Reklama

Niedziela Częstochowska

Niższe Seminarium Duchowne

Ku dojrzałości, ku Wielkiej Nocy

Niedziela częstochowska 12/2015, str. 7

[ TEMATY ]

seminarium

Przemysław Korczak

Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie z kard. Kazimierzem Nyczem i ks. Jerzym Bieleckim

Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie z kard. Kazimierzem Nyczem i ks. Jerzym Bieleckim

W cieniu Jasnej Góry wzrastają dwa „Domy ziarna” – Seminarium wyższe i niższe. Gdy Kościół trwa w czasie Wielkiego Postu, warto na chwilę zatrzymać się przy Niższym Seminarium Duchownym i spojrzeć, jak alumni – młodzieńcy w wieku licealnym – przeżywają ten czas.

„Posypmy głowy popiołem, z Chrystusem nieśmy krzyż społem”

W tym roku Popielec przypadł bezpośrednio po zakończeniu ferii zimowych. Po dwóch tygodniach odpoczynku każdy z nas – mieszkańców seminarium – musiał nie tylko wrócić do szkolnego planu zajęć, ale i zastanowić się nad własną kondycją duchową.

Reklama

Środa Popielcowa dla alumnów rozpoczęła się Jutrznią. Warty zauważenia jest fragment Pisma Świętego, który Kościół poleca wtedy do rozważenia: „Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, byś spośród wszystkich narodów, które są na powierzchni ziemi, był ludem będącym Jego szczególną własnością (...). Uznaj więc, że Pan, Bóg twój, jest Bogiem; Bogiem wiernym, zachowującym przymierze i miłość do tysiącznego pokolenia względem tych, którzy Go miłują i strzegą praw Jego” (Pwt 7, 6b. 9). Czytanie podkreśla wpierw, że Pan nas wybrał, umiłował i przeznaczył do zbawienia. Benedykt XVI pisze, że Bóg nas stworzył, aby uczynić przestrzeń dla zawarcia przymierza – wolnej odpowiedzi na wezwanie Stwórcy. Choć życie w przyjaźni z Nim jest pełnią naszego szczęścia, to wola jest wolna. Pan zaś nie jest obojętny i woła, szuka nas, co często uświadamia nam seminaryjny spowiednik ks. Władysław Golis: „Uznaj, że Bóg jest Bogiem i kocha Cię, ty musisz tylko się ku Niemu odwrócić – swoją wiarą dać odpowiedź. Gdy stoisz plecami do Słońca, widzisz jedynie własny cień!”.

Ów duch refleksji zdawał się być przejmujący, zwłaszcza gdy w poczuciu miłości zachowywaliśmy post ścisły. Pełnię zaś sensu tego dnia wyraziły słowa abp. seniora Stanisława Nowaka, wypowiedziane w archikatedrze częstochowskiej podczas Mszy św., w której uczestniczyliśmy: „Choć byliśmy prochem, jesteśmy i będziemy prochem (...), nie bójmy się przyjąć słów, które mówi Bóg. Te słowa mówi Ten, który kocha”. Kaznodzieja cytował też Adama Mickiewicza, fragment, który, jak mówił, zwłaszcza my, młodzi, powinniśmy znać: „Panie! czymże ja jestem przed Twoim obliczem? – /Prochem i niczem; /Ale gdym Tobie moją nicość wyspowiadał,/Ja, proch, będę z Panem gadał”.

Popielec mogliśmy przeżywać zatem pod znakiem uznania własnej niedoskonałości, połączonej jednak z głęboką nadzieją i poczuciem odpowiedzialności za to, by odpowiedzieć na miłość Boga wobec nas.

Modlitwa z Bożogrobcami

Reklama

Początek Wielkiego Postu kierował nas ku Jasnej Górze. Odbywały się tam od 20 do 22 lutego rekolekcje Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – prowadził je rektor Niższego Seminarium ks. Jerzy Bielecki, ceremoniarz kościelny Zakonu. W tych dniach bliska nam była sprawa pokoju w Ziemi Świętej – w tej intencji modliliśmy się w czasie Apelu Jasnogórskiego, w sobotę, 21 lutego. Wtedy też mieliśmy okazję spotkać dostojników zakonnych, wśród nich kard. Kazimierza Nycza oraz p. Lidię Dudkiewicz. Maturzyści otrzymali też błogosławieństwo od bp. Adama Wodarczyka, nowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej.

„Nie negocjuj z diabłem!”

Nasza wspólnota rekolekcje wielkopostne przeżywać będzie pod znakiem peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. Czas przygotowujący nas do Wielkanocy otworzył dzień skupienia, prowadzony w I Niedzielę Wielkiego Postu przez ks. prefekta Szymona Stępniaka. Tematem przewodnim był sakrament pokuty. Ks. Prefekt mówił o konieczności radykalnego zerwania ze złem, które w zbawczym okresie postu winno być realizowane przez gorliwszą więź z bliźnim: „Bóg mówi wyraźnie, najpierw pojednaj się z bratem, później złóż dar na ołtarzu!”. Kaznodzieja przypominał też o dobrym przeżywaniu spowiedzi jako recepcie na zakusy szatańskie i konieczności nieustannego wzrostu w życiu duchowym.

Ku życiu w Wielkanocy, ku życiu w służbie Kościoła

Czas postu zmierza jednoznacznie ku Wielkiej Nocy. Liturgia mówi w tym okresie: „Post otwiera nam bramę nieba. Rozpocznijmy go więc, modląc się i błagając Boga, abyśmy razem z Chrystusem triumfowali w dniu zmartwychwstania”. Przez bieg lat i kolejne miejsca, w których przychodzi nam żyć, każdy zmierza ku spełnieniu się życia – zmartwychwstaniu.

Jednym z owych, naznaczonych Bogiem, miejsc „przygotowania” i „zmierzania do Wielkiej Nocy” życia wielu młodych jest Niższe Seminarium Duchowne naszej archidiecezji. Abp Wacław Depo, świadomy odwagi, którą muszą się wykazać młodzieńcy, chcący do nas dołączyć, ale i nagrody, mogącej tu spotkać człowieka poszukującego Boga, pisał, zapraszając do naszego liceum: „Miejcie odwagę zawierzenia Chrystusowi!”.

Alumni naszego seminarium chcą być obecni na łamach częstochowskiej „Niedzieli”, by przypominać zarówno młodym, jak i starszym, kapłanom i świeckim o tej instytucji oraz prosić: nade wszystko o modlitwę w naszej intencji, ale również o działanie: nie każdy, kto tu przychodzi, musi być księdzem, ale każdy ma szansę doświadczyć Chrystusa, który jest z nimi dzień i noc. Warto zatem podpowiedzieć młodym w kościele, w szkole, w domu: Spojrzyj jeszcze na tę szkołę – może ona jest dla Ciebie!

* * *

Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej jest trzyletnim Liceum Ogólnokształcącym z rozszerzonym programem nauczania j. polskiego, historii i filozofii. Szkoła prowadzi internat i posiada prawa szkół publicznych.

Adres: Niższe Seminarium Duchowne – Liceum Ogólnokształcące, ul. Piotrkowska 17, 42-200 Częstochowa, tel. (34) 324-11-09, fax (34) 324-55-94, www.nsd.niedziela.pl, e-mail: nsd@niedziela.pl

2015-03-19 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włocławek: Teologowie fundamentalni wobec obecnej „wojny kulturowej”

[ TEMATY ]

seminarium

sympozjum

zjazd

Ks. Mariusz Frukacz

Od jutra do 20 września w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku odbędzie się XV Zjazd Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce nt. „Nowa apologia w Polsce. Czego, wobec kogo i jak bronimy?" Członkami stowarzyszenia są wykładowcy tej dyscypliny, pracujący na wydziałach teologicznych i w wyższych seminariach duchownych, a także inni duchowni i świeccy absolwenci bądź doktoranci studiów fundamentalnoteologicznych.

W tym roku jako przedmiot obrad polscy teologowie fundamentalni wybrali temat: „Nowa apologia w Polsce. Czego, wobec kogo i jak bronimy? Zjazd otworzy Eucharystia, sprawowana w katedrze włocławskiej pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: w sobotę rozpocznie się różaniec przed wizytą Ojca Świętego

2021-08-03 09:43

[ TEMATY ]

Franciszek w Słowacji

Karol Porwich/Niedziela

Tysiące osób weźmie udział w codziennej modlitwie różańcowej poprzedzającej wizytę Papieża Franciszka na Słowacji – informuje Biuro Prasowe tamtejszego episkopatu. „Kilka dni przed jej rozpoczęciem mamy zarejestrowanych około 8000 osób, a mogą się w nią włączyć kolejne osoby – powiedział Ivan Kňaze, krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych na Słowacji, które przygotowuje to wydarzenie.

Inicjatywa została ogłoszona przez dzieła misyjne wkrótce po oficjalnym potwierdzeniu wizyty. Rozpocznie się ona w sobotę 7 sierpnia i potrwa do środy 15 września, kiedy zakończy się wizyta Ojca Świętego Franciszka na Słowacji. Polega na codziennej modlitwie Różańca Świętego za Słowację i za Papieża Franciszka. Przez 40 dni ludzie mogą modlić się w domu, w kościele lub we wspólnocie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję