tego sanktuarium , ordynariusz naszej diecezji bp Ignacy Dec.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

100‑lecie objawień fatimskich

Z archiwum parafii pw. Chrystusa Króla w Polanicy

Klasztor "Christus Rex" w Polanicy - Sokołówce

Klasztor

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości uczestniczyli m.in. przybyli z kraju i z zagranicy członkowie Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa I Maryi ( Ojcowie Sercanie Biali) na czele z Jego generałem o. Javierem Alvarezem Ossorio, kapłani z dekanatu Polanica Zdrój z dziekanem ks. prał. Antonim Kopaczem. Władze państwowe reprezentował wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, a samorządowe m.in. wiceburmistrz Polanicy Dariusz Kupiec. Przybyli również ściśle współpracujący z naszą diecezją : przewodniczący Oddziału Dolnośląskiego Katolickiego Stowarzyszenia :” Civitas Christiana” Henryk Koch, prezes Fundacji „ Polskie Gniazdo” Jerzy Ziomek. Witając wszystkich uczestników uroczystości przełożony polanickiego klasztoru o. Radosław Zięzo podkreślił, że gromadzi nas tutaj dzisiaj miłość do Kościoła, do Matki Bożej. Gromadzi nas także miłość do Kotliny Kłodzkiej, która w swojej historii jest określana jako Kraina Pana Boga. - Chcemy, aby tu na Polach Polanickich w Sanktuarium matki Bożej Fatimskiej zrodziła się szkoła serce, której pierwszym nauczycielem jest Niepokalane Serce Maryi- stwierdził o. Zięzio.

Z kolei generał tego Zgromadzenia o. Javier Alvarez Ossorio wskazał w swoim wystąpieniu, że serce Maryi jest takim lustrem, w którym można zobaczyć miłość Boga. Chodzi o miłość Boga szczególnie dla biednych, tych którzy cierpią. – Nasze Zgromadzenie jest poświecone sercu Jezusa i Maryi. I dlatego szczególnie dziękuje bp. Ignacemu Decowi za ustanowienie tutaj Sanktuarium, gdzie się czci Niepokalane Serce Maryi. Dekret erygujący Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej odczytał Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa I Maryi o. Piotr Budrewicz. Powierzył On również znanemu sercańskiemu misjonarzowi o. dr. Zdzisławowi Świniarskiemu funkcję jego kustosza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii mszalnej Ksiądz Biskup wskazał m.in. na ogromne znaczenie sanktuariów maryjnych, które znajdują się w różnych miejscach świata. Jego zdaniem są one miejscem: tęsknoty za Bogiem, miejscem pielgrzymkowym, miejscem szczególnej ewangelizacji, świadczenia miłości miłosiernej, budzenia się i rozwijania powołań. - Niech to dzisiejsze uroczyste ogłoszenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej będzie dla naszej diecezji, dla wszystkich przybywających tu pielgrzymów odpowiedzią na ową tęsknotę za obecnością Matki Bożej, za Jej bliskością w naszym codziennym życiu. Niech Maryja przekracza progi naszych domów, wchodzi do naszych rodzin i środowisk, przynosząc ze sobą swego syna, jedynego Zbawiciela człowieka. Niech Niepokalane Serce Maryi na tym miejscu otrzymuje wynagrodzenia za ludzkie grzechy i nieprawości, niech nas wszystkich tu wspomaga po to, byśmy byli - jak dodał - Jej jaknalepszymi dziećmi i jak najlepszymi uczniami Jej Syna.

Reklama

Ks. prał. Antoni Kopacz, dziekan Dekanatu Polanica Zdrój, który był wielkim orędownikiem powstania tego Sanktuarium stwierdził w swoim wystąpieniu, że z perspektywy 25 lat Jego posługiwania na Ziemi Polanickiej Matka Boża przygotowała sobie to miejsce. Bóg Ją wysłuchał. Z tego takiego niepozornego klasztoru wyrasta wielki klasztor i wielkie dzieło, które ma do wykonania. -Przychodźmy tutaj do tego miejsca, wsłuchujmy się w ten nakaz, w tę rade Matki Bożej Fatimskiej. Tutaj wypełniajmy Jej polecenie nie tylko od wielkiego święta, ale zawsze. Niech Ona nam patronuje i nas prowadzi- apelował ks. prał. Antoni Kopacz.

Kustosz polanickiego sanktuarium fatimskiego o. dr Zdzisław Swiniarski apelował w swoim wystąpieniu do mieszkańców Polanicy, pątników z Dolnego Śląska, innych regionów naszego kraju i z zagranicy by tutaj powracali, zachęcali do przybycia do tego świętego miejsca swoich przyjaciół, znajomych. - Ustanowienie tego Sanktuarium jest jak gdyby potwierdzeniem misji naszego Zgromadzenia i takim dodatkowym dopingiem byśmy kontynuowali dzieło ewangelizacyjne i wynagradzające- stwierdził o. Świniarski.

Zabierając głos na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup nawiązał do trwającej w naszej diecezji peregrynacji Figury Matki Bożej Fatimskiej. - Uczestnicząc w tej peregrynacji w wielu wspólnotach tak sobie myślałem „ Matko Boża fatimska gdzie Cię zostawimy? Jaki będzie ślad, owoc tego nawiedzenia i 100- lecia Objawień Fatimskich, do którego się zbliżamy. I sama Matka Boża na to odpowiedziała. To co się dzisiaj stało, to jest Jej dzieło, Jej wola. Myśmy tylko to w pokorze odczytali. I dzisiaj Jej dziękujemy za to, że jest z nami jako Matka Boża Fatimska , przede wszystkim tutaj w tym Sanktuarium, do którego będziemy przybywać, wracać do Jej orędzia, które ciągle jest jeszcze do wypełnienia- stwierdził nasz ordynariusz.

Po Mszy św. jej uczestnicy wzięli udział w Procesji Światła, Adoracji Najświętszego Sakramentu, Różańcu Wynagradzającym.

2017-05-07 20:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do ludzi wszystkich czasów

100 lat temu w Fatimie Matka Boża objawiła się trójce dzieci: Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji. Zapewne każdy z nas słyszał o tych wydarzeniach. Osobiście tę historię poznałam jako dziecko. Ale wciąż mam kłopot z wprowadzeniem w życie zaleceń Najświętszej Maryi Panny

Uświadomiłam sobie to głęboko, gdy obejrzałam spektakl „Światła Fatimy”, przygotowany przez Instytut Świętej Jadwigi Królowej Polski oraz Stowarzyszenie Korczakowska Republika Dziecięca „Dyliniarnia”.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Kwietne dywany na Kozanowie

2024-05-30 15:16

Marzena Cyfert

Kwietny dywan przygotowany na procesję Bożego Ciała w parafii św. Jadwigi na Kozanowie

Kwietny dywan przygotowany na procesję Bożego Ciała w parafii św. Jadwigi na Kozanowie

Już po raz piąty w parafii św. Jadwigi wierni wraz ze swoimi duszpasterzami przygotowali kwietne dywany na uroczystość Bożego Ciała.

Powstało pięć wielobarwnych dywanów z różnymi motywami; znalazło się na nich również logo Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Wykorzystano do tego płatki kwiatów, zielone gałązki, ale również korę. W pracę zaangażowało się ok. 50 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję