Reklama

Polska

Poznań: Arcybiskupie Seminarium Duchowne obchodzi 450 lat istnienia

Uroczyste obchody z okazji jubileuszu 450-lecia Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu towarzyszyły inauguracji nowego roku formacyjnego jednego z najstarszych polskich seminariów. Specjalne błogosławieństwo podpisane przez papieża Franciszka nadesłano z tej okazji z Watykanu.

[ TEMATY ]

seminarium

MOs810/wikipedia.org

Poznań - Zagórze

Poznań - Zagórze

„Dziękując Bogu za 450 lat istnienia Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu, za Jego łaskę i światło Ducha Świętego, którymi wspiera wysiłki moderatorów, profesorów i samych kleryków na drodze przygotowania do kapłaństwa, zawierzam Opatrzności teraźniejszość i przyszłość i z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa” – czytamy w życzeniach Ojca Świętego.

W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział abp Stanisław Gądecki, absolwenci seminarium, wśród nich abp Marek Jędraszewski, bp Stanisław Napierała, bp Zdzisław Fortuniak i bp Damian Bryl, rektorzy seminariów duchownych i niektórych poznańskich uczelni, profesorowie i wykładowcy, a także klerycy. Dwudziestu alumnów pierwszego roku złożyło przyrzeczenie wzorowego wypełniania kleryckich obowiązków.

Reklama

Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył metropolita poznański, a bp Zdzisław Fortuniak w homilii życzył klerykom, by podążali na drodze do kapłaństwa śladem świętych kapłanów.

Przypominając długą historię poznańskiego seminarium ks. prof. Paweł Wygralak zauważył, że „wspominając przeszłość, zdajemy sobie sprawę, jak jest ona ważna”. – To są nasze korzenie, to jest także nasza tradycja, mamy na czym budować – mówił rektor poznańskiego seminarium.

– Zaczynamy nowy rok formacyjny, któremu towarzyszyć będzie hasło roku duszpasterskiego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Pragniemy w naszej seminaryjnej formacji zwrócić uwagę na konieczność stawania w prawdzie. Prawda o sobie bywa najtrudniejszą, ale bez tej prawdy, bez świadomości samego siebie nie można wzrastać – mówił do uczestników uroczystości ks. prof. Wygralak.

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w przemówieniu skierowanym do profesorów i kleryków podzielił się doświadczeniem niedawno zakończonego Synodu Biskupów w Rzymie na temat wyzwań duszpasterskich wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji.

Z okazji jubileuszu prezydent Ryszard Grobelny przyznał uczelni nagrodę Wielkiej Srebrnej Pieczęci Miasta Poznania, wyróżnienie przyznawane „wyjątkowym instytucjom, które odcisnęły trwały ślad w historii Poznania, stanowiąc wzór tradycyjnych poznańskich cnót: rzetelności, pracowitości, patriotyzmu, oddania, niezłomnej wiary i nadziei”.

Uczestnicy jubileuszowej uroczystości wysłuchali też kilku interesujących wykładów poświęconych tematyce seminariów duchownych.

Ks. prof. Anzelm Weiss z KUL mówił na temat genezy instytucji seminariów duchownych w Kościele, zwracając uwagę na dokonania Soboru Trydenckiego w tej materii oraz na postulat wychowania kandydatów do kapłaństwa zarówno od strony intelektualnej, jak i duchowej.

Historyk, o. prof. Piotr Neumann z UAM, relacjonując dzieje seminarium poznańskiego w XVIII wieku przytoczył interesujące fragmenty Ordynacji dla seminarium poznańskiego bp. Antoniego Onufrego Okęckiego, w której zwracano uwagę, iż „złem są niedouczeni pasterze”.

Z kolei ks. dr Wojciech Rzeszowski zastanawiał się nad współczesnymi wyzwaniami formacji seminaryjnej. – Kandydaci do służby Bożej noszą w sobie wiele dobrych pragnień, szlachetnych ideałów, ale również są dziećmi tego świata. Klerycy mają w sobie cenny potencjał, który jednak musi w nich dojrzewać i wydać owoce – mówił rektor Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Z okazji jubileuszu wydano książkę pt. „450 lat Seminarium Duchownego w Poznaniu. Wspomnienia z ostatniego półwiecza”, w której znalazły się m.in. refleksje znanych profesorów seminaryjnych Aleksego Wietrzykowskiego, Mariana Fąki, Ludwika Wciórki, Mariana Banaszaka, Jana Kantego Pytla, Mariana Wolniewicza i Feliksa Lenorta.

Do tworzenia seminariów duchownych zobowiązał biskupów na całym świecie Sobór Trydencki w 1563 r. Biskup poznański Adam Konarski, chcąc jak najlepiej zrealizować ustalenia soborowe, na synodzie odbytym w katedrze poznańskiej 26 października 1564 r., wydał dekret powołujący do istnienia seminarium duchowne w Poznaniu.

2014-10-22 16:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja w Wyższym Seminarium Duchowym

Niedziela kielecka 45/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

seminarium

TD

Alumni I roku WSD składają uroczyste ślubowanie

Alumni I roku WSD składają
uroczyste ślubowanie

Zajęcia w Seminarium trwają tak jak w każdej uczelni, od października, ale uroczysta inauguracja miała miejsce 21 października w Auli im. bp. Czesława Kaczmarka w gmachu WSD. Tradycyjnie rozpoczęto od Mszy św. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Liga włoska - gol Zielińskiego, Napoli nie zwalnia tempa

2021-09-23 20:46

[ TEMATY ]

piłka nożna

Włochy

Polak

PAP

Piotr Zieliński ustalił wynik w 59. minucie.

Piotr Zieliński ustalił wynik w 59. minucie.

Piotr Zieliński zdobył bramkę dla Napoli w wyjazdowym spotkaniu 5. kolejki włoskiej ekstraklasy z Sampdorią Genua, zakończonym zwycięstwem gości 4:0. Neapolitańczycy wygrali wszystkie mecze w Serie A od początku sezonu i zajmują pierwsze miejsce w tabeli.

Goście prowadzili dwoma golami już przed przerwą, a na listę strzelców wpisali się Nigeryjczyk Victor Osimhen (10.) i Hiszpan Fabian Ruiz (39.). Po zmianie stron swoją drugą bramkę zdobył Osimhen (50.), a Zieliński ustalił wynik w 59. minucie. To pierwszy gol Polaka w tym sezonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję