Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Pismo Święte to testament Boga

– Bądźmy uważni i włączmy się całym sercem, całą duszą i całym umysłem w słuchanie słowa, które mówi do nas Bóg – zachęcał bp Andrzej Przybylski wiernych w parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Razem z tą wspólnotą duchowny rozpoczął tydzień biblijny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed każdą Mszą św. parafianie czytali kolejne fragmenty z Ewangelii według św. Marka. W inicjatywę włączył się bp Przybylski, który odczytał jej czwarty rozdział, a w nim przypowieści: o siewcy, lampie, mierze, zasiewie i ziarnku gorczycy oraz perykopę o burzy na jeziorze.

Duchowny zwrócił uwagę na wezwanie: „Bądźcie uważni”, które przed proklamacją słowa Bożego wybrzmiewa podczas liturgii prawosławnej. – Bądźcie uważni, czyli skupcie wasze myśli, bo słowa, które za chwilę usłyszycie, nie są ludzkimi słowami, ale są słowami Boga. Bądźmy więc uważni i włączmy się całym sercem, całą duszą i całym umysłem w słuchanie słowa, które mówi do nas Bóg – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii bp Przybylski przewodniczył Mszy św. Na wstępie zauważył, że wierni z odpowiednią wrażliwością i uwagą przeżywają już moment podniesienia, „kiedy chleb zmienia się w Ciało Chrystusa, a wino w Jego Krew”. Zaznaczył, że „równie ważne rzeczy dzieją się wtedy, gdy podczas Eucharystii czyta się słowo Boże”. – Należy go więc słuchać z taką samą pobożnością, wrażliwością i skupieniem – wskazał.

Duchowny przypomniał, że najważniejszymi miejscami w świątyni są ambona i ołtarz. – Kościół wierzy w to, że tu, na ziemi, my, ludzie, najpełniej i najprawdziwiej spotykamy się z Bogiem w słowie Bożym i w Eucharystii – podkreślił.

Odwołując się do jednego ze świętych, pochwalił troskę wiernych o to, „żeby ani jeden okruszek Ciała Pańskiego nie spadł na ziemię”. – Ale szkoda, że się nie troszczycie o to, żeby żadne słowo Boga nie przeszło obok i nie spadło na ziemię – dodał. Wyjaśnił, że słowo Boże również można sprofanować przez rozproszenie podczas Liturgii Słowa i przekonanie, „że nic wielkiego się nie dzieje, bo ktoś czyta czy śpiewa”. – Rozpoczynając tydzień szczególnego przebudzenia do wrażliwości i miłości wobec słowa Bożego, prośmy Ducha Świętego, abyśmy z taką samą czcią jak traktujemy Najświętszy Sakrament, zaczęli traktować słowo Boże – zaapelował bp Przybylski.

Reklama

W homilii stwierdził, że w Piśmie Świętym znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, ponieważ „w Biblii sam Bóg mówi o sobie”. W nawiązaniu do słów Piotra z pierwszego czytania z Dziejów Apostolskich duchowny podkreślił, że ludzie zapierają się Boga, wydają Go na pośmiewisko i cierpienie oraz zabijają swoją wiarę z nieświadomości, która powoduje obojętność. – Człowiek jest świadomy, kim jest Jezus i co dla niego zrobił, kiedy zna słowo Boże – tłumaczył.

Biskup zauważył, że „Biblia to testament Boga, czyli zapis Jego woli”. – Wierzyć w Boga to znaczy znać Jego wolę i wypełniać ją. Biblia daje nam świadomość, jak mamy żyć, więc nikt z nas nie może powiedzieć, że nie wie, czego Bóg chce od niego. Jeżeli nie będziecie znać słowa Bożego, zaprzecie się Boga, a może nawet zabijecie Go w sobie – przestrzegał.

W nawiązaniu do drugiego czytania z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła duchowny przypomniał, że „jeżeli ktoś mówi, że wierzy, a postępuje wbrew przykazaniom i mija się z Ewangelią, to udaje, że wierzy, bo nie zna Boga”.

Odnosząc się do fragmentu z Ewangelii według św. Łukasza, opisującego spotkanie uczniów ze zmartwychwstałym Jezusem, bp Przybylski wskazał, jak poznawać Boga, jak uczyć się życia słowem Bożym i co zrobić, żeby Biblia znalazła się w sercu naszej wiary.

W pierwszej kolejności zwrócił uwagę, że konieczne jest zatrzymanie się przy Jezusie, który mówi do uczniów: „Pokój wam!”. Jak podkreślił celebrans, „to nie jest Jezusowe «dzień dobry», czyli tylko serdeczne pozdrowienie. – Jezus chce nam powiedzieć: zbliżcie się do mojego słowa, znajdźcie czas, żeby poczytać Ewangelię, bo ona przyniesie wam bliskość z Bogiem. Nie bójcie się czytać słowa Bożego. Uwierzcie, że w nim są pokój i bezpieczeństwo. Przecież tego szukacie w zalęknionym i pełnym konfliktów świecie, kiedy już nie wiecie, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem, kto jest dobry, a kto zły, kto mówi prawdę, a kto kłamie. Jezus mówi: nie zagrażam wam. Chcę wam powiedzieć najważniejsze rzeczy, żeby wasze życie było dobre – przekonywał bp Przybylski.

Reklama

Zaznaczył, że po zmartwychwstaniu Jezus nie jest duchem, ale ma prawdziwe ciało. Odniósł to również do lektury słowa Bożego, które nie może być traktowane jak „historyjka z dawnych dziejów, wizja czy coś abstrakcyjnego”. – Jezus mówi, że te słowa będą dla was konkretnym wskazaniem na życie. Jeżeli wprowadzicie je w wasze życie rodzinne i społeczne, w pracę i spotkania z ludźmi, ono będzie was przemieniać. Jeżeli będziecie mieć w sobie słowo Boże, będziecie mówić językiem miłości, a nie nienawiści, będziecie mieć pokój, a nie lęk. Jezus wam wytłumaczy, jak cierpieć i jak przeżywać śmierć – kontynuował bp Przybylski.

– Poznajcie słowo Boże. Czytając je, spotykajcie się z żywym Jezusem. Usłyszcie, jak mówi do was: „Pokój wam!”. Zbliżcie się do mojego słowa, a ono was uzdrowi – wzywał.

– Nie wystarczy, że jesteśmy ochrzczeni. Musimy być jeszcze zewangelizowani. Każdy ochrzczony ma za zadanie żyć Ewangelią, czyli według woli Bożej. Niech Duch Święty odkryje nam miłość do słowa Bożego oraz potrzebę i sens życia nim na co dzień – zakończył biskup.

Przed błogosławieństwem wskazał, aby codziennie czytać słowo z liturgii Mszy św. danego dnia, ponieważ wtedy „czytamy słowo Boże z całym Kościołem”. Przyznał, że kilka razy przeczytał Pismo Święte w całości i zachęcił wiernych, aby uczynili to przynajmniej raz w życiu. Lekturę Biblii polecił zacząć od Nowego Testamentu z myślą: Panie, co chcesz mi powiedzieć dzisiaj przez to wydarzenie?

Reklama

– W seminarium ks. prof. Stanisław Grzybek uczył nas, że Pisma Świętego nie czyta się do końca, ale bez końca. Właśnie tego chcemy nauczyć naszych parafian – powiedział „Niedzieli” ks. Jarosław Sroka, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Duszpasterzowi zależy, aby każdy miał własny egzemplarz Biblii, który będzie towarzyszyć mu na co dzień w różnych okolicznościach. – Pismo Święte to słowa życia, drogowskazy, jak żyć, aby to życie podobało się Bogu – podkreślił.

Jak dodał, czytanie Pisma Świętego jest pogłębianiem wiary. – Słowo Boże to list Pana Boga napisany do człowieka. Skoro jesteśmy dziećmi Bożymi i Bóg Ojciec pisze list, warto go przeczytać, żeby wiedzieć, jak bardzo nas ukochał – ocenił kapłan.

Za ks. prof. Grzybkiem proboszcz zachęcił, żeby czytać słowo Boże codziennie, do końca życia, i by rozważać je, tak by prowadziło nas przez życie. – Mamy cichą nadzieję, że zwrócenie uwagi na Pismo Święte w tygodniu biblijnym przypomni parafianom, jak ważna to księga, którą trzeba wyjąć spomiędzy innych książek i – skoro jesteśmy w Poczesnej – postawić w poczesnym miejscu w każdym domu, żeby było pod ręką i rzeczywiście służyło jako drogowskaz. W nim możemy poszukać odpowiedzi i podpowiedzi dotyczących naszego życia – doradził ks. Jarosław Sroka.

Jak przyznał, ksiądz powinien czytać słowo Boże „nie tyle z obowiązku, ile z przekonania”. Proboszcz czyta Pismo Święte, które trzyma na klęczniku. Oprócz tego oczywiście modli się słowem Bożym, odmawiając codziennie brewiarz. – Biblia jest więc wpisana w życie każdego kapłana. Tak powinno być, bo to jest fundament, na którym się opieramy. Czytając Pismo Święte, wiem, że jestem blisko Chrystusa i że On jest przy mnie – podsumował kapłan.

Wikariusz ks. Michał Pierzchała rozważa słowo Boże na początku dnia przez pół godziny. – Później trudniej jest znaleźć na to czas z uwagi na obowiązki w parafii czy w szkole – powiedział. Kapłan nie ukrywał, że rano staje przed wyborem: albo być wyspanym i bez życia, albo trochę zmęczonym, ale ze słowem Boga w sercu. – Dlatego poranki to momenty bliskiej obecności z Bogiem – wyjaśnił.

Reklama

Jak zauważył, żeby podzielić się słowem Bożym, najpierw samemu trzeba je przyjąć. – To słowo karmi moje serce. Ponadto w parafii codziennie głosimy kazania. To też mobilizuje, aby sięgać do Pisma Świętego – podkreślił.

Napełniony tym słowem, ks. Michał Pierzchała może przekazywać je wiernym m.in. podczas spotkań oazowych czy zbiórek z Liturgiczną Służbą Ołtarza. – Kiedy ministranci uczą się, jak proklamować słowo, mówię im, że najważniejsze nie jest to, jak je przeczytają, ale czy to słowo wezmą do serca – zaznaczył kapłan.

Jan Knapiński jest lektorem od 12 lat. – Chciałem głębiej poznać wiarę. Lektorem zostałem również dzięki rodzicom, bo zawsze z nimi chodziłem do kościoła. Oprócz tego patrzyłem na ministrantów, którzy ładnie stali przy ołtarzu. Też chciałem się udzielać, więc dołączyłem do nich – opowiadał.

– Nasza wspólnota lektorów jest jak rodzina. Panuje tutaj dobra atmosfera – powiedział Jakub Wójcik, lektor z 8-letnim stażem. Przyznał, że przed Mszą św. sięga do lekcjonarza i przygotowuje się do czytania, a jego ulubione słowo z Pisma Świętego to Nabuchodonozor.

Bartosz czyta słowo Boże przy ołtarzu od 9 lat. – Dzięki temu, że jestem lektorem, mogę lepiej poznawać Boga przez Jego słowo. Dużo dowiaduję się podczas zbiórek, kiedy ksiądz wyjaśnia nam fragmenty Pisma Świętego. Już jako lektor wstąpiłem do oazy. To idzie razem w parze – dzielił się swoim przemyśleniami. Do oazy należą również jego przedmówcy.

Reklama

W tygodniu biblijnym, do piątku włącznie, codziennie o godz. 17.40 wierni będą czytać Pismo Święte w kościele św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. W piątek 23 kwietnia o godz. 17.30 tydzień zakończy nabożeństwo słowa Bożego.

Duszpasterze zachęcają również rodziny do wspólnego czytania Pisma Świętego w domach i do wspólnej modlitwy dowolną tajemnicą Różańca. Dlatego organizują konkurs internetowy pod hasłem: „Moja Rodzina czyta Pismo Święte”.

Aby wziąć w nim udział, należy zrobić zdjęcie podczas rodzinnego czytania, podpisać ulubionym cytatem z Pisma Świętego, który jest drogowskazem dla konkretnej rodziny, i wysłać je na adres: parafiapoczesnakonkursy@gmail.com . Termin nadsyłania zdjęć upływa 22 kwietnia.

2021-04-18 17:14

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynają sezon

[ TEMATY ]

motocykle

parafia św. Jana Chrzciciela

Nowa Brzeźnica

Parafia św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy

Parafia św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy zaprasza fanów dwóch kółek w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia na uroczyste otwarcie sezonu motocyklowego.

O godz. 11.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji motocyklistów. Następnie odbędą się poświęcenie pojazdów i parada ulicami parafii.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: abp S. Szewczuk wezwał diasporę ukraińską do zachowania więzi z ojczyzną

2024-05-23 20:59

[ TEMATY ]

Niemcy

Abp Szewczuk

Ukraińcy

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Niech bycie razem z Ukrainą będzie waszą myślą przewodnią - zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk do przedstawicieli działających w Niemczech 27 organizacji ukraińskich, z którymi spotkał się 22 maja w Monachium. Podziękował im za wsparcie i pomoc, a zarazem poprosił ich o dalsze pamiętanie o ojczyźnie, przeżywającej od ponad dwóch lat trudne chwile.

"Tuż przed przyjazdem do Niemiec odwiedziłem zranione Południe Ukrainy" - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Dodał, że "w imieniu cierpiących i zranionych ludzi, którzy każdego dnia spoglądają w oczy śmierci, chcą powiedzieć wam wszystkim: dziękuję!". Oznajmił również, iż pomoc, otrzymywaną od obecnych na spotkaniu organizacji, jego Kościół przekazuje potrzebującym Ukraińcom, gdyż "to właśnie Kościół dotyka codziennie ran Ukrainy".

CZYTAJ DALEJ

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

2024-05-24 09:41

[ TEMATY ]

wiara

red.

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, Syna Ojca Przedwiecznego, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w łonie Matki – Dziewicy przez Ducha Świętego utworzone, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, ze Słowem Bożym istotowo zjednoczone, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, nieskończonego majestatu, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, świątynio Boga, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, przybytku Najwyższego, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, domie Boży i bramo niebios, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, sprawiedliwości i miłości skarbnico, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, dobroci i miłości pełne, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, cnót wszelkich bezdenna głębino, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, wszelkiej chwały najgodniejsze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, królu i zjednoczenie serc wszystkich, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec bardzo upodobał, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, z którego pełni wszyscyśmy otrzymali, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, źródło życia i świętości, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, zelżywością napełnione, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, dla nieprawości naszych starte, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, aż do śmierci posłuszne, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, włócznią przebite, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, źródło wszelkiej pociechy, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, pokoju i pojednanie nasze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, krwawa ofiaro grzeszników, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, zbawienie ufających Tobie, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, nadziejo w Tobie umierających, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich Świętych, zmiłuj się nad nami
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami
P.: Jezu cichy i pokornego Serca.
W.: Uczyń serca nasze według Serca Twego.
P.: Módlmy się: Wszechmogący, wieczny Boże, wejrzyj na Serce najmilszego Syna swego i na chwałę, i zadośćuczynienie, jakie w imieniu grzeszników Ci składa; daj się przebłagać tym, którzy żebrzą Twego miłosierdzia i racz udzielić przebaczenia w imię tegoż Syna swego, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.
W.: Amen.
Antyfona
Do Serca Twojego uciekamy się, Jezu, Boski Zbawicielu! Naszymi grzechami racz się nie zrażać, o Panie święty! Ale od wszelakich złych czynów racz nas zawsze zachować, Boże łaskawy i najlitościwszy!
O Jezu dobry, Zbawicielu słodki, Pośredniku Boski, jedyna ucieczko nasza!
W Sercu Twoim racz nas obmyć, do Serca Twojego racz nas przytulić, w Twym Sercu na wieki racz nas zachować.
Akt wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu
O Jezu Najsłodszy, któremu za miłość bez granic ludzie w niewdzięczny sposób odpłacają wielkim zapomnieniem, opuszczeniem i wzgardą, oto my rzucając się do stóp Twoich ołtarzy, pragniemy szczególnym hołdem czci wynagrodzić Ci tę oziębłość i krzywdy, jakie ze wszech stron ranią Najmiłościwsze Twoje Serce.
Świadomi jednak, że my sami nie zawsze byliśmy wolni od różnych przewinień, a przejęci najgłębszą skruchą, jesteśmy gotowi dobrowolnym zadośćuczynieniem wynagrodzić Ci nie tylko za swoje grzechy, ale i za grzechy tych, co błąkają się z daleka od drogi zbawienia, nie chcą iść za Tobą, Pasterzem i Wodzem.
A jakże liczne i straszne są te grzechy, które chcielibyśmy wynagrodzić. Oto brak skromności, bezwstyd w życiu i strojach, liczne sidła zastawiane na niewinne dusze, gwałcenie dni świątecznych, ohydne bluźnierstwa miotane przeciw Tobie i Świętym Twoim. A któż policzy obelgi rzucane na Twego namiestnika i stan kapłański! Kto nie zadrży na bezczeszczenie samego Sakramentu Boskiej miłości, okropne świętokradztwa i publiczne wykroczenia narodów, wyłamujących się spod praw i kierownictwa, ustanowionego przez Ciebie Świętego Kościoła!
O Panie! jesteśmy gotowi nie oszczędzać nawet krwi własnej dla zmycia tych wszystkich zbrodni. Aby zaś choć w części naprawić zniewagi wyrządzone Tobie, o Jezu, składamy Ci zadośćuczynienie, jakie Ty sam Bogu Ojcu ofiarowałeś na krzyżu i które ponawiasz co dzień na ołtarzu. W połączeniu z zadośćuczynieniem Bogarodzicy Dziewicy, Wszystkich Świętych i pobożnych dusz wiernych, z głębi serca przyrzekamy Ci, o Jezu, oddać się na Twoją służbę, okazując mocną wiarę, czyste życie oraz dokładne zachowanie ewangelicznego prawa miłości. Wreszcie postanawiamy nie dopuścić wedle sił do nowych zniewag i pociągnąć jak najwięcej dusz w Twoje święte ślady.
Przeto błagamy Cię, o Najłaskawszy Jezu, przyjmij za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, ten akt dobrowolnego zadośćuczynienia i racz nas zachować aż do śmierci w wierności obowiązkom Twojej świętej służby przez wielki dar wytrwania, dzięki któremu wszyscy doszlibyśmy w końcu do tej ojczyzny, gdzie Ty z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję