Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wędrówka Matki Bożej z Guadalupe

Dzięki staraniom Rycerzy Kolumba, działających w diecezji rzeszowskiej, parafia Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim oraz parafia św. Stanisława Biskupa w Dobrzechowie gościły kopię Cudownego Wizerunku Matki Bożej z Guadalupe. Jest to już drugie Nawiedzenie w diecezji rzeszowskiej. Pierwsze miało miejsce w dniach 11-18 lutego br. w parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 51/2012, str. 1, 5

[ TEMATY ]

obraz

Ks. Janusz Sądel

Kopia Cudownego Wizerunku przebywała w Sędziszowie w dniach od 24 listopada do 1 grudnia, zaś w Dobrzechowie od 1 do 8 grudnia. Tygodniowy pobyt Wizerunku w parafii połączony był z szeregiem nabożeństw i spotkań formacyjnych, które wielu uczestników nazywało wielkimi rekolekcjami w Roku Wiary przeżywanymi z Maryją w kopii Jej Cudownego Wizerunku z Guadalupe.

Swoje miejsce i czas na modlitwę przy Wizerunku Matki Bożej znalazły nie tylko grupy i stowarzyszenia działające przy „nawiedzanych” parafiach. Przybyło także wiele osób z okolicy, by przez wstawiennictwo Maryi wypraszać potrzebne łaski. W bogatym programie Nawiedzenia był czas na modlitwę w intencji rodzin, matek oczekujących potomstwa, jak również kobiet, które o dar potomstwa proszą, w intencji ludzi chorych i cierpiących, w intencji młodzieży i o nowe powołania.

Reklama

Nabożeństwa były połączone z konferencjami poświęconymi sprawom rodziny, ochrony życia, nowej ewangelizacji, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, miłosierdzia chrześcijańskiego, misji katolickich oraz modlitwy indywidualnej i wspólnotowej. Konferencje w Sędziszowie głosił ks. Jacek Szczęch, zaś w Dobrzechowie ks. Janusz Sądel, ks. Adam Dzióba, ks. Wiesław Rafacz, ks. Janusz Podlaszczak, ks. Jerzy Buczek, i ks. Rafał Przędzik.

Wieczorem dzień Nawiedzenia kończył się uroczystym Apelem. W czasie Nawiedzenia nie zabrakło modlitwy różańcowej, prowadzonej przez Rycerzy Kolumba. Jednym z owoców Peregrynacji było przystąpienie wielu osób do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Przygotowanie, koordynacja, jak i troska o godny przebieg Nawiedzenia spoczywała na Rycerzach Kolumba. Był to dla dwóch nowych Rad tej organizacji, jakie powstały w Dobrzechowie i Sędziszowie Małopolskim wielki sprawdzian, który bardzo dobrze zdali. W Dobrzechowie podczas niedzielnej Sumy miało miejsce wręczenie oznak dla poszczególnych funkcyjnych w Radzie Dobrzechowskiej.

Reklama

Zakon Rycerzy Kolumba to organizacja katolicka dla mężczyzn, która powstała w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy ks. Michaela J. McGivney’a w 1882 r. Dziś jest to duża organizacja dla świeckich mężczyzn, która liczy ponad 15 tys. Rad Lokalnych w 10 krajach, gromadząc blisko 2 miliony członków. W Polsce obecnie Zakon liczy ponad dwa tysiące Rycerzy, zgromadzonych w 45 radach lokalnych, w 19 diecezjach.

Wyznacznikiem działania Zakonu Rycerzy Kolumba są cztery zasady: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Miłosierdzie - rozumiane jest jako synonim słowa miłość, najważniejszy element cywilizacji miłości, którą wspólnie starają się budować oraz jako miłosierdzie ewangelizujące, które przyciąga ludzi do Chrystusa i Kościoła. Jedność - uczą się dostrzegać siłę płynącą z jedności z nauczaniem Kościoła oraz siłę płynącą z jedności pomiędzy braćmi Zakonu. Braterstwo - którego źródłem jest braterstwo w Chrystusie. Patriotyzm - który wymaga od Rycerzy kochania swojej ziemskiej Ojczyzny, szanowania jej historii i teraźniejszości. Do Zakonu Rycerzy Kolumba mogą być przyjęci jedynie mężczyźni, którzy ukończyli 18. rok życia, są ludźmi głęboko wierzącymi i praktykującym członkami Kościoła rzymskokatolickiego, chcą pomagać bliźnim i pogłębiać swoją wiarę.

2012-12-14 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed obliczem Matki

Niedziela sandomierska 43/2020, str. VI

[ TEMATY ]

obraz

obraz

cuda

Matka Boża Bolesna

Marian Grzybowski

Obraz zasłynął z wielu łask i cudów

Obraz zasłynął z wielu łask i cudów

Kult Matki Bożej Bolesnej lub Zjawiennej w Radomyślu nad Sanem sięga XV wieku. Wierni pielgrzymują tu z różnych stron Polski, aby Matce Bożej polecać swoje intencje.

Kiedy w roku 1843 parafianie radomyscy zwrócili się do księżnej Felicyty Lubomirskiej z Charzewic o pomoc w odbudowie kościoła na Zjawieniu, przytoczyli jej opowiadania: „W miejscu, gdzie stoi Radomyśl, były wielkie bagna i lasy Puszczy Sandomierskiej i Zaklikowskiej. Tylko gdzieniegdzie były szałasy pasterskie, szczególnie blisko góry porośniętej niebotycznymi sosnami (…). Gdy inni wieczorami palili ogniska i śpiewali pieśni, żona jednego z pasterzy, Jana Kowalika, nazywana Baśką Kowalichą, szła na górę i tam się modliła. Pewnego wieczoru, Kowalicha woła pasterzy na górę i tak do nich rzecze: – Moi kochani, dobrze nam na tych piaskach nocować i bawić się, ale nie wypada ze wszystkim o Panu Bogu i Matce Najświętszej zapominać. Chodźmy ze wschodem i zachodem słońca zawsze w las na górę, a chodźmy zawsze, dopóki żyć będziemy. Odtąd rano i wieczór pasterze chodzili modlić się na górę, a Jan Kowalik postawił kapliczkę z choiny. Wzgórze nazywano Górą Kowalichy lub Kowalichą”.

CZYTAJ DALEJ

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu całuje krzyżyk. Kim jest Patryk Dobek?

2021-08-05 10:49

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

świadectwo wiary

PAP

Patryk Dobek

Patryk Dobek

Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 m. wyciągnął i ucałował krzyżyk.

- Piękny obrazek z wczorajszego dnia. Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 metrów wyciągnął i ucałował krzyżyk. Wielkie gratulacje dla Patryka i wszystkich pozostałych naszych medalistów, którzy dostarczają nam mnóstwa wzruszeń - pisze na swoim profilu fb Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

2021-08-05 19:18

[ TEMATY ]

Liban

upamiętnienie

Bejrut

ofiary

Vatican News

Kard. Bechara Butros Raï

Kard. Bechara Butros Raï

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Patriarcha maronicki podkreślił w kazaniu, że wartość krwi dwustu siedmiu ofiar, sześciu tysięcy pięciuset rannych, zniszczenia połowy stolicy i cierpienia setek ludzi, którzy stracili swoje domy i ciężko wypracowany dobytek, jest bezcenna. Równocześnie haniebne pozostaje unikanie sprawiedliwości i chowanie się za fałszywymi immunitetami, które nie mają żadnej wartości ani znaczenia w odniesieniu do tej zbrodni spowodowanej trzecią co do wielkości eksplozją nienuklearną w historii ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję