Reklama

Kościół

Posługa charytatywna osób konsekrowanych – konferencja przed przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego

„Przyjąć Boga w tych, którzy są w potrzebie” to hasło konferencji, która odbyła się dzisiaj przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Jest to odpowiedź osób konsekrowanych w Polsce na prośbę papieża Franciszka. - Dzieła prowadzone przez osoby konsekrowane są owocem powołania i dzieleniem się miłością - wskazywali prelegenci. Podczas spotkania przedstawione zostały prace podjęte przez różne zgromadzenie, wspólnoty i instytucje w służbie osobom potrzebującym.

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przyjąć Boga w tych, którzy są w potrzebie” to temat dzisiejszej konferencji w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski przed Dniem Życia Konsekrowanego, który wpisuje się w hasło nowego programu duszpasterskiego 2023/2024: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Osoby konsekrowane w Polsce odpowiedziały na prośbę papieża Franciszka, którą wyraził w Orędziu na XXXII Światowy Dzień Chorego, obchodzony w Kościele 11 lutego. Ojciec Święty apeluje w nim o „przeciwdziałaniu kulturze indywidualizmu, obojętności, odrzucenia, oraz rozwijaniu kultury czułości i współczucia”. Spotkanie było panoramą działalności charytatywnej osób konsekrowanych, które ofiarnym życiem i bezinteresowną troską czynią uczynki miłosierdzia, pomagając w ten sposób potrzebującym.

O posłudze wobec chorych i cierpiących opowiedziała s. Wiktoria Kulpa CSSF, dyrektorka Hospicjum Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej w Warszawie. - Naszym całym światem jest hospicjum, chorzy i ich rodziny - przyznała, powołując się na patronkę placówki, która jest przykładem życia dla wszystkich osób posługujących w hospicjum. Siostra zaznaczyła, że dobre funkcjonowanie placówki zapewnia współpraca ze świeckimi wolontariuszami. - Wspólnie zbieraliśmy środki na sprzęt medyczny, remont, razem przyjmowaliśmy pierwszych pacjentów, wspólnie możemy nieść ulgę w cierpieniu naszym podopiecznym - podkreśliła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nadmieniła, że w 2023 roku, który był pierwszym rokiem działalności hospicjum, udało się pomóc prawie stu pacjentom i ich rodzinom. - Staraliśmy się przynieść im ulgę w cierpieniu, łagodzić dolegliwości związane z chorobą nowotworową. Troszczyliśmy się także o ich zbawienie. Naszym zawołaniem jest: „Żyjemy dzisiaj”. Chcemy wciąż otaczać troską życie, zwłaszcza gdy potrzebuje pomocy osób trzecich. Nasi pacjenci mogą nie mieć jutra. Zawsze staramy się przyjmować Boga w tych potrzebujących - podsumowała.

Reklama

Istotę współpracy z osobami świeckimi podkreśliła również dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Elblągu, s. Teresa Więcek ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. - Pomoc opiekunek świeckich jest dla nas uzupełnieniem i wsparciem - wskazała. Przypomniała również, że głównym celem zgromadzenia założonego przez św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, zwłaszcza dzieciom, osobom starszym i chorym. Takie całodobowe wsparcie zapewnia prowadzony przez s. Teresę Więcek Dom Pomocy Społecznej w Elblągu, dla osób starszych i przewlekle somatycznie chorych. Domy te pełnią usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające. Działają w nich cztery zespoły terapeutyczne. - Ci, którzy nie mogą opuścić naszej placówki, pozostają u nas nawet do końca życia - powiedziała.

Wszystkie miejsca w placówce w Elblągu są zajęte, a na przyjęcie do domu czekają kolejne osoby. Dodała, że równie ważną rzeczą w pomocy chorym jest przygotowanie kadry i matczyne serce. - Uśmiech naszych podopiecznych, cieszy najbardziej - podkreśliła dyrektorka. W Prowincji Warszawskiej prowadzonych jest siedem Domów Pomocy Społecznej. Cztery z nich to domy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, dwa - dla osób starszych, oraz jeden dom dla kobiet z przewlekłymi chorobami psychicznymi.

Osoby konsekrowane nie zapominają także o tych potrzebujących, którzy zostali dotknięci problemem uzależnień, przemocy, bezdomności, czy utraty pracy. Takie zadania realizuje Centrum Interwencji Kryzysowej „Dom Otwartych Serc” Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. - Coraz częściej zauważamy, że na problem bezdomności skazywane są również dzieci - zwróciła uwagę kierowniczka wspomnianego centrum i Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej im. bł. Carla Acutisa w Otwocku, s. Teresa Wyrębek ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Dlatego pomoc skierowana jest w sposób szczególny do matek i dzieci, które muszą opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania ze względu na doznawaną przemoc. Placówka dysponuje 19 miejscami schronienia dla takich osób. Pomoc ta wpisuje się w charyzmat zgromadzenia, którym jest posługa potrzebującym i opuszczonym, poprzez liczne dzieła miłosierdzia. Posługą objęta jest zarówno Polska, jak i tereny misyjne, m.in. Boliwia, Argentyna, Ukraina, czy Stany Zjednoczone. - Chcemy przywrócić im równowagę psychiczną i umiejętność samodzielnego funkcjonowania - powiedziała siostra Teresa Wyrębek. Podkreśliła, że bardzo duże znaczenie ma praca osób świeckim w placówkach. Są to specjaliści, m.in. psycholodzy, pedagodzy, czy specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy. Wskazała, że pomocą jest również obecność i indywidualny kontakt.

Reklama

Potrzebujących jest wielu, a miejsc ciągle brakuje. Dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej „Insieme-Razem” w Toruniu, o. Tomasz Pelc CRS wskazał, że obecnie placówki opiekuńczo-wychowawcze są przepełnione. - Pracujemy 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku z tymi, którzy są powierzeni naszej opiece - podkreślił. O. Tomasz Pelc należy do włoskiego zgromadzenia, którego założycielem jest św. Hieronim Emiliani, patron sierot, ubogich i potrzebujących. - Ojcowie Somascy od ponad pięciu wieków w 25 krajach, na pięciu kontynentach, odpowiadają na wzór św. Hieronima, wypełniając jego charyzmat. Już 10 lat prowadzimy całodobową placówkę opiekuńczo-wychowawczą - wskazał. Trafiają tam dzieci powyżej 10. roku życia. Zapewniane jest im poczucie bezpieczeństwa. - Trauma dziecka, to, czego ono doświadczyło, jest często nie do wyobrażenia - powiedział dyrektor „Insieme-Razem”. - To w nich mamy widzieć Chrystusa cierpiącego i mamy w nich na nowo odnaleźć godność. Jesteśmy po to, aby na nowo pojawił się na ich twarzy uśmiech, a w sercu nadzieja - podkreślił.

Reklama

O. Tomasz Pelc podczas konferencji zaapelował o pomoc takim placówkom. Przekazał, że prośby kierowane do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pozostają bez odpowiedzi. - Gdyby nie nasze domy prowadzone przez zgromadzenia, gdzie się podzieje 16 tysięcy wychowanków? - pytał o. Pelc.

Konferencję, która odbyła się w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie, poprowadził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski o. Leszek Gęsiak SI. Spotkanie zorganizowane zostało przez Komisję ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Konferencje Wyższych Przełożonych Zakonnych oraz Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

2 lutego przypada w Kościele katolickim także Dzień Życia Konsekrowanego, który ustanowił w 1997 roku święty papież Jan Paweł II, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu.

2024-01-25 15:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: abp Skworc zachęca do modlitwy za osoby życia konsekrowanego

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

osoby konsekrowane

Katowice

Bożena Sztajner/Niedziela

Z okazji zbliżającego się Dnia Życia Konsekrowanego metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc skierował do kapłanów archidiecezji katowickiej list, w którym zachęca do modlitwy za ten stan życia w Kościele.

- Wiele tysięcy Polaków i Polek prowadzi życie konsekrowane, oparte na radach ewangelicznych. Niewiele jest też krajów na świecie, w których nie pracowałyby osoby konsekrowane pochodzące z Polski. Zachęcam zatem do modlitwy w ich intencjach. W sposób szczególny módlmy się za tych, którzy żyją i służą na terenie naszej archidiecezji – pisze hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

oświata

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych. Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia potrwają do 29 maja a nowelizacja ma wejść w życie już od 1 września br. To krok do likwidacji religii.

Jak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach łączone lekcje religii lub etyki będzie można organizować również w tych klasach, w których dotychczas były one prowadzone osobno.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do alumnów WSD: niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja

2024-05-15 19:25

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

- Módlcie się cały czas, bo bez Jezusa nie możecie nic uczynić - mówił kard. Robert Sarah podczas Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył do Polski w związku z diecezjalną pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji, w Sieradzu. - Niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja - zwrócił się do alumnów.

W pierwszym dniu wizyty, 15 maja, gwinejski purpurat spotkał się z alumnami, moderatorami i wykładowcami włocławskiego WSD. Dzień rozpoczął się Mszą św. w seminaryjnym kościele, której przewodniczył kard. Sarah, a koncelebrowali m.in. biskup włocławski Krzysztof Wętkowski oraz biskup senior Stanisław Gębicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję