Reklama

Kościół

Szkolne rekolekcje online w archidiecezji gnieźnieńskiej

Archidiecezja gnieźnieńska przygotowała rekolekcyjną ofertę online dla dzieci i młodzieży. Filmy wraz ze scenariuszami i kartami pracy przygotowały siostry serafitki, księża i młodzież z KSM i LSO. Całość jest już dostępna na stronie www.archidiecezja.pl

[ TEMATY ]

rekolekcje

Gniezno

archidiecezja.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje dla klas I-IV i V-VIII rozpoczęły się w tym tygodniu. Młodzież szkół ponadpodstawowych odbędzie je w Wielkim Tygodniu. Ponieważ przeprowadzenie skupienia w formie stacjonarnej jest w tym roku niemożliwe, archidiecezja gnieźnieńska przygotowała ofertę online, która jest już dostępna w stronie internetowej archidiecezji gnieźnieńskiej. Filmy publikowane są także na Facebooku i Twitterze.

Materiały przygotowano we współpracy z Wydziałem Katechetycznym. Składają się na nie filmy – na każdy dzień dwa lub trzy oraz karty pracy do pobrania w PDF. Najmłodsi uczniowie z klas I-IV wspólnie z siostrą Sylwią, serafitką z Chodzieży oraz sympatycznym bratem Ziarenko poznają sposoby i narzędzia potrzebne, by stać się Bożym wojownikiem w codzienności. Odkrywają czym jest wiara, nadzieja i miłość oraz jak te cnoty rozwijać i realizować w szkole, w domu, w kościele, w sklepie, na ulicy, podwórku i podczas zabawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rekolekcje dla starszych uczniów z klas V-VIII nagrał ks. Przemysław Robaszkiewicz z pomocą młodych z Liturgicznej Służby Ołtarza AG. Ich hasło „Chcemy żyć normalnie!” nawiązuje zarówno do trwającej pandemii, jak również do życia człowieka w ogóle. Co znaczy żyć normalnie? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w kolejnych filmach, które podejmują najważniejsze dla człowieka tematy: #love (miłość), #life (życie), #nolife (brak życia), #meeting (spotkanie), #community (wspólnota) oraz #eternity (wieczność).

Reklama

Każdy odcinek ma też swojego SuperHero, czyli młodego świętego patrona, który inspiruje i prowadzi do Boga. W każdym jest też świadectwo młodych, którzy opowiadają o swojej drodze do wiary – często trudnej i wąskiej. Jest też coś dla kreatywnych. W bonusie czeka na uczniów konkurs na grafikę ewangelizacyjną do nadruku na maseczkę ochronną.

Rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowali sami młodzi wraz ze swoimi duszpasterzami. Konferencje przy kawie i herbacie nagrane gościnnie w domu Prymasa Polski uzupełniają świadectwa młodego małżeństwa, studenta i siostry zakonnej. Każdy dzień kończy podsumowanie. Autorzy rekolekcji zapraszają także do indywidualnego obejrzenia pełnometrażowego filmu. Film bowiem – jak tłumaczą – wprowadza w świat emocji, uczuć i doświadczeń drugiego człowieka, pomaga  weryfikować postawy i sposoby myślenia, dodaje odwagi do opowiadania o swoich doświadczeniach, może rozbudzić chęć rozmowy na dany temat, pokazuje w minutę to, o czym czasami mówi się godzinę.

W Wielkim Tygodniu na stronie www.archidiecezji.pl pojawią się także wielkopostne rekolekcje dla dorosłych. Przygotowali je gnieźnieńscy biskupi. Pierwszy odcinek poświęcony nadziei opublikowany zostanie w wielki poniedziałek 29 marca, a refleksją na temat pierwszej z chrześcijańskich cnót podzieli się abp senior Henryk Muszyński. W wielki wtorek 20 marca o wierze mówić będzie bp Krzysztof Wętkowski, a w wielką środę 31 marca o miłości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

2021-03-15 17:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gnieźnieńskie uroczystości świętowojciechowe w długi weekend

[ TEMATY ]

Gniezno

św. Wojciech

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej odbędą się w dniach 3-4 maja i będą przeżywane jako ogólnopolskie dziękczynienie za dar kanonizacji Jana Pawła II. W czasie odpustu poświęcona zostanie nekropolia Prymasów Polski oraz kaplica dedykowana papieżowi Polakowi.

Późniejszy termin tegorocznych uroczystości świętowojciechowych, organizowanych rokrocznie w pierwszy weekend po liturgicznym wspomnieniu św. Wojciecha, związany jest z kanonizacją Jana Pawła II oraz przeniesioną na 28 kwietnia – ze względu na oktawę wielkanocną – uroczystością biskupa-męczennika. Tegoroczny odpust będzie miał wymiar szczególny, będzie bowiem ogólnopolskim dziękczynieniem za wyniesienie papieża Polaka na ołtarze. Wezmą w nim udział biskupi i pielgrzymi z całej Polski.
Uroczystości rozpoczną się tradycyjnie w sobotni wieczór (3 maja). O godzinie 19.30 Prymas Polski abp Józef Kowalczyk dokona poświęcenia nowej nekropolii Prymasów Polski w podziemiach katedry gnieźnieńskiej. Następnie rozpoczną się Pierwsze Nieszpory o św. Wojciechu pod przewodnictwem metropolity poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Homilię podczas tej liturgii wygłosi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.
Po zakończeniu Nieszporów, około godziny 20.30, z katedry gnieźnieńskiej wyruszy procesja z relikwiami biskupa-męczennika, która przejdzie na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła. W procesji niesione będą relikwie papieża Jana Pawła II oraz innych świętych i błogosławionych. Przy kościele św. Michała Archanioła jak co roku kilka słów do wiernych skierują obecni hierarchowie.
W niedzielny ranek, o godzinie 9.15 sprzed kościoła św. Michała Archanioła wyruszy druga procesja, w której relikwie patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej przeniesione zostaną na Plac św. Wojciecha u podnóża katedry. Przed rozpoczęciem sumy odpustowej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz poświęci w katedrze gnieźnieńskiej kaplicę dedykowaną Janowi Pawłowi II.
Msza św. odpustowa na Placu św. Wojciecha rozpocznie się o godzinie 10.00. Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz. W czasie Mszy św. abp Kowalczyk przekaże przedstawicielom młodzieży księgi Pisma Świętego, a nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore nałoży krzyże misyjne świeckim i duchownym wyjeżdżającym na misje.
Uroczystości świętowojciechowe zakończą się w niedzielne popołudnie, o godzinie 16.00, Drugimi Nieszporami sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem sekretarza generalnego KEP bp. Wojciecha Polaka. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił bp Damian Bryl, biskup pomocniczy poznański. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Prymas Polski udzieli błogosławieństwa dzieciom.
„Nawiedzenie grobu naszego patrona i udział we wspólnej modlitwie dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II niech będą wyrazem wdzięczności wobec Boga za wszystko, co na posiewie męczeńskiej krwi św. Wojciecha wyrosło na naszej polskiej ziemi, a co umacniał swym papieskim posługiwaniem św. Jan Paweł II” – zaprasza ks. kan. Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
Sobotnie i niedzielne uroczystości odpustowe transmitować będzie Radio Maryja oraz lokalnie Radio Plus. Transmisję niedzielnej sumy odpustowej będzie można obejrzeć w TVP Polonia.
Tradycyjnie uroczystościom świętowojciechowym towarzyszyć będzie doroczna pielgrzymka młodych go grobu i relikwii św. Wojciecha. Pielgrzymka odbędzie się pod hasłem: "Być z Chrystusem” (Flp 1, 23).
Gnieźnieńskie uroczystości świętowojciechowe należą do najstarszych i największych w Polsce. Pierwszym odnotowanym przez kroniki aktem kultu św. Wojciecha był Zjazd Gnieźnieński w roku 1000. Kolejne wzmianki odnotowano na przełomie XII i XIII wieku. Z okresu tego pochodzi kilkanaście dokumentów noszących podpisy książąt wielkopolskich i tę samą datę – 23 kwietnia, co wskazuje na to, że uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha miały już formę zorganizowaną.
Na przestrzeni wieków do grobu św. Wojciecha pielgrzymowali zarówno „maluczcy”, jak i potężni. Szczególnie często zjawiali się w Gnieźnie jako pątnicy książę Bolesław Pobożny i Przemysł II. U relikwii męczennika modlił się także Władysław Jagiełło po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Orędownictwu św. Wojciecha polecił się także król Zygmunt Stary, który wobec zagrożenia tureckiego w 1511 roku publicznie oświadczył, że zamiast liczyć na pomoc innych narodów lub szczęście wojenne, woli liczyć na św. Wojciecha.
Uroczystości świętowojciechowe o charakterze zbliżonym do współczesnego, zaczęto organizować w Gnieźnie w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Przez szereg lat miały one wymiar wyłącznie diecezjalny, ograniczany dodatkowo w czasach PRL-u. Dopiero w latach 80. ubiegłego wieku nabrały one charakteru ogólnopolskiego.
Do świętego Wojciecha wielokrotnie pielgrzymował – jeszcze jako biskup, a później arcybiskup krakowski Karol Wojtyła. Jako papież modlił się w Gnieźnie dwukrotnie, podkreślając za każdym razem znaczenie tego miejsca w dziejach Polski. „Pozdrawiam Polskę, ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat!” – mówił w Gnieźnie w 1979 roku, przypominając, że męczeństwo św. Wojciecha legło u fundamentów chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Żył w latach 1591 – 1657. Należał do zakonu jezuitów. Nazywany jest apostołem prawosławnych.

CZYTAJ DALEJ

Noc na Strzeleckiej

2024-05-17 13:15

[ TEMATY ]

noc muzeów

materiały prasowe IPN

Izba Pamięci „Strzelecka 8” na Pradze-Północ zaprasza na Noc Muzeów. Program zapowiada się bardzo interesująco.

Izba Pamięci „Strzelecka 8” na Pradze-Północ poświęcona jest więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Budynek powstał w drugiej połowie lat trzydziestych XX w. Do 1939 r. nikt w nim jednak nie mieszkał. W czasie II wojny światowej zasiedlili go częściowo tzw. dzicy lokatorzy, których usunęli Sowieci po zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 r. Późną jesienią 1944 r. obiekt ten stał się kwaterą główną NKWD na obszarze Polski lubelskiej. Przez kilka tygodni urzędował tu gen. Iwan Sierow, tuż obok zaś płk Michałow (dowódca tzw. warszawskiej grupy operacyjnej). Tu zwożono aresztowanych żołnierzy polskiego ruchu niepodległościowego. W mieszkaniach zamienionych na pokoje przesłuchań prowadzono śledztwa. Przez zaadaptowane na areszt podręczny piwnice przewinęły się setki osób. Stąd ekspediowano je do obozu w Rembertowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję