Reklama

Niedziela Kielecka

Inauguracja roku akademickiego w WSD

Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach – najstarsza uczelnia w Kielcach – po raz 286. raz zainaugurowała rok akademicki. Uroczystości, które rozpoczęła Msza św., odbywały się z udziałem władz samorządowych, państwowych, rektorów wyższych uczelni z Kielc, Sandomierza, Krakowa, Lublina, Radomia, parlamentarzystów świętokrzyskich oraz wielu zaproszonych gości. Immatrykulacji czternastu studentów pierwszego roku dokonał prodziekan Wydziału Teologicznego KUL w Lublinie – ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski i rektor WSD – ks. dr Grzegorz Kaliszewski.

Bp Kazimierz Ryczan odniósł się do liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II i określił kandydatów do kapłaństwa tymi, którzy „odważnie przekroczyli próg nadziei”. Zwracając się do profesorów i alumnów apelował, by w czasach ataku na Kościół i kapłanów Seminarium było monolitem i jednością, by budowało pod przewodnictwem papieża Franciszka Chrystusową Polskę”. Powiedział, że „świat czeka na pasterzy, którzy potrafią przekroczyć próg nadziei”.

Reklama

Ks. prof. Marek Chmielewski tłumaczył klerykom, że ich formacja przebiega na dwóch skrzydłach wiary i rozumu „fides et ratio”. „Inwestujecie w młodość, siły, zdolności, aby dobrze przygotować się do służby Kościołowi i małej ojczyźnie” – mówił.

Marszałek Adam Jarubas powiedział, że rola Kościoła w budowaniu kapitału społecznego, który jest przestrzenią do wartościowych inicjatyw społecznych, służących dobru ogółu, jest nie do przecenienia.

Rektor UJK prof. Jacek Semaniak podkreślał, że każda akademia daje możliwość „szukania i służby”, zdobywania i tworzenia wiedzy, rozumianej w zależności od powołania.

Reklama

W murach WSD rozpoczęło studia 72 alumnów, czternastu z nich to studenci pierwszego roku. Pochodzą z Kielc i rożnych parafii diecezji kieleckiej (dwóch kleryków – z parafii Leszczyny, najstarszy student ukończył 40 lat), trzech przybyło spoza diecezji kieleckiej.

Wykład inauguracyjny pt. „Liturgia źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia” wygłosił ks. prof. Stanisław Czerwik – doktor honoris causa Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, wybitny liturgista, obserwator obrad Soboru Watykańskiego II, wieloletni profesor WSD w Kielcach. Zauważył, że przez wiele wieków liturgię pojmowano jedynie jako zbiór ceremonii. Dopiero Sobór Watykański II dał odpowiedź, czym jest liturgia i jakie zajmuje miejsce w życiu Kościoła – powiedział. Sobór podjął się odnowy liturgii, dostosowując ją do duchowych potrzeb wspólnoty Chrystusa w poszanowaniu Tradycji. Podkreślał, że „liturgia jest źródłem i szczytem życia Kościoła, źródłem, z którego wypływa cała jego moc. Szczytem jest Eucharystia, ponieważ w niej uobecnia się Pascha Chrystusa Zmartwychwstałego (…) Pierwszym celebransem liturgii jest Chrystus”. Zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba „formacji biblijnej i liturgicznej ludu Bożego, pasterzy i wiernych”, by liturgia była przeżywana owocnie i czynnie. Postulował współpracę Dzieła Biblijnego z liturgistami dla pełniejszego zgłębiania tajemnic liturgii, której nie wolno w dowolny sposób modyfikować. Tłumaczył, że klucz do pełnego poznania i czerpania z liturgii leży w zachowaniu równowagi między Tradycją a nowością.

Wyższe Seminarium Duchowne erygował biskup krakowski Felicjan Konstanty Szaniawski w 1726 r. Studia trwają 6 lat. Mieści się w gmachu przy ul. Jana Pawła II. Uczelnia realizuje program filozoficzno-teologiczny we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

2013-11-07 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dydycz do kleryków: w czasach medialnego prześladowania, bądźmy bardziej wierni

[ TEMATY ]

biskup

klerycy

BOŻENA SZTAJNER

O potrzebę większej wierności Chrystusowi powołanych do kapłaństwa w czasach medialnego prześladowania, zaapelował biskup drohiczyński Antoni Dydycz, który przewodniczył uroczystości obłóczyn w parafii Perlejewo 13 października.
Szata kapłańska - mówił w homilii biskup - przypomina, aby kapłani stanowili wspólnotę opartą na miłości. Powinna ona być też znakiem bezpieczeństwa dla innych. Biskup ubolewał, że obecnie staje się powodem do złorzeczenia, ponieważ ludzie przenoszą odpowiedzialność za negatywne sytuacje jednostek na ogół.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej

Drogą krzyżową po Wałach na Jasnej Górze rozpoczęła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej.

Jej uczestnicy podejmą nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Początek czuwań to rok 2000, kiedy metropolita wrocławski podjął inicjatywę zawierzenia Królowej Polski dolnośląskiej ziemi i arch. wrocławskiej. - Kiedy król Jan Kazimierz zawierzał Koronę Polską Matce Bożej, to Dolny Śląsk nie należał do niej i stąd ta idea - wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arch. Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję