Reklama

Niedziela Podlaska

U św. Ojca Pio w Węgrowie

Niedziela podlaska 38/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii

Kościół św. Ojca Pio w Węgrowie

Kościół św. Ojca Pio w Węgrowie

Parafia św. Ojca Pio w Węgrowie została powołana dekretem biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza 2 grudnia 2007 r. Od tego momentu rozpoczął się proces tworzenia nowej wspólnoty. Do czasu zbudowania obecnej kaplicy pw. św. Ojca Pio nasza parafia gromadziła się na Msze św. i nabożeństwa w bazylice węgrowskiej. 18 maja 2008 r. bp Antoni Dydycz uroczyście poświęcił krzyż i plac parafialny. Działka została pozyskana dzięki darowiźnie pana Tadeusza Kłosa i dzięki sprzedaży przez panią Alicję Marchelewicz i panią Ewę Dybowską.

Dnia 23 września 2009 r. bp Antoni Dydycz dokonał symbolicznego wkopania pierwszego szpadla pod budowę kaplicy i plebanii. Pod koniec 2009 r. projekt kaplicy i plebanii autorstwa architekta Tadeusza Adamskiego uzyskał akceptację drohiczyńskiej Kurii biskupiej, a także pozwolenie na budowę wydane przez starostę powiatu węgrowskiego. Prace budowlane w stanie surowym prowadziła firma „Księżopolski” z Sokołowa Podlaskiego. Budowę rozpoczęliśmy 26 maja 2010 r. W Wielki Czwartek 2011 r. na kaplicy został położony dach, a pierwsza Msza św. w obecnej kaplicy została odprawiona 3 maja 2011 r.

Reklama

W kolejnych latach sukcesywnie wykonywaliśmy prace budowlane, dzięki czemu od września 2011 r. Msze św. codzienne, niedzielne i wszystkie nabożeństwa sprawowaliśmy w naszej kaplicy. W 2012 r. pojawiły się dwa obrazy: „Jezu ufam Tobie” i Matki Bożej Częstochowskiej, natomiast ołtarz i ambonkę podarowała nam parafia w Niemirowie. W 2013 r. została erygowana droga krzyżowa. Jednocześnie z parafii Ostrówek otrzymaliśmy konstrukcję dzwonnicy. Dzwon pochodzi z Londynu z likwidowanego klasztornego konwentu.

W 2014 r. kaplica uzyskała obecny wygląd, została zamontowana wentylacja mechaniczna, oświetlenie, wykonano ołtarz, zamontowano tabernakulum, przybył obraz św. Ojca Pio, wyklejono sztukaterie i całość pomalowano.

W momencie powstania nasza parafia liczyła ok. 1450 osób. Obecnie na terenie parafii mieszka 1811 katolików. Mieszkańcy tej części Węgrowa w dużej mierze są ludźmi, którzy osiedlają się tutaj, przybywając z okolicznych miejscowości. Dużo jest młodych małżeństw i dzieci. Od początku istnienia parafii organizujemy dla dzieci półkolonie letnie i zimowe. Jest to możliwe dzięki pomocy wolontariuszy, młodzieży i dorosłych. Tradycją naszej parafii są również wakacyjne rajdy rowerowe dla młodzieży i pielgrzymki autokarowe dla dorosłych.

Reklama

Wraz z powstaniem nowej parafii zawiązały się Koła Żywego Różańca Matki Bożej z Lourdes i św. Ojca Pio. W trakcie istnienia powstało Koło Żywego Różańca św. Jana Pawła II i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Powstały też Róże Różańcowe Rodziców za Dzieci. Co roku kilkanaście osób w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny podejmuje duchową adopcję dziecka poczętego. Obecnie powstaje KŻR św. s. Faustyny.

Od początku parafii jest grono ministrantów pełniących służbę przy ołtarzu i grupa dziewcząt posługujących w scholi parafialnej.

Chór parafialny zawiązał się w 2012 r. i spotyka się systematycznie dbając o oprawę Mszy św. niedzielnych. Brał również udział w spotkaniach przygotowujących oprawę muzyczną na dzień 10 czerwca 2016 r. w 25. rocznicę powstania diecezji drohiczyńskiej.

Kiedy we wrześniu 2006 r. przybyłem do Węgrowa i przystąpiłem do działań związanych z powstaniem nowej parafii, spotkałem się z przeświadczeniem ludzi, że będzie to parafia poświęcona św. Ojcu Pio. Było to odczucie powszechne. Kiedy było już wszystko gotowe, by powołać oficjalnym dekretem nową parafię, poprosiłem Biskupa Antoniego o nadanie właśnie tego patrona nowej parafii. W 2014 r. zacząłem myśleć o namalowaniu obrazu św. Ojca Pio. Wiązało się to z wyborem artysty malarza, który podjąłby się wykonania wizerunku świętego. Wtedy nawiązałem kontakt z panem Krzysztofem Buczakiem z Węgrowa, który namalował wizerunek przedstawiający świętego z San Giovani Rotondo. Ukazuje on Ojca Pio na tle włoskiego ogrodu. Święty trzyma w prawej ręce list symbolizujący wiele próśb słanych do Boga za jego pośrednictwem, a w lewej różaniec, symbol nieustannej modlitwy tego świętego.

W naszej parafii od trzech lat każdego 23 dnia miesiąca gromadzimy się na nabożeństwo ku czci św. Ojca Pio. Przy obrazie patrona składamy prośby i dziękczynienia w tych intencjach jest sprawowana Msza św. Po Eucharystii odmawiamy Różaniec i Litanię do św. Ojca Pio jest też czas na ucałowanie relikwii. Jako podziękowanie św. Ojca Pio za dar zdrowia pewien kapłan ofiarował do naszej kaplicy figurę Matki Bożej.

Dziękujemy św. Ojcu Pio za wszelkie łaski, a szczególnie za opiekę nad naszą parafią i zapraszamy na uroczystości odpustowe do Węgrowa w niedzielę 25 września.

W tym miejscu pragnę gorąco podziękować wszystkim dobrodziejom i dobroczyńcom naszej parafii, zarówno tym duchowym jak i materialnym, którzy swoją ofiarną pomocą przyczynili się i nadal przyczyniają do budowy naszej świątyni.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczególny odpust w parafii św. Marcina

Niedziela świdnicka 48/2017, str. 3

[ TEMATY ]

parafia

odpust

Krystyna Smerd

Ks. Piotr Repelowski został włączony do grona kanoników Kapituły Kolegiackiej Matki Bożej Strzegomskiej i Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Ks. Piotr Repelowski został włączony do grona kanoników Kapituły Kolegiackiej Matki Bożej Strzegomskiej i Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Koncelebrowana Msza św. w intencji parafii pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, sprawowana przez 10 księży z okazji parafialnego odpustu, obchodzona w dniu 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, oraz włączenie proboszcza parafii ks. Piotra Repelowskiego do gremium kanoników Kapituły Kolegiackiej Matki Bożej Strzegomskiej i Świętych Apostołów Piotra i Pawła – to trzy wydarzenia, które 11 listopada zgromadziły licznie wiernych parafii pw. św. Marcina w Ujeździe Górnym w gminie Udanin, w powiecie średzkim.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję