Reklama

Niedziela Legnicka

„Gaudeamus” w legnickim Seminarium Duchownym

Zadaniem kapłana jest przybliżanie ludziom nieba – powiedział bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz, w wykładzie inaugurującym rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. Naukę na I roku rozpoczęło 8 alumnów

Niedziela legnicka 42/2013, str. 4

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Waldemar Wesołowski

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się w katedrze legnickiej Mszą św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, z udziałem biskupa legnickiego, Stefana Cichego i gościa z Niemiec bp. Wolfganga Ipolta. Do wspólnej modlitwy zostali zaproszeni przedstawiciele wyższych uczelni z Legnicy i regionu, a także parlamentarzyści i samorządowcy. Przybyli także księża, zwłaszcza z parafii, z których pochodzą nowi alumni.

Bp Stefan Cichy przypomniał, że seminarium rozpoczyna 21. rok działalności. Życzył wszystkim klerykom i przełożonym, by byli otwarci na działanie Ducha Świętego, tak jak Maryja, którą w tym dniu wspominamy w Liturgii.

Reklama

W homilii bp Wolfgang Ipolt mówił o potrzebie nowej ewangelizacji, do której przygotowuje seminarium przez lata formacji naukowej i duchowej. – Nie chodzi o nową Ewangelię, ale przepowiadanie tej samej Ewangelii Chrystusa, jednak w nowych warunkach, w nowej kulturze i nowym językiem. To jest zadanie naszych czasów – zauważył Gość z Niemiec.

Przypominając początki głoszenia Ewangelii, zwłaszcza w kontekście oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego i pierwsze publiczne wystąpienia apostołów, bp Wolfgang Ipold zaznaczył, że do tego dzieła uczniowie Chrystusa przygotowywali się we wspólnocie i przez modlitwę.

– Kościół współczesny również jest wspólnotą modlitwy i tak właśnie mamy się przygotowywać do dzieła nowej ewangelizacji. Kaznodzieja podkreślił, że pomocna jest w tym zwłaszcza modlitwa różańcowa. – Przez nią jednoczymy się z naszym Panem, zdobywamy nowe siły, impulsy do życia, lepiej zaczynamy rozumieć to, czego od nas oczekuje – mówił Ordynariusz Görlitz.

Reklama

Kończąc, życzył alumnom, profesorom i wszystkim obecnym, by podążali drogą nowej ewangelizacji. – Wpatrując się w Maryję i apostołów, trwajmy na modlitwie. Gdy będziemy przy Panu, on będzie nas prowadził i wtedy nasza posługa będzie owocna – zakończył bp Wolfgang Ipolt.

Dalsza część inauguracji miała miejsce w auli seminaryjnej. Zgromadzonych powitał nowy rektor WSD ks. Piotr Kot. Odczytano sprawozdanie z działalności seminarium w ubiegłym roku akademickim, wręczono też nagrody klerykom za najlepsze wyniki w nauce. Następnie uroczyście przyjęto do grona studentów alumnów I roku. Zostały im też wręczone indeksy studenckie.

W wykładzie inauguracyjnym bp Wolfgang Ipolt w języku polskim przedstawił temat: „Kapłaństwo powszechne wiernych i kapłaństwo urzędowe – powołanie wszystkich do świętości”.

Inauguracja roku akademickiego zakończyła się odśpiewaniem „Gaudeamus igitur”.

Obecnie w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym kształci się 47 kleryków. Spośród nowych kandydatów do kapłaństwa 4 ma już przeszłość naukową. Są wśród nich m.in. student szkoły oficerskiej, nauczyciel historii oraz organista.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedem lat będzie trwało przygotowanie do kapłaństwa

[ TEMATY ]

seminarium

abp Stanisław Gądecki

WSD w Częstochowie

W trosce o lepszą formację kandydatów do kapłaństwa z dniem 1 października rozszerzam formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu o okres propedeutyczny, który będzie trwał jeden rok – czytamy w dekrecie podpisanym przez abp. Stanisława Gądeckiego. Od 2018 r. przygotowanie do przyjęcia święceń kapłańskich będzie trwało w archidiecezji poznańskiej siedem lat.

Decyzja metropolity poznańskiego wychodzi naprzeciw zaleceniom Kongregacji ds. Duchowieństwa wyrażonym w dokumencie „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis” z 2016 roku.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję