Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 listopada 2012

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

W Kościele katolickim w Polsce każda druga niedziela listopada (od 2009 r.) jest dniem szczególnej pamięci i modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych na całym świecie.

IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym był obchodzony w Polsce 11 listopada br. pod hasłem „Pokój dla Egiptu”, a szczególną modlitwą zostali otoczeni chrześcijanie w Egipcie. W ramach akcji: „Pokój dla Egiptu” (www.pokojdlaegiptu.pl) można wysłać SMS o treści RATUJE pod numer 72 405 - koszt to 2 zł (2,46 zł z VAT). Akcja trwa do 31 grudnia br. Dochód zostanie przeznaczony dla cierpiącego Kościoła w Egipcie. Obchody dnia zbiegły się z wizytą w naszym kraju bp. Kyrillosa Kamala Williama Samaana z Egiptu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z opracowanego przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie dokumentu „Wolność Religijna na Świecie. Raport 2012” wynika, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej w 2010 r., w sprawozdaniu rocznym, wskazała Egipt na drugiej pozycji w spisie krajów, w których naruszana jest wolność religijna, gdzie najczęściej i najbrutalniej łamane są wolność religijna i prawa człowieka.

Głównym organizatorem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest katolickie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przy współpracy z Episkopatem Polski.

Katowice

Upamiętnią Prymasa Hlonda

W Katowicach powstało stowarzyszenie „Dzieło prymasa Augusta Hlonda”. Jednym z pomysłodawców jest Michał Luty, wiceprezydent Katowic. - Wszystko zaczęło się od idei wybudowania pomnika wielkiemu śląskiemu Biskupowi - opowiada. - Kiedy, przechadzając się w Warszawie, podziwiałem pomnik Prymasa Tysiąclecia, uświadomiłem sobie, że w Katowicach brakuje podobnego monumentu. Kard. Hlond był przecież ordynariuszem, który organizował diecezję katowicką, a później służył całej Polsce jako jej wizjonerski prymas.

Reklama

Członkowie stowarzyszenia stawiają sobie za cel upowszechnianie wiedzy o życiu i czynach hierarchy, ze szczególnym uwzględnieniem jego działalności duszpasterskiej i społecznej. W statucie możemy też znaleźć postulat wychowania młodego pokolenia w oparciu o wartości, którymi kierował się w życiu prymas August Hlond.

Pomysłodawcom chodzi o kształtowanie postaw wiary, patriotyzmu, szacunku dla codziennego trudu jako spuścizny duchowej Prymasa. Chcą oni zapewnić prymasowi Augustowi Hlondowi należne miejsce w świadomości społeczności Śląska i Polski. Przejawem działalności stowarzyszenia będzie inicjowanie badań nad życiem i czynami Prymasa, organizowanie wykładów, dyskusji panelowych, seminariów, wystaw, spotkań grup młodzieży oraz innych przedsięwzięć służących propagowaniu dzieła prymasa Augusta Hlonda. Stowarzyszenie postara się nawiązać kontakty oraz udzielać pomocy placówkom oświaty, organizacjom społecznym oraz innym środowiskom zainteresowanym upowszechnianiem wiedzy o prymasie Hlondzie i jego działalności. Zorganizuje doroczny konkurs wiedzy o życiu i czynach prymasa Augusta Hlonda. Podejmie starania zmierzające do nadania jego imienia znaczącym obiektom użyteczności publicznej oraz szkołom. Członkowie stowarzyszenia postanowili też starać się o budowę pomnika prymasa Hlonda i pozyskać środki na ten cel. Stanie on na skwerze obok katedry. Prezesem stowarzyszenia został prof. Grzegorz Opala. Członkami są głównie samorządowcy oraz profesorowie śląskich uczelni.

(m.ł.)

Częstochowa

Jubileusz 85-lecia Juliusza Łuciuka

W sobotę 17 listopada o godz. 18 w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się koncert z okazji 85. rocznicy urodzin światowej sławy kompozytora Juliusza Łuciuka. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej wykona utwór Jubilata - Oratorium o św. Wojciechu. Wystąpią soliści: Katarzyna Suska-Zagórska - mezzosopran, Krzysztof Szmyt - tenor oraz Dariusz Siedlik - baryton. Zaśpiewają również: Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” oraz Chór „Psalmodia” UPJPII w Krakowie. Przygotowanie chórów: Janusz Siadlak, Włodzimierz Siedlik. Całością dyryguje Adam Klocek.

Reklama

Częstochowa jest trzecim miastem, po Krakowie i włoskiej Pescarze, które uroczyście obchodzi jubileusz Juliusza Łuciuka. Kompozytora łączą z miastem długoletnie więzy: tutaj się wychowywał i zdał maturę, tutaj ukończył średnią szkołę muzyczną.

(akw)

Cudzysłów

Tyko praca z miłości ku Bogu podejmowana jest zasługująca i zbawcza; każda inna, choćby najbardziej heroiczna, nie dokona odkupienia człowieka.

Dorobek pracy zewnętrznej dla naszego życia wewnętrznego leży w tym, że praca w wysiłku i trudzie obnaża oblicze naszej duszy i odsłania jej właściwy wyraz.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Rząd przyjął pakiet ustaw, które mają ułatwić godzenie opieki nad dziećmi z pracą zawodową. Projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński do roku został skierowany do konsultacji. Nowe prawo ma obowiązywać od września 2013 r.

W ponownym pogrzebie ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego nie uczestniczyła żadna z najważniejszych osób w państwie - ani prezydent, ani marszałek Sejmu, ani premier. Nie było nawet szefa MSZ. Podczas odbywających się w Warszawie uroczystości pogrzebowych w Krakowie bił dzwon Zygmunta.

Władze Presspubliki, właściciela „Rzeczpospolitej”, zwolniły dziennikarza Cezarego Gmyza, autora tekstu o śladach materiałów wybuchowych na Tu-154 M, oraz redaktora naczelnego Tomasza Wróblewskiego, jego zastępcę i szefa działu krajowego. Tekst Gmyza uznano za nierzetelny i nienależycie udokumentowany. Dziennikarz zapowiedział złożenie sprawy w sądzie.

Wyrzucenie z pracy autora tekstu „Trotyl na wraku tupolewa” Cezarego Gmyza i jego przełożonych z „Rzeczpospolitej” 44 proc. Polaków traktuje jako zamach na wolność słowa. Przeciwnego zdania jest 40 proc. ankietowanych, 16 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Obrońcy życia skierowali list otwarty do marszałek Sejmu Ewy Kopacz z prośbą o skierowanie do prac sejmowych projektu, który wprowadza moratorium na mrożenie ludzkich embrionów. Obrońcy życia zamierzają zebrać pod tym projektem 100 tys. podpisów.

Stephen Mull - nowy ambasador USA jest już w Polsce. Dyplomata złożył listy uwierzytelniające.

Gazprom - rosyjski monopolista obniżył ceny gazu dostarczanego Polsce. W zamian PGNiG wycofało pozew z sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Jest nadzieja, że od stycznia zmaleją rachunki za gaz w gospodarstwach domowych.

18 listopada, w trzecią niedzielę listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura zachęca do modlitewnej pamięci o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich. Więcej na stronach: www.duszpasterstwokierowcow.pl oraz www.miva.pl.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

diecezja włocławska

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powitał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Obok biskupa diecezjalnego i biskupa seniora Stanisława Gębickiego, w wydarzeniu uczestniczyło około 300 prezbiterów. W programie dorocznej diecezjalnej pielgrzymki kapłanów znalazła się konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Uaktualnione zostają normy dotyczące rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych – stanowi o tym nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary, opublikowany w piątek 17 maja, który wejdzie w życie w niedzielę 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tekst poprzedza szczegółowa prezentacja, dokonana przez prefekta, kard. Victora Manuela Fernandeza, po której następuje wprowadzenie i wskazanie 6 różnych możliwych rozstrzygnięć. Możliwe będzie szybsze wypowiadanie się, z poszanowaniem pobożności ludowej, i z reguły władza kościelna nie będzie już zobowiązana do oficjalnego orzekania o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, którego dogłębne przebadanie mogłoby wymagać dużo czasu. Inną nowością jest wyraźniejsze zaangażowanie Dykasterii Nauki Wiary, która będzie musiała zatwierdzić ostateczną decyzję biskupa i będzie miała prawo do interweniowania w każdej chwili poprzez motu proprio. W ostatnich dziesięcioleciach w wielu przypadkach, co do których wypowiadali się poszczególni biskupi, angażowane było dawne Święte Oficjum, jednak prawie zawsze interwencja pozostawała za kulisami, i domagano się, żeby nie podawać tego do publicznej wiadomości. Obecnie motywacją do tego wyraźnego zaangażowania Dykasterii jest m.in. trudność w ograniczeniu do poziomu lokalnego zjawisk, które w pewnych przypadkach osiągają wymiary krajowe, a nawet globalne, „tak że decyzja dotycząca jednej diecezji ma konsekwencje również gdzie indziej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję