Reklama

Jasna Góra

Akcja Katolicka modliła się na Jasnej Górze

O odnowienie ducha polskiej i europejskiej ziemi modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 19. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej. Spotkanie z udziałem ok. 4 tys. osób było dziękczynieniem za świętych papieży i błaganiem o podążanie ich drogami. W pielgrzymce uczestniczyli goście z Włoch i Ukrainy.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Akcja Katolicka

Bożena Sztajner

Podczas Mszy św. stanowiącej najważniejszy punkt dwudniowej pielgrzymki bp Marek Solarczyk, krajowy asystent Akcji Katolickiej podkreślił, że główną akcję jaką mamy uczynić w naszym życiu i w życiu wspólnot, „to mamy przyjąć akcję działania Ducha Świętego w nas i przez nas”. Kaznodzieja zachęcił do bycia świadkami wiary w zwykłym, codziennym życiu. „Bądźmy tymi, którzy niosąc świadectwo, będziemy obok tych, którzy potrzebują prowadzenia”.

- Bądźmy czujni, bądźmy wrażliwi, żeby ci, którzy staną obok nas, widzieli w nas nadzieję, pewien zachwyt, że to jest to czego szukają – podkreślił bp Solarczyk i dodał „bądźmy tymi, którzy nie tyle powiedzą: no to ruszaj, ale tymi, którzy powiedzą, chodź ze mną, ja będę ci towarzyszył, ja poprowadzę”. Zachęcał, by być świętym, a wtedy świętość Jezusa będzie działać poprzez każdego, kto tą drogą podąża.

Halina Szydełko przypomniała, że to dzięki św. Janowi Pawłowi II Akcja Katolicka odrodziła się w Polsce. - W tym roku pielgrzymujemy na Jasną Górę, aby podziękować Bogu i Matce Najświętszej za dar kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, to na pewno jest dar dla całego Kościoła, ale Akcja Katolicka przeżyła to wydarzenie w sposób szczególny, ponieważ to właśnie dzięki Ojcu Świętemu stowarzyszenie odrodziło się po wielu latach nieobecności w naszym kraju – powiedziała prezes AK.

Halina Szydełko wezwała do wielkiej ufności Bogu, systematycznej pracy formacyjnej i nie uleganie zniechęceniu. - Obserwujemy atak na Kościół i na kapłanów, i wydaje się nam, że to zło jest tak ogromne, że nie jesteśmy mu się w stanie przeciwstawić a to nie jest prawda. Najważniejsze są wierność, zawierzenie, trwanie przy Bogu – podkreśliła Szydełko.

Poinformowała, że Akcja Katolicka liczy obecnie w Polsce ok. 25 tys. osób. - Chcemy rozwijać nasze struktury, aby było nas jak najwięcej, równocześnie zdając sobie sprawę z tego, że nie tylko ilość się liczy, ale również jakość czyli solidna formacja i bogactwo inicjatyw – powiedziała Szydełko.

Reklama

Maria Gracja Tibaldi z Rzymu, sekretarz Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej nazwała pielgrzymkę wielkim znakiem wiary i zachęciła członków Akcji w Polsce do odważnego głoszenia Chrystusa. – Najważniejszym jest pozostawanie z Jezusem w modlitwie, na kontemplacji, a także wyjście i nie banie się kontaktu z ludźmi, ale zawsze w towarzystwie Jezusa – powiedziała Tibaldi.

Dodała, że członkowie Akcji „muszą być przekonani o swoje wierze i z radością o niej świadczyć”. Sekretarz podkreśliła, że w ramach Forum Międzynarodowego polska Akcja Katolicka odgrywa bardzo ważną rolę, bo jest bardzo aktywna w propagowaniu Stowarzyszenia w Europie Wschodniej.

Maria Gracja Tibaldi podkreśliła, że „idąc za wskazaniem papieża Franciszka Akcja Katolicka musi być bardziej otwarta i wzmocnić swoją aktywność wśród biednych”.

Modlitwę na Jasnej Górze poprzedziła wczoraj konferencja pod hasłem „Zło Dobrem Zwyciężaj”, która odbyła się 20 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Jej uczestnicy wysłuchali wykładów: dr hab. prof. UKSW Marii Ryś – „Cywilizacja miłości odpowiedzią na cywilizacji śmierci”; oraz dr. Pawła Kwasa – „Budujmy dialog - uwarunkowania dobrej komunikacji interpersonalnej”.

Dzisiaj tradycyjnie pielgrzymi zgromadzili się najpierw w Archikatedrze św. Rodziny, gdzie przybyłych powitał metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Słowo do zebranych wypowiedział także krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej bp Marek Solarczyk, który wręczył medale „Za dzieło apostolstwa” - najwyższe odznaczenia Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Otrzymali je honorowi goście uczestniczący w pielgrzymce: Maria Grazia Tibaldi; sekretarz Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej z Rzymu oraz ks. dr Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego ze Lwowa, a zarazem asystent kościelny Akcji Katolickiej archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego.

Reklama

Pielgrzymka stanowiła przygotowanie do przyszłorocznego II Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej. Jej uczestnicy modlili się również o pokój na Ukrainie.

Akcja Katolicka powstała w 1930 r. Jej reaktywacja nastąpiła w latach 90. Obecnie liczy w Polsce ok. 25 tysięcy osób działających w prawie 2 tys. oddziałów parafialnych. Na Jasną Górę członkowie Akcji Katolickiej pielgrzymowali po raz dziewiętnasty.

2014-06-21 19:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na rowerach do Maryi

W ostatnich dniach media, także te katolickie, informowały o budzących niepokój wynikach badań socjologicznych wskazujących, że Polska jest najszybciej sekularyzującym się krajem świata. Niecała jedna trzecia polskich katolików modli się codziennie, niecała jedna piąta czyta przynajmniej raz w miesiącu Pismo Święte. Niespełna jedna trzecia uważa religię za bardzo ważny wymiar swojego życia. Informacje te nijak się jednak mają do fenomenu, jakim jest pielgrzymowanie. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze, czas pogłębiania naszej wiary, czas wyjścia od codziennych problemów. Jest to forma wyjścia na pustynię, ale wyjścia głęboko wspólnotowego i wspólnototwórczego. Taka też była tegoroczna pielgrzymka rowerowa, która 2 lipca po raz dwudziesty siódmy wyruszyła ze Szczecina na Jasną Górę. W tym roku na dwóch kółkach do Duchowej Stolicy Polski pielgrzymowało 280 osób.

CZYTAJ DALEJ

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję