Reklama

Kościół

Prof. Bańka: za kilka lat kwitnące będą te parafie, które funkcjonują w sposób synodalny

Za kilka lat kwitnące będą te parafie, które funkcjonują w sposób synodalny - powiedział PAP świecki reprezentant Europy na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka. Chodzi m.in. o tworzenie rad parafialnych złożonych z ludzi świeckich oraz aktywizowanie kobiet w Kościele - podkreślił.

2025-07-14 07:24

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów opublikował Wytyczne dotyczące aktualnej fazy wdrażania postanowień Synodu o synodalności "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja", który rozpoczął się w Kościele w październiku 2021 r. i zakończył w październiku 2024 r.

Według prof. Bańki dokument zaprasza Kościoły lokalne do tego, żeby próbowały osadzać owoce synodu w realiach parafii i diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chodzi o to, żeby w życie diecezji wprowadzane były trzy podstawowe wymiary synodalności. Pierwszy obszar to oparcie relacji wewnątrz wspólnoty kościelnej na słuchaniu, uważności i rozeznawaniu; drugi to organizowanie instytucji wspierających biskupa na sposób synodalny, a trzeci - przeprowadzanie synodów diecezjalnych w taki sposób, by nie były to ciała wyłącznie formalne, ale żywe tkanki, które pomagają rozeznawać i wypracowywać decyzje ważne dla Kościoła - wymienił.

Prof. Bańka podkreślił, że zdecydowanym kontynuatorem papieża Franciszka jest w kwestii synodu Leon XIV. Nowy papież zatwierdził wytyczne fazy wdrożeniowej synodu podczas spotkania z Radą Zwyczajną Sekretariatu Generalnego Synodu, które odbyło się 26 czerwca br.

- Widać, że bardzo zależy mu na tym, żeby synodalność wniknęła głębiej w tkankę Kościoła i stała się jego sposobem bycia - zaznaczył.

Podziel się cytatem

Reklama

Prof. Bańka wyjaśnił, że praktyczne sposoby wdrażania w życie idei synodu sformułowane zostały jeszcze za pontyfikatu papieża Franciszka. - Chodzi m.in. o tworzenie prężnie działających rad parafialnych złożonych z ludzi świeckich oraz ciał doradczych wspierających biskupów. Chodzi także o aktywizowanie kobiet w Kościele poprzez tworzenie nowych posług, tak żeby kobiety mogły aktywnie współuczestniczyć w wypracowywaniu pastoralnych strategii na poziomie parafii czy diecezji - stwierdził.

Ekspert zaznaczył, że w Wytycznych przedstawiono też ramy czasowe fazy wdrożeniowej. - Pragnieniem papieża Franciszka było, aby w 2028 roku odbyło się w Watykanie zgromadzenie, którego zadaniem będzie podsumowanie tego, w jakim stopniu Kościołom lokalnym udało się wprowadzić w życie idee synodu. Czas pokaże, kiedy i w jakim zakresie uda się takie podsumowanie przeprowadzić - stwierdził prof. Bańka.

Dodał, że proces recepcji synodu będzie prawdopodobnie tematem rozmów papieża Leona XIV z biskupami, którzy będą odbywać wizyty ad limina apostolorum (łac. do progów apostołów), by zdać papieżowi sprawozdania odnośnie stanu swoich diecezji.

Zapytany, jak przebiega proces wdrażania idei synodu w Kościele w Polsce prof. Bańka zastrzegł, że sytuacja różni się w poszczególnych diecezjach. - Zależy to w dużej mierze od tego, jaką wrażliwość na wdrażanie procesu synodalnego w życie mają poszczególni biskupi. W miastach takich jak Łódź czy Warszawa, można by ich wymienić dużo więcej; synod nie jest jakąś abstrakcyjną ideą i tu naprawdę dużo się dzieje - zapewnił.

Reklama

Dodał, że zainteresowanie rozwiązaniami duszpasterskimi, które zostały zaproponowane na synodzie jest wyraźniej widoczne w diecezjach, w których Kościół mocniej doświadczył kryzysu sekularyzacji. - Tam, gdzie trzeba łączyć parafie z powodu braku księży i spada liczba wiernych, siłą rzeczy biskupi intensywniej szukają pomocy w ideach synodalnych. Natomiast wciąż są w Polsce diecezje, w których kryzys jest mniej widoczny i tam niektórzy duszpasterze nie widzą jeszcze takiej potrzeby - zauważył.

Zdaniem prof. Bańki, obecny kryzys sekularyzacji może być dla Kościoła szansą i "impulsem do pozytywnej zmiany". - Jestem przekonany, że za kilka lat żywe i kwitnące będą właśnie te parafie, które faktycznie będą funkcjonowały w sposób synodalny. Natomiast liczba parafii, które będą działały wyłącznie w oparciu o dotychczas praktykowany w Polsce model tak zwanego tradycyjnego duszpasterstwa będzie się zmniejszać - ocenił.

Podziel się cytatem

Dodał, że coraz więcej duszpasterzy widzi potrzebę współpracy z ruchami odnowy Kościoła, które działają w Polsce, takimi jak Neokatechumenat, szeroko rozumiana Odnowa w Duchu Świętym czy Ruch Światło-Życie. - Do niedawna wspólnoty były traktowane przez niektórych jak religijny dodatek do parafii. Dziś coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że są one przyszłością Kościoła - zaznaczył.

Podkreślił, że dużą zmianą jest także to, że obecnie raczej zmniejsza się wśród duchowieństwa nieufność, która towarzyszyła synodowi na początku. - Zasadniczo większość nie kwestionuje już tego, że synodalność jest potrzebna Kościołowi i nie dopatruje się w niej niebezpiecznych prądów, natomiast szuka się cały czas przełożenia tego, co zostało wypracowane przez synod na duszpasterski konkret - ocenił.

Synod "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja", trwał trzy lata - rozpoczął się w październiku 2021 r. i zakończył 27 października 2024 r. Po raz pierwszy w historii Kościoła synod był rozłożony na trzy fazy: diecezjalną, kontynentalną i powszechną.

Reklama

Faza diecezjalna rozpoczęła się w każdym Kościele partykularnym 17 października 2021 r. W ramach tej fazy we wszystkich diecezjach na całym świecie zorganizowane zostały szerokie konsultacje. Głosy zebrane w parafiach i diecezjach zostały następnie zebrane przez poszczególne Konferencje Episkopatów, które przygotowały krajowe syntezy. Refleksje, które pojawiły się w syntezach, były podstawą do stworzenia Instrumentum Laboris (dokumentu roboczego), na którym pracowali uczestnicy pierwszej rzymskiej sesji synodu w październiku 2023 r.

Do 31 marca 2023 r. trwał etap kontynentalny, w ramach którego odbyło się 7 zgromadzeń na wszystkich kontynentach. Ostatni etap synodu rozpoczął się 2 października i zakończył 27 października 2024 r. w Rzymie. W zgromadzeniu wzięło udział 368 uczestników z prawem głosu, w tym 272 biskupów i 168 przedstawicieli konferencji episkopatów z różnych krajów.

Iwona Żurek(PAP)

iżu/ par/

Oceń: +6 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synodalne nadzieje

Niedziela częstochowska 46/2021, str. IV

[ TEMATY ]

synod

archidiecezja częstochowska

Synod w Arch. Częstochowskiej

Maciej Orman/Niedziela

Zespół ds. koordynacji synodu w archidiecezji częstochowskiej

Zespół ds. koordynacji synodu w archidiecezji częstochowskiej

Synod może przyczynić się do ożywienia Kościoła – mówi w rozmowie z Niedzielą bp Andrzej Przybylski, przewodniczący diecezjalnego zespołu synodalnego.

Ks. Mariusz Frukacz: W naszej archidiecezji trwa etap diecezjalny prac synodu. Co jest na ten moment najważniejsze dla członków zespołu synodalnego? Bp Andrzej Przybylski: Proces synodalny, choć nie jest receptą na wszelkie wyzwania Kościoła, może przyczynić się do jego ożywienia, odbudować komunię naszych wspólnot, zaangażować możliwie najwięcej osób w misję ewangelizacji i uświęcenia. Pierwsze działanie to docieranie ze świadomością o tym, czym jest synod, o co w nim chodzi i dlaczego jest on szansą – nie na zmianę Kościoła i jego nauczania, ale na zmianę nas w Kościele i naszej odpowiedzialności za Kościół we wszystkich jego wymiarach. Chcemy z treściami synodalnymi być obecni w Niedzieli, Radiu Fiat i Jasna Góra, na stronach internetowych parafii, ruchów i wspólnot, również przez konkretne publikacje synodalne. Potrzebna jest propozycja konkretnych działań i spotkań synodalnych w ramach parafii, rad parafialnych i każdej rzeczywistości Kościoła częstochowskiego, bez pominięcia tych niezaangażowanych i nieobecnych w naszych wspólnotach. Działaniom tym powinna towarzyszyć wielka modlitwa za Kościół, stąd czuwania synodalne na Jasnej Górze z 11. na 12. dzień każdego miesiąca, adoracje Najświętszego Sakramentu i modlitwy w parafiach.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki

2025-07-19 15:07

[ TEMATY ]

strefa gazy

kard. Pietro Parolin

Gaza

Vatican News

„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.

Kard. Parolin mówił na temat wczorajszej rozmowy telefonicznej papieża Leona XIV z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Jej tłem był izraelski atak wojskowy w Strefie Gazy, w którym ucierpiał katolicki kościół Świętej Rodziny. Jego zdaniem, "nie dało się ukryć przed papieżem tego, co się wydarzyło, czegoś tak poważnego”.
CZYTAJ DALEJ

Czerna: 27 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2025-07-19 19:19

[ TEMATY ]

Matka Boża Szkaplerzna

Czerna

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

„Maryjo, Tyś naszą nadzieją” - to hasło i temat 27. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, to znaczy wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi. Spotkaniu, które odbyło się dziś w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa przewodniczył bp Artur Ważny. Ordynariusz sosnowiecki wskazywał, że wobec 3 milionów przybyszów do Polski trzeba znaleźć rozwiązania i stosowny społeczny model życia zgodnie z Ewangelią gościnności i miłości, gwarantujący jednak integralność i wartości duchowe polskiego społeczeństwa.

W homilii biskup Ważny ukazał szkaplerz Maryjny w perspektywie obfitości łaski na tle jej suszy duchowej w dzisiejszym świecie i w optyce walki duchowej, która jest konieczna dla naszej świętości. Przeciwnikiem w tej walce, tłumaczył biskup, jest „stary człowiek” - „koń trojański” w nas, świat z jego mentalnością i szatan, duchowy pierwiastek zła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję