Reklama

Niedziela Podlaska

Nadleśnictwo Sokołów Podlaski świętuje jubileusz

Niedziela podlaska 21/2015, str. 8

[ TEMATY ]

leśnictwo

Jadwiga Ostromecka

Jubileusz sokołowskiego nadleśnictwa

Jubileusz sokołowskiego nadleśnictwa

W czwartek 7 maja pracownicy Nadleśnictwa Sokołów udziałem w uroczystej Mszy św. w swojej intencji rozpoczęli obchody 70-lecia nadleśnictwa.

Reklama

Nabożeństwo było sprawowane w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zembrowie. Na terenie parafii Zembrów mieszka nadleśniczy Robert Płocki. Nadleśnictwo Sokołów zostało utworzone w 1945 r. z dawnych lasów państwowych – uroczysk: Wymysły, Wilczy Kąt, Gródek i Czekanów o ogólnej powierzchni prawie 250 ha oraz z lasów upaństwowionych w wyniku reformy rolnej na podstawie dekretu PKWN z dnia 6 września 1945 r. W skład nadleśnictwa weszły przede wszystkim lasy z majątków: Przeździatka, Repki, Kurowice, Kupientyn. Pierwszym nadleśniczym został Józef Wojciechowski (przed wojną leśniczy w prywatnych lasach Zbigniewa Malewicza, właściciela majątku Przeździatka). Jednocześnie na północy powiatu sokołowskiego w 1945 r. powstało drugie nadleśnictwo, z siedzibą w Kosowie Lackim. Przejęło ono w posiadanie rozległe lasy prywatne, dobrze urządzone lasy majątków w Ceranowie i Sterdyni – lasy ceranowskie i puszczę sterdyńską (ponad 2500 ha). Nadleśniczym Nadleśnictwa Kosów był wówczas Jan Sokołowski. Na przełomie lat 1945 i 1946 oba nadleśnictwa połączono.

Tego dnia w zembrowskiej świątyni zrobiło się zielono od mundurów i okolicznościowych dekoracji. Pracownicy sokołowskiego nadleśnictwa przybyli razem z rodzinami, a Liturgia miała uroczystą oprawę. W kazaniu ks. Piotr Arbaszewski, proboszcz parafii, podkreślił m.in., że praca w lesie to bliskość z naturą, której człowiek też jest częścią. Zaznaczył, że natura nie da się oszukać; Pan Bóg ustanowił pewne prawa, których nie można zmieniać bez następstw. Dodał też, że lasy to ogólnonarodowe dobro, a do ich właściwego funkcjonowania potrzeba ładu, harmonii i właściwej pielęgnacji. Podkreślał, że leśnicy, czyli ludzie w mundurach, są posłani, aby pilnować harmonii lasu. W kazaniu wspomniał też o zagrożeniach, jakie niosłaby prywatyzacja lasów. – Życzę, żebyście w pracy odnaleźli harmonię ducha i etos pracy ludzkiej, która dobrze wykonana może być uwielbieniem Boga i dziękczynieniem Stwórcy, ekspiacją za grzech i źródłem działalności charytatywnej. Niech Pan Bóg błogosławi wam wszystkim w dziele pięknej pracy w lesie – powiedział na zakończenie. Do przybyłych pracowników leśnych i ich rodzin serdeczne słowa skierował też ks. Jan Wasilewski, wiele lat pracujący na Białorusi, „gdzie lasów dużo”...

2015-05-21 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lasy i ich bogactwo w obrazie Boga

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

leśnictwo

Małgorzata Godzisz

Puszcze, bory i knieje okrywają tereny Lubelszczyzny, tworząc niezwykły krajobraz. W dziele stworzenia las zajmuje szczególne miejsce. W czym wyraża się jego bogactwo? Jaką rolę odgrywają w tym leśnicy i dlaczego tak wiele w ich pracy zależy od Boga? O tym w rozmowie Małgorzaty Godzisz z ks. Wiesławem Oleszkiem, duszpasterzem leśników przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie

MAŁGORZATA GODZISZ: – Gall Anonim we wstępie „Kroniki Polskiej” tak napisał o naszej ojczyźnie: „Kraj to wprawdzie bardzo lesisty, ale nie mało przecież obfituje w złoto i srebro, chleb i mięso, w ryby i miód”. Nasz kraj, możemy potwierdzić, jest szczególnie zasobny w lasy. Co nam dają i dlaczego są tak potrzebne?

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Ruszył XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 12:33

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Z warszawskiego placu Zamkowego ruszył w niedzielę w stolicy XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny. W tym roku jego uczestnicy idą pod hasłem "Tato – bądź, prowadź, chroń". Jest on m.in. dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego - obrońcy godności ludzkiego życia i wartości małżeństwa i rodziny.

Marsz zakończy się mszą św. o godz. 13.00 w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję