W „European Youth Event” (EYE) uczestniczą też politycy unijni, przedstawiciele świata gospodarczego i europejskich organizacji młodzieżowych. Wspólnie będą oni dyskutowali o wydajnej, bezpiecznej i przyjaznej środowisku energetyce, zrównoważonym stylu życia i o tym, jak kształtować lepszy systemu gospodarczy. Planowane są debaty, warsztaty, gry zespołowe. Odbędą się też spotkania w pięciu kręgach tematycznych: bezrobocie wśród młodzieży, przyszłość Unii Europejskiej, rewolucja internetowa, zrównoważony rozwój i wartości europejskie.
W ramach spotkań z ministrami z Austrii i Portugalii młodzi ludzie zapoznają się z systemem gwarancji zatrudnienia dla młodzieży – nową inicjatywą europejską, dzięki której wszyscy poniżej 25. roku życia winni otrzymać dobrej jakości ofertę zatrudnienia, przyuczenia do zawodu, stażu lub dalszego kształcenia w ciągu 4 miesięcy od ukończenia nauki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Spotkanie w Strasburgu poprzedziła ankieta przeprowadzona na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Na temat przyszłości naszego kontynentu wypowiedziało się w niej 13 tysięcy młodych ludzi ze wszystkich 28 krajów członkowskich UE. Z ankiety wynika, że 57 proc. młodych Europejczyków jest dotkniętych kryzysem i czują się oni marginalizowani w życiu społecznym i gospodarczym. Wyniki tych badań stanowią podstawę do dyskusji w czasie obecnego EYE 2014. W lipcu z rezultatami tego spotkania zapoznają się nowo wybrani europosłowie.
Wprawdzie większość (ok. 55 proc.) młodych Europejczyków uważa, że szkolnictwo zawodowe, ogólne i wyższe w ich kraju jest dobrze ukierunkowane na obecny rynek pracy, to jednak jedna czwarta z nich twierdzi, że ze względu na trwający kryzys czuje się zmuszona do studiowania i pracy za granicą. Zdaniem 44 procent młodych respondentów udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego stanowi najlepszą możliwość uczestnictwa w życiu publicznym. Ponadto znaczna część młodzieży europejskiej swoim zachowaniem na co dzień wspiera utrzymanie środowiska naturalnego i walkę z ociepleniem klimatu.
Do dyskusji może się włączyć każdy, używając hasztaga: #EYE2014.