Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dziękczynienie za błogosławioną Celinę Borzęcką

Nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore przewodniczył 27 października w Kętach uroczystościom 100. rocznicy śmierci błogosławionej Celiny Borzęckiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek

W kościele pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach Liturgię razem z włoskim Hierarchą celebrowali pasterze naszej diecezji, biskup ordynariusz Tadeusz Rakoczy i biskup pomocniczy Piotr Greger, a także licznie zgromadzeni duchowni, m.in. przybyli z różnych miejsc Polski członkowie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców. Do kęckiej świątyni, gdzie umieszczone są sarkofagi z relikwiami błogosławionej Celiny Borzęckiej i doczesnymi szczątkami jej córki, sługi Bożej Matki Jadwigi, współzałożycielki Zgromadzenia, pielgrzymowali wierni m.in. z Białorusi oraz różnych zakątków kraju. Podczas uroczystości arcybiskup Celestino Migliore poświęcił nowy, umieszczony w nawie głównej kościoła obraz Błogosławionej Celiny i jej córki wykonany przez artystę Wacława Sobieraja.

Przywołując życiorys Błogosławionej Celiny, arcybiskup Celestino Migliore przypomniał, że jej osobowość w przedzakonnym okresie życia była szorstka i opierała się łasce Bożej. Jej droga rozeznawania woli Bożej ku życiu konsekrowanemu była długa i męcząca.

– Matka Celina miała umysłowość bardzo daleką od mentalności oblężonej twierdzy, która wszędzie widzi jedynie nieprzyjaciół, ataki i prześladowania Kościoła. Taka mentalność gości często w naszych środowiskach zakonnych, kościelnych, przypominając nam kwaśne miny, potęgując narzekanie, moralizowanie, a jej ulubionym słowem są „wrogowie” – mówił w Kętach arcybiskup Celestino Migliore.

Reklama

W słowie wstępnym poprzedzającym Liturgię, biskup Tadeusz Rakoczy życzył, by związani z ziemią kęcką święci i błogosławieni – św. Jan Kanty, św. arcybiskup Józef Bilczewski, bł. Matka Celina, Świątobliwa Ludowika, sługa Boża Matka Maria Łempicka czy błogosławiony Jan Paweł II – mieli w swej opiece papieża Franciszka i Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. – I modlimy się też ufnie o rychłą kanonizację Błogosławionej Celiny i beatyfikację jej córki, sługi Bożej Jadwigi – zapewniał bielsko-żywiecki Ordynariusz.

Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego znajdują się w Polsce, na Białorusi, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Argentynie, Australii i Tanzanii. W Polsce pracuje obecnie ok. 280 duchowych córek błogosławionej Celiny Borzęckiej.

2013-11-07 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Migliore: wiara rodzi dobro

[ TEMATY ]

abp Celestino Migliore

BOŻENA SZTAJNER

„Wiara rodzi dobro” – mówił dziś nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podczas nabożeństwa na Górze św. Anny w 250. rocznicę obchodów kalwaryjskich ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego i 100. rocznicę Groty Lurdzkiej. Hierarcha pochodzi z regionu na północy Włoch, gdzie znajduje się sanktuarium ku czci św. Anny, na wysokości 2200 metrów n.p.m., gdzie co roku chodzi pieszo. „Dwa bliźniacze sanktuaria we Włoszech i na Górze św. Anny. Dziś jesteśmy braćmi” – podkreślił nuncjusz w kazaniu.

Podczas nabożeństwa abp Migliore mówił o powodach tego spotkania: „W tym roku przypada 250 lat obchodów kalwaryjskich, 100 lat od postawienia Groty Lurdzkiej oraz jako wspólnota ludzi wierzących chcemy podziękować za kanonizację Jana Pawła II. Łatwo znaleźć wspólny mianownik patrząc na twarze ludzi zgromadzonych w tym miejscu” – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję