Reklama

Niedziela Małopolska

Królowa z Paczółtowic w Krakowie

Niedziela małopolska 34/2015, str. 1

[ TEMATY ]

obraz

MNK

Madonna z Paczółtowic

Madonna z Paczółtowic

Można powiedzieć, że to także wizyta sentymentalna. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdujący się od wieków w zabytkowym kościele w Paczółtowicach, nieopodal Krzeszowic i Czernej, odwiedza miejsce swojego powstania. Wszak jest dziełem mistrzów z Krakowa. Podejmuje trud podróży, ale i niemałe wyzwanie: Maryja z Dzieciątkiem po raz pierwszy od wieków będą podziwiani poza obrębem sacrum.

Ks. Ryszard Pałka, proboszcz parafii Nawiedzania Najświętszej Maryi Panny w Paczółtowicach, mówi, że przy okazji swojej misji w Krakowie Maryja zadbała nie tylko o lud, ale i o siebie. Gdy wyjęto z nastawy ołtarza datowane na lata 1460-70 malowidło, okazało się, że niszczą go drewnojady. Poza tym oczom zebranych ukazało się pęknięcie. A i cały wizerunek domagał się konserwacji. Zadbali o nią krakowscy muzealnicy. Ponadto wykonano wierną kopię, by pod nieobecność oryginału w Paczółtowicach, miejsce w ołtarzu nie zostało puste.

Reklama

Słynący łaskami obraz można oglądać w Krakowie od 11 sierpnia do 18 października 2015 r. Za zgodą Księdza Kardynała, opuścił przestrzeń sacrum i czasowo zawisł na honorowym miejscu w Europeum, Ośrodku Kultury Europejskiej – Oddziale Muzeum Narodowego, gdzie mogliśmy niedawno podziwiać „Ekstazę św. Franciszka” El Greco. Skoro tamto dzieło tak poruszało i skłaniało do refleksji miłośników sztuki, co dopiero ten wizerunek, nie dość, że piękny i wyjątkowo symboliczny, to jeszcze omodlony? Maryja, trzymająca na prawej ręce małego Jezuska, przedstawiona jest na łące pełnej kwiatów i ziół, za plecami ma leśny gaj, a u stóp – sierp księżyca. Każda z roślin, jak podkreślają znawcy, ma swoje znaczenie – np. koniczyna oznacza zbawienie, a także jest symbolem Trójcy Świętej, poziomka odwołuje się do dziewictwa, ale i macierzyństwa Maryi, fiołek symbolizuje Jej pokorę i skromność.

Pokaz obrazu inauguruje nowy cykl Muzeum Narodowego, pod nazwą „Cudowna Moc Sztuki”, w ramach którego pokazany ma być jeszcze m.in. wizerunek Matki Bożej w wieńcu kwiatów Jana Brueghela st., a także wybitne „kwietno-łąkowe” dzieła z prywatnych kolekcji. Zainteresowanie tego typu inicjatywami świadczy, że we współczesnym człowieku jest pragnienie obiektywnego piękna. Jak mówi „Niedzieli” kurator wystawy, Filip Chmielewski: – Tęsknimy za duchowym powrotem do ładu, harmonii. Widząc zbyt wiele wokół siebie gwałtownych wydarzeń, okrucieństwa, kataklizmów, człowiek szuka kontaktu z dziełami, które głoszą piękno.

Zapraszamy zatem do Muzeum, ale i do malowniczych Paczółtowic.

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja wizerunku Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

[ TEMATY ]

obraz

Matka Boża

obraz

Matka Boża Wspomożycielka Prześladowanych Chrześcijan

Matka Boża Wspomożycielka Prześladowanych Chrześcijan

W Polsce trwa peregrynacja dwóch kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, napisanej na zamówienie Rycerzy Kolumba przez włoskiego ikonopisa Fabrizia Diomediego. Ta inicjatywa zakonu ma na celu modlitwę i refleksję nad możliwościami wsparcia prześladowanych współcześnie chrześcijan, ale też wezwanie do odważnego wyznawania wiary w codzienności.

"Codziennie miliony chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i dyskryminacji, lecz rzadko ten fakt jest zauważalny w naszym codziennym życiu. Dla uciskanych chrześcijan bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie okazywane ze strony współwyznawców z całego świata. Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, jest okazją nie tylko do wsparcia modlitewnego, ale również zachętą do poczynienia refleksji, czy i my w różnych sytuacjach, bylibyśmy gotowi do dania świadectwa wiary" - czytamy na stronie internetowej Rycerzy Kolumba w Polsce, informującej o szczegółach peregrynacji. Peregrynacji towarzyszy list z błogosławieństwem napisany z okazji rozpoczęcia pielgrzymki przez arcybiskupa częstochowskiego Wacława Depo. Oprócz spotkań modlitewnych, Rycerze Kolumba proponują też m.in. udział w katechezach, których propozycje tematyczne można znaleźć na stronie internetowej zakonu.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję