Reklama

Kościół

Jemen: kolejny szpital pod opieką Caritas Polska

Caritas Polska obejmuje opieką nową placówkę medyczną w Jemenie, gdzie od lat trwa wojna domowa. Kraj ten doświadczył ostatnio także największej od dekad suszy, powodzi i ponad 40-procentowej inflacji. Miliony mieszkańców pozbawione są opieki medycznej oraz stałego dostępu do czystej wody i żywności. W najtrudniejszej sytuacji są kobiety w ciąży oraz dzieci – to im szczególnie potrzebna jest pomoc.

[ TEMATY ]

Caritas

Jemen

Caritas Polska

Matka z córką przed badaniem w poradni w Imran

Matka z córką przed badaniem w poradni w Imran

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wsparcie Caritas Polska dla placówek medycznych w Jemenie obejmuje doposażenie w leki i sprzęt medyczny (np. materiały laboratoryjne), zaopatrzenie w wodę, dofinansowanie wynagrodzenia personelu i drobne remonty infrastruktury. W 2023 r. Caritas Polska obejmuje opieką nową placówkę – szpital Al-Kuwait w Adenie, tymczasowej stolicy kraju. Szacujemy, że w ciągu roku z pomocy skorzysta nawet 45 tysięcy osób, a jej wartość wyniesie około 2 mln 200 tys. zł.

Wojna, susza, powódź i głód

– Konflikt w Jemenie ma bardzo złożony charakter. Walczą ze sobą nie tylko jasno zdefiniowani przeciwnicy, ale też lokalne bojówki, które kontrolują dane terytorium, co znacząco wpływa na możliwości pracy organizacji humanitarnych takich jak Caritas Polska – mówi Radosław Sterna, szef misji Caritas Polska w Jemenie. – Sytuacja nie jest stabilna, ale nasza pomoc cały czas trwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2022 r. zrujnowany wojną Jemen doświadczył najdotkliwszej od prawie 40 lat suszy, a potem intensywnej powodzi. Wydarzenia te doprowadziły do strat w uprawach i niedoboru paszy dla zwierząt gospodarskich. Co więcej, kraj jest uzależniony od importu żywności i towarów, a w rezultacie niezwykle podatny na wahania cen na rynkach światowych. Sytuację pogorszyła agresja Rosji na Ukrainę – z obu tych państw Jemen importował w sumie 46% dostaw zboża (dane ONZ). W 2022 r. inflacja przekroczyła 43% (dane MFW). Według ONZ, na 31 mln Jemeńczyków 20,3 mln potrzebuje wsparcia w dostępie do krytycznych usług zdrowotnych (pomocy w sytuacji zagrożenia życia), 17,3 mln – dostaw żywności, a 15,3 mln – poprawy dostępu do czystej wody. Usługi publiczne i infrastruktura Jemenu tkwią w głębokim kryzysie. Większość pracowników sektora publicznego, w tym nauczyciele i pracownicy służby zdrowia, od lat nie otrzymuje regularnego wynagrodzenia.

– Trwająca wojna i klęski naturalne zagrażają źródłom utrzymania Jemeńczyków, zwiększają ryzyko chorób i niedożywienia, szczególnie u kobiet i dzieci. 4,3 mln obywateli opuściło swoje domy w poszukiwaniu wody i jedzenia, stając się uchodźcami wewnętrznymi. Caritas Polska apeluje o wsparcie – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Reklama

Caritas Polska wspiera lekarzy w szpitalu Al-Kuwait

Bez wsparcia organizacji pozarządowych sytuacja w Jemenie byłaby jeszcze trudniejsza. Od 2019 r. misja Caritas Polska, której partnerem jest Polska Akcja Humanitarna, wspiera ochronę zdrowia w Jemenie. Dotąd Caritas Polska współpracowała z pięcioma placówkami medycznymi. W 2023 r. na wniosek Ministerstwa Zdrowia Jemenu w miejsce jednej z nich Caritas Polska obejmuje opieką szpital Al-Kuwait w Adenie.

Pomoc dla szpitala w Al-Kuwait obejmuje przede wszystkim dofinansowanie wynagrodzenia dla lekarzy i personelu medycznego – na ich pensje przeznaczone zostanie 80% wsparcia, co zagwarantuje, że szpital będzie pracować na trzy zmiany. Placówka przyjmuje coraz więcej pacjentów, ponieważ uchodźcy wewnętrzni z terenów objętych walkami przemieszczają się do regionu Adenu, uważanego za względnie bezpieczny.

– Szpital w Al-Kuwait, w porównaniu do innych placówek objętych opieką Caritas, to duży ośrodek medyczny, pracujący w systemie trzyzmianowym – mówi Radosław Sterna. – Nasza pomoc będzie opierała się na dofinansowaniu świadczeń lekarzy i pielęgniarek. Jest to dobrze zorganizowany szpital, który nie wymaga zakupu sprzętu medycznego, co dotyczy wielu innych placówek w Jemenie.

– Nasz szpital służy mieszkańcom dzielnicy Khormakser, w której mieszka około 97 800 osób – mówi doktor Raed Bawain, dyrektor szpitala Al-Kuwait. – Zapewniamy dostęp do szczepień, zapobiegamy niedożywieniu, prowadzimy oddział pediatryczny, chorób wewnętrznych, położniczy i ginekologiczny. Mamy też nadzieję na wznowienie usług na oddziale położnictwa ratunkowego.

– Nasze najbardziej podstawowe zasoby to zasoby ludzkie: kadra lekarzy medycyny, techników i pracowników pomocniczych dla ośrodka. Nasz sprzęt medyczny stopniowo się starzeje, niektóre elementy ulegają korozji. Słyszeliśmy o osiągnięciach Caritas Polska w różnych projektach. Mamy nadzieję, że interwencja Caritas Polska ograniczy śmiertelność wśród matek i niemowląt – dodaje doktor Bawain.

Reklama

Pomoc dla kobiet w ciąży, matek i dzieci

W Jemenie to kobiety wymagają szczególnej pomocy. Usługi położnicze, prowadzenie ciąży, pomoc dla matek i dzieci mają kluczowe znaczenie, ponieważ – według danych UNICEF – każdego dnia 12 mieszkanek Jemenu umiera podczas porodu. We wspieranych przez Caritas ośrodkach położne i wolontariusze starają się o budowanie wśród kobiet świadomości higieny oraz dystrybuują tzw. mama kits, czyli zestawy zawierające m.in. ubrania dla młodych matek, ubranka dla dziecka, środki higieniczne i kosmetyki. W tym roku zostanie rozprowadzonych 130 takich zestawów.

Caritas zatrudnia lokalnych mieszkańców, by skutecznie nieść pomoc. Od 2022 r. prowadzi biuro stacjonarne, w którym pracuje m.in. Omaima Ali, lekarka i koordynator programowy Caritas Polska. – Jestem lekarzem, moja praca od zawsze polegała na pomocy ludziom. Kiedy pojawiła się możliwość pracy w sektorze humanitarnym, zobaczyłam, że mogę pomóc jeszcze większej liczbie osób niż wcześniej – mówi Omaima Ali.

– Najbardziej jestem dumna z tego, że dzięki naszej pracy udaje nam się podnieść jakość usług medycznych w moim kraju. To daje mi siłę i motywację – dodaje Omaima Ali. – Niekiedy czuję smutek. Niestety, nie możemy pomóc wszystkim potrzebującym. Bardzo bym chciała, aby Caritas Polska rozwinęła w przyszłości swoje działania, wychodząc poza sektor medyczny i poza nasz region Jemenu.

– Moje dziecko otrzymuje konieczne szczepienia w tej klinice. Przychodzę tutaj regularnie – mówi Safa Abdulla Mohammed, która korzysta z poradni wspieranej przez Caritas Polska w regionie Albutrees. – Można tutaj dostać także antybiotyki oraz paracetamol. Opieka jest dla nas bezpłatna, a to oznacza duże wsparcie. Oby nasze dzieci miały lepszą opiekę medyczną i edukację niż my mieliśmy.

Reklama

– To jedyna klinika w tym ubogim regionie. Nasza sytuacja ekonomiczna jest bardzo zła. Caritas przynosi nam ulgę. To niebywale ważna pomoc humanitarna i ekonomiczna. Mam nadzieję, że to wsparcie będzie kontynuowane, gdyż bardzo tego potrzebujemy – mówi Safa Abdulla Mohammed.

– Bez wsparcia darczyńców nie byłoby naszej pomocy w Jemenie – dodaje Radosław Sterna.

Jak pomóc mieszkańcom Jemenu?

• można dokonać wpłaty na stronie caritas.pl/jemen

• wpłacić dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN

• wysłać SMS pod numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT).

2023-06-05 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jemen: 10 mln ludzi zagrożonych głodem

[ TEMATY ]

głód

Jemen

Jasmin Merdan /Fotolia.com

Dziesięciu milionom mieszkańców pogrążonego w wojnie Jemenu grozi głód. Jest to najpoważniejszy kryzys tego typu w najnowszej historii - alarmuje 15 organizacji humanitarnych, które zwróciły się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o natychmiastowe wprowadzenie w życie porozumienia pokojowego między walczącymi stronami, osiągniętego w 2018 r. podczas rozmów w Sztokholmie.

Wynegocjowane tam zawieszenie broni jest nieprzestrzegane. Organizacje pomocowe domagają się przede wszystkim wstrzymania ognia w Al-Hudajdzie, zablokowanym z powodu walk głównym porcie tego kraju, przez który powinno docierać 70 proc. żywności, lekarstw i paliw niezbędnych dla przetrwania ponad 20 mln Jemeńczyków.

CZYTAJ DALEJ

Święty lekarz

Niedziela rzeszowska 6/2018, str. VII

[ TEMATY ]

sylwetka

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati

Św. Józef Moscati

Papież Franciszek w swoim Orędziu na XXVI Światowy Dzień Chorego ukazuje Jezusa na Krzyżu i Jego Matkę. Chrystus poleca św. Janowi wziąć Ją do siebie – „i od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 27). W tajemnicy Krzyża Maryja jest powołana do dzielenia troski o Kościół i całą ludzkość. Również uczniowie Jezusa są powołani do opieki nad ludźmi chorymi.

CZYTAJ DALEJ

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Jaworzyna Śląska

ks. Krzysztof Papierz

pogrzeb taty kapłana

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 27 kwietnia w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Mendyk. W modlitwie i żałobie ks. Krzysztofowi towarzyszyła nie tylko rodzina i kapłani, ale także siostry zakonne oraz wierni, którzy przybyli z parafii, gdzie posługiwał syn zmarłego: ze Świebodzic, Strzegomia i Ścinawki Dolnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję