Reklama

Niedziela w Warszawie

Ku pamięci tych, co odeszli

W minionym roku odeszli od nas, ale pozostają w naszej pamięci. Przed Dniem Zadusznym przypominamy osoby, które kształtowały nasze sumienia, wpływały na losy Warszawy i Polski. A także tych, którzy poszerzali naszą wiedzę i uwrażliwiali na piękno

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WOJCIECH ALBIŃSKI. Jeden z najwybitniejszy pisarzy ostatniego XX-lecia, laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Urodził się w 1935 r. w podwarszawskich Włochach. Ukończył Wydział Geodezji na Politechnice Warszawskiej. Debiutował w pismie „Współczesność”, gdzie publikował wiersze i felietony. Od 1963 r. zamieszkał w Afryce. Po 1989 r. często przyjeżdżał do Warszawy. Najbardziej znane jego książki to: „Kalahari”, „Królestwo potrzebuje kata”, „Achtung! Banditen!”. Zmarł 6 lipca.

WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI. W III RP był m.in. ministrem spraw zagranicznych i senatorem. Urodził się w 1922 r. Był żołnierzem AK i więźniem Auschwitz. Działał w „Żegocie”, za co został uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W PRL więziony i inwigilowany. Napisał ponad 50 książek. Najważniejsze z nich dotyczyły okupacji niemieckiej w Warszawie. Zmarł 24 kwietnia. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. ZOFIA CHOMIUK. Wieloletnia przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek, postulatorka w procesie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Była autorką kilku publikacji, m. in. przewodnika po sanktuarium w Loretto. Niemal do końca życia pomagała siostrom w pracy w drukarni. Zmarła 4 października w wieku 75 lat. W zgromadzeniu przeżyła 41 lat.

Ks. FELIKS FOLEJEWSKI SAC. Duszpasterz i rekolekcjonista nazywany przez wiernych „warszawskim apostołem Bożego Miłosierdzia”. Pracował u boku kard. Stefana Wyszyńskiego. Był następcą ks. Jerzego Popiełuszki w duszpasterstwie ludzi pracy. Wchodził w skład Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa oraz należał do Komisji Przygotowawczej do II Polskiego Synodu Plenarnego (synod w latach 1991-99). Zmarł w nocy z 22 na 23 września, przeżywszy 81 lat, w tym 63 lata w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego i 56 lat w kapłaństwie. Ciało zakonnika zostało złożone w kwaterze pallotyńskiej na Cmentarzu Bródnowskim.

Reklama

WOJCIECH STEFAN GIEŁŻYŃSKI. Reporter, rektor Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie (1995-2006). Napisał ponad 60 książek, głównie o tematyce społeczno-politycznej i Trzecim Świecie. Jako jeden z nielicznych przyznał się do współpracy z SB, którą zakończył w 1964 r. Ostatnim miejscem jego pracy dziennikarskiej był Tygodnik „Solidarność” (1989-92). Zmarł 3 marca, w wieku 85 lat. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

KS. PRAŁ. ZDZISAŁW JÓZEF GNIAZDOWSKI. Urodził się w 1942 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1970 r. Był proboszczem w parafiach: Matki Bożej Królowej Polski w Leśnej Polanie, Świętej Trójcy w Ząbkach, konkatedralnej Bożego Ciała na Kamionku, a od roku 2009 – św. Mikołaja w Dobrem. Po powstaniu diecezji warszawsko-praskiej był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin oraz diecezjalnym duszpasterzem rodzin. Został pochowany na cmentarzu w Ząbkach.

JERZY KAMAS. Aktor. Występował na deskach Teatru Narodowego i Ateneum. W tym ostatnim pracował przez 44 lata. Zagrał w kilkudziesięciu filmach m.in. w „Lalce”, „Królowej Bonie”. W filmie „Pontyfikat” był lektorem. Miał 77 lat, został pochowany na Starych Powązkach.

TADEUSZ KONWICKI. Prozaik, scenarzysta i reżyser. Autor m.in. „Małej Apokalipsy”, w której ukazał rozkładu epoki gierkowskiej. Był żołnierzem AK, walczył w partyzantce ntykomunistycznej. Po wojnie został jednym z tzw. „pryszczaty” (grupy literatów i publicystów socjalistycznych). W 1953 r. wstąpił do PZRP, z której został usunięty w 1966 r. Publikował w drugim obiegu. Zmarł 7 stycznia, miał 89 lat.

AGNIESZKA KOTLARSKA. Aktorka filmowa i teatralna. Występowała na scenie Teatru Dramatycznego. Prowadziła zajęcia teatralne z dziećmi. Miała 44 lata, zmarła po chorobie nowotworowej. Została pochowana na Cmentarzu Północnym.

Reklama

KRYSTYNA KURAŚ. Współzałożycielka wspólnot „Wiara i Światło” w Warszawie. Urodziła się w 1920 r. w Lublinie. W latach 50. pracowała przy opracowaniu edycji pisarzy polskich w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Później była bibliotekarką w Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej. Na początku lat 80. zaangażowała się w rodzący się wówczas w Polsce ruch „Wiara i Światło”. Zmarła w styczniu, w wieku 95 lat. Została pochowana na Starych Powązkach.

ZBIGNIEW KURTYCZ. Piosenkarz i kompozytor. Z zespołem artystycznym Dywizji Strzelców Karpackich przeszedł szlak bojowy z armią gen. Władysława Andersa. Po wojnie wrócił do Polski, współpracował z Polskim Radiem. Jego największym przebojem była piosenka „Cicha woda”. Zmarł 5 lutego, jego prochy złożono w kolumbarium Cmentarza Powązkowskiego.

PROF. MARIA NOWICKA. Badaczka antyku, archeolog i papirolog. Profesor w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. W pracy naukowej zajmowała się m. in. dziejami książki antycznej i malarstwem antycznym. Miała 88 lat. Została pochowana na Powązkach.

KS. PROF. MIECZYSŁAW CYPRIAN LUBAŃSKI. Wykładał filozofię na: Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK/UKSW. Był autorem i redaktorem kilkuset publikacji naukowych. Zmarł 4 lipca w wieku 90 lat, w kapłaństwie przeżył 56 lat.

JÓZEF OLEKSY. W latach 1995-96 premier RP. W III RP pełnił także funkcję wicepremiera i marszałka Sejmu. Jako młody chłopak wstąpił do seminarium duchownego, które zostało rozwiązane przez władze komunistyczne. Był członkiem PZPR i SLD. Przez wiele lat ciężko chorował. Zmarł 9 stycznia. Miał 68 lat.

KS. PRAŁ. ANDRZEJ POLAK. Zmarł 13 lutego w wieku 68 lat i w 43. roku kapłaństwa. Był kanonikiem honorowym kapituły warszawsko-praskiej, kapelanem Jego Świątobliwości i kanclerzem Sądu Metropolitalnego Warszawskiego. W ostatnich latach był rezydentem w parafii św. Barbary. Został pochowany w grobach kapłańskich na Powązkach.

Reklama

PROF. JERZY JULIUSZ REGULSKI. Senator, specjalista od samorządu terytorialnego. Opublikował ponad 200 książek i rozpraw. Był przewodniczącym Rady ds. Reform Ustrojowych Państwa przy premierze Jerzym Buzku, którego gabinet wprowadził nowy podział administracyjny kraju. W 2012 r. został norowym obywatelem Warszawy. Miał 91 lat.

ZBIGNIEW SIEMASZKO. Artysta fotografik. Jedną z najważniejszych jego prac było fotograficzne dokumentowanie odbudowywanych zabytków Warszawy. Zmarł 4 marca, miał 90 lat.

BOHDAN WACŁAW TOMASZEWSKI. Dziennikarz, komentator sportowy i autor książek. Urodził się w Warszawie w 1921 r. Był żołnierzem ZWZ-AK ps. „Mały”. Pracę dziennikarską rozpoczął w 1946 r. Komentował 12 igrzysk olimpijskich letnich i zimowych. W stanie wojennym odmówił współpracy z Polskim Radiem, na antenę wrócił w 1989 r. Zmarł 26 lutego, jego grób jest na Starych Powązkach.

ANTONI WICHEREK. Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, wieloletni dyrektor artystyczny i dyrygent Teatru Wielkiego w Warszawie. Miał 86 lat, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

2015-10-29 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naszym obowiązkiem jest pamięć

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu obchodzono w Krośnie, Rzeszowie, Jarosławiu, Kolbuszowej i Lubaczowie

W okresie międzywojennym, według spisu ludności z 1931 r., na 6251 mieszkańców Lubaczowa 1794 osoby przyznawały się do wyznania mojżeszowego, a przed wybuchem wojny Żydzi przekroczyli liczbę 2 tys. osób. Jesienią 1942 r. okupanci ustanowili w tym mieście getto. Od 1 grudnia tegoż roku „żydowska dzielnica mieszkaniowa” – jak z obłudą gestapowcy ją nazwali – została zamknięta, co oznaczało zakaz jej opuszczenia pod karą śmierci. W lubaczowskim getcie przebywało ok. 6 tys. Żydów. Z niego wysyłano transporty śmierci do obozu zagłady w Bełżcu, a gdy ten został zamknięty w grudniu 1942 r., do obozu zagłady w Sobiborze. Na początku stycznia 1943 r. niemieckie formacje SS i policji ukraińskiej zaczęły rozstrzeliwać ludność żydowską na miejscu. 8 stycznia 1943 r. rozpoczęła się likwidacja getta. Oddział likwidacyjny wypędzał Żydów z domów na ulice, opornych i ukrywających się zabijano. Żydów ustawiano w kolumny i godzinami kazano stać na siarczystym mrozie. Upadali z głodu i zimna. Ciała saniami wywożono na cmentarz. Te tragiczne wydarzenia tak opisał ks. Józef Mroczkowski w „Kronice parafialnej”: „W jasny mroźny dzień 8 stycznia wyszło z gmachu żandarmerii w Lubaczowie kilkudziesięciu wypasionych Niemców i policjantów ukraińskich: jedni stanęli na rogach i wylotach ulic, inni wtargnęli w środek dzielnicy żydowskiej i zaczęli strzelać. Mężczyznę, kobietę, starca, dziecko – bez litości, bez awantur, spokojnie i na zimno. Padały trupy gęsto i rzęsiście – i „praca” trwała dwie i trzy godziny, aż do utrudzenia, aż do potu czoła…, aż zabrakło stojących na nogach”. Ponad tysiąc osób pochowano na miejscowym żydowskim cmentarzu. Tych, którzy przeżyli, popędzono na „Pole plebańskie” między Dachnowem a Mokrzycą i tam rozstrzelano, grzebiąc ciała w wykopach pod schrony bojowe Linii Mołotowa.

CZYTAJ DALEJ

Każdy znalazł coś dla siebie

2024-04-18 12:56

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Uniwersytet Zielonogórski

Koło Akademickie KSM przy UZ

gry planszowe

Katarzyna Krawcewicz

"Wsiąść do pociągu" rozgrywane w holu Uniwersytetu Zielonogórskiego

Koło Akademickie KSM zorganizowało 17 kwietnia na Uniwersytecie Zielonogórskim wieczór z planszówkami.

Spotkanie otwarte dla wszystkich studentów odbyło się w Kampusie A.Gracze korzystali z KSM-owych gier albo przynieśli własne. Na stolikach rozłożono planszówki i karcianki, gry bardzo proste i te zaawansowane.

CZYTAJ DALEJ

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

[ TEMATY ]

Caritas

Europa

Afryka

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję