Reklama

Niedziela Częstochowska

Relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej w częstochowskim hospicjum

– Hanna Chrzanowska uczy nas zdobywania nowego wymiaru człowieczeństwa – powiedział abp Wacław Depo. 24 maja metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Centrum Opieki Paliatywnej Palium w Częstochowie, rozpoczynającej peregrynację relikwii błogosławionej pielęgniarki po placówkach służby zdrowia w archidiecezji częstochowskiej, i poświęcił nowo erygowaną kaplicę św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię koncelebrowali: ks. Grzegorz Borowik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia w archidiecezji częstochowskiej, oraz kapelani hospicjum: ks. Kazimierz Gajda i ks. Krzysztof Bednarek.

W homilii abp Depo zaznaczył, że „Chrystus jest pierwszy w porządku miłości, dlatego zaprasza nas do dawania własnej odpowiedzi na Jego miłość, również w służbie drugiemu człowiekowi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do czytania z Dziejów Apostolskich, zwrócił uwagę na prośbę, którą św. Paweł kieruje do biskupów, „aby kierowali sprawami odnoszącymi się do Boga pośród ludzi”. – Kościół bowiem jako społeczność wierzących jest cennym darem Chrystusa, gdyż On sam nabył go za cenę własnej krwi. Jesteśmy więc wspólnotą drogocenną przez Krew Chrystusa, niezdobytą złotem, srebrem czy jakąkolwiek inną wymienialną walutą, dlatego nie omijają nas żadne niebezpieczeństwa, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, związane chociażby z głoszeniem fałszywych nauk, jak również z grupą ludzi, którą Dzieje Apostolskie nazywają „drapieżnymi wilkami” – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście przytoczył słowa, które Benedykt XVI wypowiedział w 2006 r.: „Módlcie się za mną, żebym nie uciekł przed wilkami”. – Zdawał sobie bowiem sprawę z tego, że tak w historii Kościoła jest od początku i tak będzie aż do jego końca – dodał.

Arcybiskup podkreślił, że „dzisiaj dźwigamy tę samą tajemnicę”. – Każdy duszpasterz, dyrektor, służba zdrowia w różnych wymiarach, nauczyciele winni czuwać, aby być ludźmi odpowiedzialnymi za powierzone im osoby, dlatego podstawowym zadaniem, obok głoszenia prawdy Ewangelii, jest również dar modlitwy i powierzenia wszystkiego Bogu dla zbawienia ludzi i dla zbudowania Kościoła – apelował.

Maciej Orman/Niedziela

Komentując fragment z Ewangelii według św. Jana, przedstawiający drugą część Modlitwy Arcykapłańskiej, metropolita częstochowski wskazał, że sam Jezus wstawia się za nami do Boga. Zauważył również, że w tej modlitwie jest obecny niepokój Chrystusa o swoich uczniów, którzy są narażeni na wszelkie przejawy kłamstwa i zła. – Ten duch świata jest przeciwny prawdzie, którą jest sam Chrystus, dlatego widzimy, że Chrystus nieustannie, tak jak za swoich uczniów, dzisiaj modli się za nas w tej Eucharystii: „Ojcze, uświęć ich w prawdzie, aby byli jedno, tak jak my jedno stanowimy” – powiedział abp Depo.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Podkreślił, że do przedłużania misji Jezusa w świecie uczniowie potrzebują darów Ducha Świętego, które pomagają odróżnić przesłania pochodzące od Boga od podszeptów złego ducha i owych „drapieżnych wilków”. W tym miejscu powtórzył za św. Janem Pawłem II przestrogę, którą papież skierował do uczestników Światowych Dni Młodzieży w Manili w 1995 r.: „Uważajcie, bo są fałszywi nauczyciele, którzy będą wam głosili anty-Ewangelię i będą mówili, że nie ma żadnej ostatecznej prawdy, że to, co stanowiło kiedyś normę i pewien obowiązek, dzisiaj jest zniszczone. Uważajcie, bo będą wzmacniać to wszystko poprzez przekaz masowych środków”.

Metropolita częstochowski wyraził radość z obecności relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej w częstochowskim hospicjum i ich peregrynacji po placówkach służby zdrowia, które są odcinkami „wspólnego zmagania się w miłości miłosiernej”.

Maciej Orman/Niedziela

– Chodzi przede wszystkim o to, żeby to miejsce było zdobywaniem nowego wymiaru człowieczeństwa. Tego uczy nas Hanna Chrzanowska. (...) Dlatego poprzez nasze serce, które jest również wymiarem służby i wymiarem sumienia, chcemy dzisiaj zawierzyć siebie, to miejsce i wszystkich ludzi naszej drogi – podsumował abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. udzielił błogosławieństwa relikwiami.

– Hanna Chrzanowska jest prekursorką pielęgniarskiej domowej opieki paliatywnej, a przecież dla nas podstawowym działaniem jest właśnie opieka nad pacjentami w domu. Pacjent powinien otrzymywać wszystko, co możliwe, w jego środowisku domowym. Dopiero kiedy nie można mu tam pomóc, powinno się znaleźć dla niego miejsce w oddziale stacjonarnym – powiedziała „Niedzieli” Anna Kaptacz, prezes Zarządu Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Pracownicy zarządu stowarzyszenia przyznali, że przyjęcie relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej w kaplicy Centrum Opieki Paliatywnej Palium „jest wyrazem szacunku dla jej osoby i pracy, która do dzisiaj pozostaje inspiracją dla wielu pielęgniarek i innych pracowników ochrony zdrowia. Jest to także dowód na to, że jej dziedzictwo i przesłanie są ciągle aktualne i potrzebne”.

Hanna Chrzanowska (1902-73) ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarek. Była wieloletnią instruktorką w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie oraz w Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa. Swoją wiedzę pogłębiała jako stypendystka w Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Jest autorką aktualnego do dziś „Rachunku sumienia pielęgniarki”. Szczególny nacisk kładła na autentyczną służbę choremu, uwzględniając jego potrzeby, psychikę i poszanowanie woli. Potrafiła nauczyć rozumienia człowieka chorego i jego świata, a przede wszystkim mobilizować i zapalać innych do trudnej służby chorym.

Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentami są nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa.

Maciej Orman/Niedziela

Za zezwoleniem kard. Karola Wojtyły wprowadziła odprawianie Mszy św. w domach chorych, którzy nie byli w stanie już wyjść z mieszkania. Starała się, by kapłani odwiedzali z posługą duszpasterską chorych w ich mieszkaniach. Zadbała, we współpracy z kard. Wojtyłą, by odwiedzać chorych także podczas biskupich wizytacji w parafiach, co do dzisiaj jest kontynuowane w wielu diecezjach.

Reklama

Po przejściu na emeryturę oddała się bez reszty działalności charytatywnej na terenie Krakowa. Współpracując z kard. Karolem Wojtyłą i ks. inf. Ferdynandem Machayem, stworzyła podwaliny pielęgniarstwa społecznego. Zmarła po ciężkiej chorobie.

Została beatyfikowana 28 kwietnia 2018 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. „Była latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu” – powiedział kard. Angelo Amato podczas beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nazwał ją „aniołem nadziei chrześcijańskiej” i podkreślił, że „jej życie i postępowanie stanowi kompendium cnót chrześcijańskich, zainspirowanych słowami Jezusa, który mówi: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili»”.

2023-05-24 20:25

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lider jakości kształcenia

Certyfikat i znak jakości „Studia z Przyszłością” oraz certyfikat nadzwyczajny „Lider jakości kształcenia” otrzymał kierunek prawo studia jednolite magisterskie, prowadzony przez Instytut Prawa, Administracji i Zarządzania Wydziału Filologiczno-Historycznego UJD w Częstochowie. Certyfikat taki uzyskują kierunki studiów, które według ekspertów należą do grona akademickiej elity. To podwójne wyróżnienie dla kierunku prawo przyznane zostało w czwartej edycji Konkursu „Studia z Przyszłością”, który organizuje Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Kierunek prawo został uruchomiony w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie w zeszłym roku akademickim, ale kapituła konkursu doceniła wysoką wartość merytoryczną, oryginalność proponowanych treści dydaktycznych oraz nowatorstwo w obszarze stosowanych metod dydaktycznych i metod weryfikacji osiąganych efektów kształcenia.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

[ TEMATY ]

Matka Boża Łaskawa

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Papież Innocenty X ustanowił święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję