Reklama

Niedziela Lubelska

Żywa cząstka Kościoła

Niedziela lubelska 29/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

wizytacja

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 27 czerwca wizytę pasterską w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puchaczowie złożył abp Stanisław Budzik. Pasterz udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej ponad 70-osobowej grupie młodzieży i poprowadził nabożeństwo na zakończenie peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego. Dokonał również zmiany administracyjnej. Obowiązki proboszcza powierzył ks. Adamowi Siomakowi, dotychczasowemu proboszczowi w Świdniku Dużym. Dostrzegając potrzeby duszpasterskie miejscowej wspólnoty, Ksiądz Arcybiskup poszerzył stan kleru parafialnego, mianując wikariuszem ks. Tomasza Fideckiego. Uprzednio rezygnację z urzędu proboszcza złożył ks. Zenon Bzdyrak, który pełnił swoje obowiązki przez 18 lat, po przybyciu w 1997 r. z misji w Zambii. Metropolita skierował go domu księży emerytów ze względu na stan zdrowia.

Nieść Chrystusa światu

W imieniu parafian, pod nieobecność złożonego chorobą ks. Bzdyraka, którego przez wiele miesięcy zastępował ks. prof. Tomasz Moskal, abp. Stanisława Budzika powitali przedstawiciele rady parafialnej i rodziców kandydatów do bierzmowania. – Zostawiliśmy swoje domy, by zgromadzić się w świątyni w oczekiwaniu na pasterskie błogosławieństwo – mówili parafianie. – Wychowujemy swoje dzieci w wierze naszych ojców i mamy pewność, że nikt im tej wiary nie wydrze z serc. Wiemy, że przyszły czasy bardzo niebezpieczne, trudne dla wychowania młodego pokolenia, a jednak chcemy tworzyć żywą cząstkę Owczarni Chrystusowej i pragniemy, aby Chrystus zajmował godne miejsce w każdej z naszych rodzin – podkreślali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita wyraził radość, że mógł po raz pierwszy sprawować Najświętszą Ofiarę w kościele w Puchaczowie, co stanowi to zwieńczenie 10-dniowych misji ewangelizacyjnych. Nawiązał do motta, wypisanego w tęczy pobenedyktyńskiego kościoła: „Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy pracujecie i obciążeni jesteście, a ja was ochłodzę”. Arcybiskup wezwał zgromadzonych do gorącej modlitwy w intencji bierzmowanych i odnowienie łaski świętych sakramentów, które dotąd przyjęli. Dzięki temu będą mogli z nową mocą podjąć wyzwania, jakie przed dojrzałym laikatem stawia współczesność. – Kościół, to nie tylko jego urzędowi reprezentanci: papież, biskupi i kapłani. Wszyscy ochrzczeni tworzą jeden lud Boży, stanowią wielobarwną wspólnotę wierzących, w której objawia się bogactwo Ducha Świętego, rozmaitość posług i różne stopnie odpowiedzialności – przypominał. – Człowiek świecki nie należy do drugiej kategorii, ale jest pełnoprawnym członkiem Kościoła. W odróżnieniu od tych, którzy sprawują urzędy, żyje i działa w świecie, wnosi w rzeczywistość świata ożywczy ferment Chrystusowej Ewangelii: daje świadectwo swojej wiary w rodzinie, szkole, pracy; wszędzie tam, gdzie żyją ludzie, do których chce dotrzeć Chrystus i chce ich zbawić. Człowiek świecki głosi prawdę przez życie w prawdzie we wszystkich dziedzinach życia. Jako dobry lekarz, górnik, rolnik czy nauczyciel służy prawdzie, wypełniając po chrześcijańsku swoje obowiązki i budując sprawiedliwe społeczeństwo, oparte na miłości i odpowiedzialności. Szczególna rola przypada tu rodzicom, którzy przekazują dzieciom najważniejsze wartości – podkreślał. Zwracając się do młodzieży, abp Budzik przypomniał, że Duch Święty już po raz drugi pragnie wycisnąć na ich sercach niezatartą pieczęć. – Dzięki tej pierwszej weszliście w bramy Kościoła; dzięki tej drugiej macie przejąć odpowiedzialność za Kościół: uczestniczyć w misji samego Chrystusa, udzielać Mu swoich rąk, nóg, głosu, swojego serca. Być w Kościele, to znaczy służyć. Miejscem realizacji służby bliźniemu jest przede wszystkim wspólnota parafialna. Coraz bardziej potrzeba nam katolików dojrzałych, świadomych, uczestniczących w życiu całego Kościoła. Potrzeba, aby troszczyli się nie tylko o ten kościół z kamienia, ale też o Kościół żywy, który gromadzi się w świątyni – nauczał Pasterz.

Reklama

– Młodzi w dziękczynieniu modlili się słowami „Magnificat”. Z wielkim przejęciem przyjmowali znamiona daru Ducha Świętego i przygotowywali się do sakramentu ze zrozumieniem wagi chwili. Przeżywali ewangelizację i adorację relikwii Krzyża – podkreślały katechetki Dorota Ryć i Joanna Filipczuk, które z ks. Pawłem i ks. Tomaszem wzięły na siebie ciężar przygotowania uroczystości. W peregrynacji i oprawie Liturgii aktywnie uczestniczyli członkowie OSP oraz miejscowe koło gospodyń.

Reklama

Świadectwa łaski i nawrócenia

Agnieszka określiła czas rekolekcji i nawiedzenia dwoma słowami: płacz i pokój. – Rekolekcje ewangelizacyjne i peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego to dla mnie czas łaski i powiewu Ducha Świętego. Siedziałam w świątyni; słuchałam świadectw i katechez; uczestniczyłam w modlitwie wstawienniczej; śpiewałam. Było mi po ludzku dobrze. Ogarnęły mnie pokój i radość. Podczas modlitwy kapłana z nałożeniem rąk czułam powiew, który otaczał moją twarz i otrzymałam dar płaczu oczyszczającego z nagromadzonych emocji, myśli, zmęczenia, które związane były z trudem, z jakim zmagałam się w ostatnim czasie. Katarzyna widzi w tym czasie pewną granicę. – Bycie żoną do czegoś zobowiązuje, a tu jeszcze praca, do której trzeba codziennie chodzić. Przejęła ona większość mojego czasu, którego powoli zaczęło brakować dla rodziny. Stałam się gościem w domu, mój dotychczasowy system wartości zaczął przybierać inną postać. Zatraciłam granicę między życiem zawodowym a rodzinnym. Tak łatwo przegapić ten moment i spostrzec, że jednak proporcja dyspozycji czasowych jest nieprawidłowa. Otworzyłam oczy w ostatniej chwili. Stwierdziłam, że pieniądze to nie wszystko, że najważniejsza jest rodzina i poświęcony jej czas, bo tego nic nie zastąpi. Czas na zmiany i powrót do właściwych proporcji; czas na zmianę pracy. Nie dopuściłam, aby mamona kierowała moim światem i odebrała mi to, na co tak długo czekałam: szczęście, którym jest dla mnie mój mąż – mówiła. Z kolei Ewa zwróciła uwagę na szczególną moc modlitwy. – W mojej wieczornej modlitwie pojawiła się intencja, by mąż, który był w pracy na Bogdance, wrócił z niej do mnie i do dzieci zdrowy. Po powrocie mąż nie odzywał się i długo nie mógł zasnąć. Rano opowiedział, że w czasie wyjazdu z góry spadał pusty kubeł, który mógł przygnieść wyjeżdżających windą, w tym jego. Kubeł zatrzymał się kilkanaście centymetrów nad ich głowami. Wszystko wydarzyło się w czasie, gdy modliłam się o szczęśliwy powrót męża do domu – podkreślała. Inna parafianka mówiła: – Ewangelizatorzy, którzy dzielili się świadectwami z naszą wspólnotą, uświadomili nam, jak konkretnie Pan Bóg działa w życiu, jeśli tylko otworzymy się na Jego działanie i pozwolimy Mu na to, by nas prowadził. Rekolekcje wspaniale przygotowały nas na peregrynację Krzyża Trybunalskiego. Każdy mógł doświadczyć Jego bliskości, realnej Bożej obecności; miał możliwość indywidualnego oddania czci Drzewu Krzyża Świętego. Wielkim przeżyciem była dla mnie możliwość indywidualnego oddania czci relikwiom krzyża i zawierzenie swojego życia Chrystusowi.

* * *

Projekt „Źródło” w najbliższym czasie:
Ciechanki Łęczyńskie
Rekolekcje 16-19 lipca,
Peregrynacja krzyża 18-25 lipca

2015-07-16 10:38

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteście świadkami Zmartwychwstałego

Niedziela lubelska 20/2015, str. 4

[ TEMATY ]

wizytacja

Grzegorz Jacek Pelica

Powitanie abp. Stanisława Budzika

Powitanie abp. Stanisława Budzika

W kwietniu br. została przeprowadzona wizytacja kanoniczna w parafii św. Jana Chrzciciela i Przemienienia Pańskiego w Łańcuchowie w dekanacie łęczyńskim. Jej zwieńczeniem była obecność abp. Stanisława Budzika, który sprawował Msze św. w kaplicy filialnej w Ostrówku i kościele parafialnym, a podczas uroczystej Sumy udzielił sakramentu bierzmowania 53-osobowej grupie młodzieży

Arcybiskup Stanisław Budzik najpierw odwiedził wiernych w kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrówku. W progach świątyni pięknie wygłoszonym wierszem powitała go Martyna Gil, a także przedstawiciele rady parafialnej z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. Duża frekwencja parafian – jak stwierdził proboszcz ks. Teodor Bartecki – nie jest zaskoczeniem, gdyż wierni chętnie i licznie gromadzą się w wybudowanej na swój koszt kaplicy. Nie mniej aktywnie niż przy kościele parafialnym działają tutaj: Legion Maryi, chór, schola, koła różańcowe, grupy charytatywne, koła Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. Kaplica powstała wysiłkiem miejscowych wiernych z parafii Puchaczów i Łańcuchów, którzy mają znaczną odległość do swoich kościołów. Przed laty poprosili oni ks. Tadeusza Grytę i ks. Franciszka Grelę o błogosławieństwo i pokierowanie pracami budowlanymi. Wierni z Ostrówka, Szpicy i Ciechanek znani byli z patriotycznej postawy i przywiązania do Kościoła, wyrazem czego było nie tylko sprawne, jak na ówczesne warunki, oddanie do użytku kaplicy (w 1989 r.), ale także stworzenie silnego ośrodka chłopskiego ruchu niepodległościowego i zrębów lokalnych struktur „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

rozważanie

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Jezus spożywa ze swoimi uczniami ostatnią wieczerzę. Wie, że to, co teraz im mówi, za chwilę stanie się rzeczywistością – Jego Ciało zostanie wydane i Krew przelana w piątek, w czasie zabijania w świątyni baranków paschalnych. Wypowiada słowa, które odtąd będą powtarzane w czasie każdej Mszy św.: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje… bierzcie i pijcie, to jest Moja Krew”. „Ile razy bowiem będziecie jeść ten chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie” (1 Kor 11, 26), dodaje św. Paweł Apostoł. Mogę te słowa przyjąć jako zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył. „Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6, 53n). Takie to proste i takie trudne jednocześnie… Tajemnica Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy kiedyś jednak tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Ksiądz biskup przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej. Eucharystię koncelebrowali abp Józef Kupny, bp Jacek Kiciński oraz kapłani z diecezji.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję