Reklama

Niedziela Przemyska

Wielkoczwartkowa radość przemyskiej edycji „Niedzieli”

Niedziela przemyska 18/2014, str. 5

[ TEMATY ]

Niedziela

Archiwum Kurii Przemyskiej

Wielki Czwartek, jak co roku, zgromadził w katedrze przemyskiej blisko 300 kapłanów, którzy koncelebrowali Mszę Krzyżma św. i wobec przewodniczącego celebrze metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika odnowili swoje kapłańskie przyrzeczenia. Tradycją jest, że po tej Mszy św., w której biorą udział także ministranci z terenu archidiecezji, księża biskupi spotykają się z przedstawicielami Liturgicznej Służby Ołtarza, przekazując im wielkanocne przesłanie i zachętę do gorliwej posługi przy ołtarzu Pańskim. Po tych uroczystościach zgromadziliśmy się w Domu Biskupim, gdzie bp Adam Szal, w imieniu kapłanów i świeckich, złożył życzenia wielkanocne na ręce Księdza Arcybiskupa.

Dla nas, jako redaktorów i współpracowników przemyskiej „Niedzieli”, był to z pewnością szczególny dzień, bo dzięki życzliwości Księdza Arcybiskupa i przychylnej opinii Kapituły pod wodzą bp. Adama Szala, z okazji 20-lecia „Niedzieli Przemyskiej”, ośmioro z nas otrzymało medale Pro Ecclesia Premisliensi. Oto krótkie sylwetki „niedzielnych” laureatów nagrody:

Reklama

Stefan Wojtowicz z parafii Przeworsk Fara – od początku istnienia przemyskiej edycji „Niedzieli” trudził się w kolportażu przywożąc gazety z Kielc i rozwożąc je po terenie archidiecezji. Równocześnie przez 20 lat kolportuje tygodnik w rejonie przeworskim.

Józef Ledóchowski z parafii Brata Alberta w Przemyślu – przejął po poprzedniku obowiązek dostarczania „Niedzieli” najpierw z Kielc, obecnie z Krakowa i jednocześnie kolportuje tygodnik w rozległym rejonie sanockim. Wspiera redakcję służąc różnorodną pomocą.

Maria Molenda z parafii Ostrów k. Radymna – po mianowaniu ks. Adama Szala (obecnego biskupa pomocniczego) rektorem i ks. Marka Kowalika wicerektorem seminarium, dołączyła do grona redakcji jako odpowiedzialna za dostarczanie materiałów do Częstochowy. Jednocześnie troszczyła się o regulowanie należności i kontaktowanie się z parafiami w kwestii wysokości nakładu.

Reklama

Romana Trojniarz z parafii Przemyśl-Kmiecie – przejęła obowiązki po Marii Molendzie i realizuje je do dnia dzisiejszego. Jej wielką troską jest promowanie „Niedzieli” wśród kapłanów odwiedzających redakcję.

Joanna Trudzik z parafii Radymno od sześciu lat z wielką sumiennością redaguje i adiustuje teksty, które napływają do redakcji od czytelników i piszących z terenu diecezji.

Henryk Wojtowicz z parafii Przeworsk Fara, Andrzej Haręzga z parafii Krościenko Wyżne i Mariusz Kumięga z parafii Przemyśl Miłosierdzia Bożego – od 20 lat niestrudzenie kolportują nasz tygodnik w rejonach przeworskim, krośnieńskim i przemyskim.

Chcieliśmy tą drogą serdecznie podziękować raz jeszcze Księdzu Arcybiskupowi za przyjęcie „Niedzieli” do diecezji, bp. Adamowi Szalowi i ks. dr. Markowi Kowalikowi za „szczęśliwą rękę” w zorganizowaniu redakcji i sieci kolporterów.

Dziękujemy Proboszczom, którzy opiniowali kandydatów do tego odznaczenia i raz jeszcze Kapitule Orderu za pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

Słowa głębokiej wdzięczności kierujemy w stronę ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego „Niedzieli”, i Margity Kotas, „medialnego patrona” naszej edycji w redakcji centralnej w Częstochowie. Zaś sami sobie życzymy po prostu tego, abyśmy mogli doczekać srebrnego jubileuszu obecności edycji w domach naszych Czytelników.

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchodzimy niedzielę „Ad Gentes” – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z misjonarzami

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Archiwum ks. Dariusza Kajzera

W II niedzielę Wielkiego Postu w Kościele w Polsce obchodzimy niedzielę „Ad Gentes” – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z misjonarzami. W tym roku przeżywamy ją 8 marca pod hasłem „Eucharystia i misje”. Ofiary zbierane tego dnia do puszek są przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom, aby mogli prowadzić dzieła ewangelizacyjne, edukacyjne, medyczne i charytatywne.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp Jerzy Mazur podkreślił, że Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami uświadamia nam naszą odpowiedzialność za głoszenie Chrystusa w świecie. „Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami. Poprzez modlitwy oraz ofiary wspieramy misjonarki i misjonarzy w ich niełatwej posłudze” – napisał w specjalnym komunikacie na niedzielę „Ad Gentes” bp Jerzy Mazur. Zachęcił też, do tego, by 8 marca jednoczyć się w modlitwie z 1903 misjonarkami i misjonarzami z Polski, głoszącymi orędzie ewangeliczne w 98 krajach misyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję