Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Wątroba: jubileusz to święto wdzięczności i rozliczenia

– Dziękujemy Matce Bożej za to, że tyle razy okazała się nam Matką, że stała na straży naszych sumień – powiedział biskup rzeszowski Jan Wątroba, który w kolegiacie wieluńskiej przewodniczył uroczystej Sumie z okazji złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Wieluńskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. poprzedziła procesja z obrazem. Pierwszą stacją był pomnik św. Jana Pawła II, jednego z koronatorów wizerunku. Hołd świętemu papieżowi oddali duchowni i przedstawiciele władz. Przed pomnikiem położono kwiaty i zapalono znicz. Następnie procesja z obrazem, rozpoczęta w kolegiacie, przeszła wokół pl. Legionów i przybyła do ołtarza polowego przy świątyni.

W kazaniu bp Wątroba przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego wygłoszone podczas koronacji wieluńskiego wizerunku: „(...) dzisiaj, gdy koronujemy waszą Pocieszycielkę i Wspomożycielkę, Świętą Bożą Rodzicielkę i Karmicielkę, wiemy, że skupia się na Niej radość i wdzięczność matek ziemi wieluńskiej. (…) Zeszliśmy z Jasnej Góry do „kołyski” stojącej na wieluńskim bruku, na którym czuwa Matka, Rodzicielka i Opiekunka wszystkich rodzących. Wołamy do Niej: Okaż się Matką dla całej Polski! Okaż się Pocieszeniem dla każdej rodziny”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dziś, w 50. rocznicę tego wspaniałego wydarzenia, chcemy wyśpiewać swoje dziękczynienie i podziękować Bogu za wszelkie łaski otrzymane przez pośrednictwo Maryi, podziękować za ludzi, dzięki którym to wydarzenie mogło się odbyć, przede wszystkim za bp. Stefana Barełę, (...) za ówczesnego proboszcza ks. Edwarda Banaszkiewicza i koronatorów – kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę – podkreślił biskup rzeszowski. – Jubileusz to święto wdzięczności – dodał.

Celebrans zaznaczył, że koronatorzy obrazu Matki Bożej Pocieszenia szli różnymi drogami powołania i mieli inne metody działania, ale łączyła ich wielka miłość do Matki Bożej. – Jeden mówił do Niej: „Totus Tuus”, a drugi: „Wszystko postawiłem na Maryję”. Maryja była centrum ich pasterskiego działania – zauważył.

Biskup przyznał, że wieluńska koronacja była przełomowym momentem w jego życiu. – Wtedy ugruntowało się moje powołanie. Zaważyły tu słowa kard. Karola Wojtyły wypowiedziane po zakończonym kazaniu prymasa. Mówił wtedy o Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie – sercu diecezji częstochowskiej i źrenicy biskupa – wspominał bp Wątroba.

Reklama

– Boża Opatrzność dalej pisze swój scenariusz dotyczący mojej osoby. Po 50 latach przybyłem do Tej, w której cieniu wzrastałem, by modlić się i dziękować za dar powołania. Będę się modlił, by Bóg przyjął moją wdzięczność. Pamiętam jednak, że jubileusz to także rozliczenie z zadanych wówczas zadań – wskazał biskup rzeszowski.

Nawiązując do Ewangelii, duchowny zwrócił uwagę, że „w scenie z Kany Galilejskiej znalazły uzasadnienia wszystkie tytuły Matki Bożej, także tytuł Matka Boża Pocieszenia”. – To Ona dostrzegła problem nowożeńców. Dzięki swojej wrażliwości chciała zapobiec kompromitacji młodej pary. W tym fragmencie Ewangelii zapisane zostały ostatnie słowa wypowiedziane przez Nią – kontynuował.

Bp Wątroba stwierdził, że „Maryja jest jak schody do nieba”, po których „możemy wspinać się na szczyty mądrości i pobożności”. – Wszystko to może być naszym udziałem, jeżeli tak jak Ona zachowamy postawę posłuszeństwa woli Bożej, będziemy troszczyć się o królestwo Boże, będziemy śpieszyć z pomocą potrzebującym, ale wszystko to w duchu ufności i zawierzenia Bogu na wzór sług z Kany Galilejskiej, otwartych na słowo Maryi i samego Jezusa. Słudzy wiedzieli, że brakuje wina, nie wody. Na słowa Jezusa napełnili jednak stągwie wodą. Zaufali Jezusowi i Jego Matce i zanieśli staroście weselnemu dobre wino – przypomniał celebrans.

– Tak Matce Bożej zaufaliśmy i my 50 lat temu. Dziś dziękujemy Jej za to, że tyle razy okazała się nam Matką, że stała na straży naszych sumień – przyznał bp Wątroba. Zachęcił do modlitwy o świętość rodzin, o dobre wychowanie dzieci i o nowe powołania kapłańskie. – Starajmy się czynić wszystko, co Ona i Jej Syn mówią nam we wspólnocie Kościoła. To będzie dla Niej najpiękniejszym podarunkiem – powiedział bp Wątroba.

Reklama

Księdzu prał. Jackowi Zielińskiemu, kustoszowi sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, parafianie dziękowali za przygotowania do jubileuszu rozpoczęte odnowieniem obrazu i kaplicy oraz za przygotowanie duchowe poprzez misje głoszone przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Uroczystości zakończyła procesja z obrazem od ołtarza wystawienia do kolegiaty połączona z błogosławieństwem na cztery strony świata.

2021-09-05 21:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Matejko - „Sobieski pod Wiedniem’’

Niedziela Ogólnopolska 37/2012, str. 19

[ TEMATY ]

historia

sztuka

obraz

WIKIPEDIA

Bitwa pod Wiedniem - obraz namalowany przez Jana Matejko

Bitwa pod Wiedniem - obraz namalowany przez Jana Matejko

Monumentalne arcydzieło największego polskiego malarza - obraz o znaczeniu europejskim, jeden z najlepszych i najbardziej sugestywnych obrazów batalistycznych w sztuce europejskiej, został podarowany przez artystę papieżowi Leonowi XIII z okazji 200. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej w 1883 r. Od tego czasu obraz znajduje się w Muzeum Watykańskim. Reprodukcja fotograficzna najwyższej jakości (190 megapikseli) została wykonana z inicjatywy śp. biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego w czasie jego pobytu w Rzymie w 2008 r. O ile wiadomo, nie ma w Polsce poza tą fotografią ani jednej reprodukcji fotograficznej tak dobrej jakości. Biskup Płoski przekazał mi tę fotografię w celu wykorzystania do napisania książki planowanej na rok 2013. Sam zapowiadał, że do tej książki o wielkim zwycięstwie chrześcijaństwa nad agresją islamu na Europę napisze przedmowę. Jako obecny właściciel tej unikatowej fotografii przekazuję ją tygodnikowi „Niedziela”, z absolutną pewnością, że przekazuję ją w ręce nie tylko dobre, ale najlepsze.
„Sobieski pod Wiedniem” to malarsko-artystyczna wizja Polski jako „przedmurza chrześcijaństwa”, wizja potężnej Rzeczypospolitej, która ratuje Europę przed nawałą hord islamskich wielkiego wezyra Kara Mustafy.
Najważniejsze fragmenty obrazu to:
- Jan III Sobieski - król Polski, zwycięski wódz połączonych sił chrześcijańskich.
- Ks. kan. Jan Denhoff odbiera od króla list do Ojca Świętego (pierwszy SMS w historii Polski?): „Venimus, vidimus, Deus vicit”. Ks. Denhoff dotarł z Wiednia do Rzymu w ciągu 7 dni na koniu przez Alpy!
- O. Marco D’Aviano - legat papieski, świątobliwy kapucyn znany w całej Europie. To on właśnie doprowadził do stworzenia koalicji państw chrześcijańskich w obronie przed agresją ogromnej nawały tureckiej. O. D’Aviano w obu dłoniach trzyma jako tarczę Europy obraz z wizerunkiem Maryi.
- Królewicz Jakub Sobieski (na koniu po lewej stronie króla).
- Arcyksiążę Karol Lotaryński, dowódca wojsk niemieckich (na koniu w zbroi, zdejmuje kapelusz przed triumfatorem Janem III).
- Rotmistrz Zbierzchowski - b. oficer polskiej husarii, zdobył w bitwie pod Wiedniem wielką chorągiew Mahometa - największą świętość muzułmanów, ze strasznym dla chrześcijaństwa słowem „dżihad”, teraz w geście triumfu rzuca ją pod kopyta królewskiego konia.
- Nad królem Polski i jego zwycięską armią (na samej górze obrazu) unosi się Duch Święty uosobiony przez gołębia.
- W tle obrazu - tysiące kopii polskiej husarii, której szarża rozstrzygnęła bitwę. Uwagę zwracają proporce z krzyżami. Bezpośrednio nad królem triumfalnie rozwinięta chorągiew ze srebrnym orłem w złotej koronie.
- Z lewej strony obrazu - zdobyty obóz turecki, z prawej - panorama Wiednia z wieżami katedry św. Stefana.
- Tęcza nad polem bitwy nawiązuje do Starego Testamentu i jest znakiem Opatrzności, według wizji artystyczno-historycznej, Matejko ukazał Polaków jako naród wybrany, który łączy przymierze z Bogiem w obronie chrześcijańskiej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych, o. Pacholski przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają Ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję