Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Parafia w Łobzie otrzymała relikwie św. Jana Pawła II

Historyczny dzień kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 r., zapisze się zapewne „złotymi zgłoskami” w życiu parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie.

Dlaczego Łobez? Trzeba się nieco cofnąć w historii, kiedy to w 1962 r. na rzece, która przepływa przez Łobez i wpada prosto do Bałtyku, o wdzięcznej nazwie „Rega”, na spływie kajakowym brał udział ówczesny biskup z Krakowa Karol Wojtyła. W 50-lecie tamtego wydarzenia władze powiatowe i gminne postarały się upamiętnić ten fakt przez umieszczenie nad Regą pamiątkowej tablicy na specjalnym cokole, który poświęcił abp Andrzej Dzięga 4 sierpnia 2012 r. Łobez nad Regą stał się odtąd miejscem zaliczanym do szlaków papieskich. To było uzasadnioną motywacją, że proboszcz parafii zwrócił się do kard. Stanisława Dziwisza, by Łobez mógł stać się miejscem szczególnego kultu relikwii świętego Papieża.

Reklama

Prośbę poparł abp Andrzej Dzięga. Dzięki temu poparciu parafia uzyskała relikwie św. Jana Pawła II I stopnia: krople krwi wsączone w specjalny kawałek materiału.

Uroczystość wprowadzenia relikwii miała miejsce w sam dzień kanonizacji Jana Pawła II. Za zgodą Arcybiskupa Szczecińsko-Kamieńskiego instalacji relikwii w kościele parafialnym w Łobzie dokonał bp senior Jan Gałecki. Bardzo licznie zgromadzeni parafianie przeżyli ten wspaniały „dar nieba” w podniosłym nastroju, przy pięknej pogodzie, przy uroczystym koncercie organowym w wykonaniu organisty z Kamienia Pomorskiego, przy śpiewie chóru parafialnego z akompaniamentem miejscowego organisty, przy śpiewie licznie zgromadzonych wiernych. Kazanie wygłosił duszpasterz środowisk twórczych w Szczecinie ks. prał. dr Jan Mazur.

Po wniesieniu relikwii proboszcz parafii ks. prał. Józef Cyrulik w słowie wstępnym nawiązał do wydarzenia, które miało miejsce przed 50 laty, gdy teren Łobza „dotknął” swoją obecnością ówczesny bp Karol Wojtyła oraz do historycznego wydarzenia w pamiętnym roku 1987, gdy Szczecin nawiedził papież Jan Paweł II. Przypomniał, że wówczas bp Jan Gałecki stał na czele zespołu organizującego pobyt Papieża w Szczecinie, a mówiący te słowa (wtedy jako diecezjalny duszpasterz rodzin) brał w tym wydarzeniu czynny udział. Poprosił też w imieniu wspólnoty parafialnej o sprawowanie Mszy św. jako dziękczynnej za tak wielki przywilej posiadania świętej relikwii przez parafię w Łobzie. Po słowie księdza proboszcza głos zabrał burmistrz Łobza Ryszard Sola, który serdecznie podziękował abp. Andrzejowi Dziędze za skuteczne poparcie prośby księdza proboszcza o dar relikwii dla parafii. Podziękował też obecnemu bp. Janowi Gałeckiemu za dokonanie tego historycznego dzieła wprowadzenia relikwii do świątyni, która jest przepiękną wizytówką miasta i okolic i miejscem kształtowania życia religijnego tutejszej społeczności.

Delegacja grup Żywego i Nieustającego Różańca miała szczególne miejsce w słowie wprowadzającym w liturgię – grupy te ufundowały relikwiarz, w którym będzie przechowywana święta pamiątka jako znak wstawiennictwa u Boga św. Jana Pawła II. Po Mszy św. i podziękowaniach Księdzu Biskupowi przez delegację parafii i księdza proboszcza, i po pasterskim błogosławieństwie, było godne uczczenie relikwii przez gest ucałowania świętego „znaku”.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Jana Pawła II w Węgrowie

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

Arch. Franciszkańskie

Przypadająca 100. Rocznica urodzin św. Jana Pawła II była okazją do przekazania relikwii Ojca Świętego 25 lipca 2020 r. do par. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego w Węgrowie, którego dokonał metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Relikwie - cząstka ciała Ojca Świętego w postaci Jego włosów, po błogosławieństwie zostały umieszczone na bocznym ołtarzu, gdzie będą przebywały w ciągu najbliższych dni. Docelowo mają spocząć w kaplicy św. Bonawentury. Podniosła uroczystość przekazania relikwii wpisuje się w owocną współpracę realizowaną od lat pomiędzy archidiecezją lwowską a klasztorem. Wyrazem tego jest m.in. projekt transgraniczny.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję