Reklama

Niedziela Rzeszowska

„Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14)

Niedziela rzeszowska 42/2013, str. 1

[ TEMATY ]

seminarium

kl. Michał Piętka

Rokrocznie początek października przynosi emocje związane z rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Studenci pojawiają się na uczelniach wyższych, aby rozpocząć bądź kontynuować podjętą wcześniej naukę. Ten czas jest naznaczony uroczystymi inauguracjami w poszczególnych uczelniach.

Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie kształci kandydatów przygotowujących się do przyjęcia święceń prezbiteratu, a w konsekwencji do podjęcia posługi kapłańskiej. Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Seminarium rzeszowskim miała miejsce 3 października br. w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Rozpoczęła ją Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. W homilii Ksiądz Biskup, odwołując się do zapisków seminaryjnych bł. Wincentego Frelichowskiego, męczennika z Dachau, wskazał na różne wymiary formacji ku kapłaństwu. Zamierzonym celem studenta seminarium powinna stać się wiara na wzór św. Piotra, wiedza na wzór św. Pawła, a nade wszystko czyste serce na wzór św. Jana. W konsekwencji seminarium duchowne jest szczególną uczelnią, kształtującą nie tylko intelekt, ale także człowieczeństwo i ducha formujących się w nim studentów.

Reklama

Dalsza część uroczystości miała miejsce w auli Instytutu. Zaproszonych gości powitał rektor WSD w Rzeszowie: ks. dr hab. Jacenty Mastej. Następnie sprawozdanie z działalności Seminarium w ubiegłym roku przedstawił prorektor ks. dr Marek Dzik.

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie indeksów alumnom pierwszego roku, którego dokonał Ksiądz Biskup. W roku akademickim 2013/2014 indeksy otrzymało 19 kleryków. Są oni radością zarówno Seminarium, jak i całej diecezji. W kontekście malejącej liczby powołań do kapłaństwa w ubiegłych latach, grupa nowych alumnów napawa nadzieją.

Rozpoczęcie roku akademickiego związane jest także z wygłoszeniem wykładu inauguracyjnego. Jego autorem był ks. dr Wiesław Matyskiewicz – pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz wykładowca Seminarium. Tytuł wykładu brzmiał: „Kościół a demokracja”. W swoim wystąpieniu Ksiądz Doktor podkreślił wkład Kościoła w rozwój systemu demokratycznego, spójność wzajemnych odniesień oraz zadania płynące dla Kościoła w kształtowaniu sprawiedliwych relacji społecznych. Słuchacze mogli się także przekonać, że choć Kościół jest instytucją hierarchiczną, to w swej istocie kieruje się zasadami wypływającymi z demokracji.

Ostatnią część spotkania stanowiły przemówienia zaproszonych gości, wśród których znaleźli się ludzie nauki związani z Rzeszowem, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji oświatowych oraz przyjaciele naszej uczelni. Dziękujemy za każdy głos, ponieważ przebijała przez nie mądrość oraz wielka życzliwość i troska. W nowy rok akademicki seminarzyści wchodzą z zawołaniem, którego autorem jest św. Paweł Apostoł: „Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5, 14). Te słowa czynimy naszymi i prosimy, aby ostateczną i najgłębszą motywacją naszych działań była obecna w nas miłość Boża.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykła szkoła świętowała razem z Franciszkiem

Niedziela częstochowska 45/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

pielgrzymka

seminarium

Ks. Tomasz Lubaś SSP

Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego na Placu św. Piotra

Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego na Placu św. Piotra

To już 65 lat, od kiedy Niższe Seminarium Duchowne wpisało się w Kościół częstochowski. Żadne zakręty dziejowe, które spowodowały, że wszystkie instytucje tego typu zostały zlikwidowane, nie doprowadziły do zamknięcia szkoły znajdującej się w Częstochowie przy ul. Piotrkowskiej 17

W tej chwili jest ona jedyną tego typu diecezjalną placówką w naszym kraju. A skoro szkoła niezwykła, to i jubileusz musi być wyjątkowy. I tak przełożeni, nauczyciele, alumni i rodzice wyruszyli na początku nowego roku szkolnego z pielgrzymką dziękczynną do Rzymu. Głównym punktem 7-dniowego wyjazdu była Eucharystia pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po Mszy św. nastąpiło spotkanie przełożonych Niższego Seminarium Duchownego z następcą św. Piotra. Biskup Rzymu wyraził radość z istnienia w Polsce tego typu placówki oraz pobłogosławił wszystkim osobom tworzącym to niezwykłe dzieło.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję