Reklama

Niedziela Wrocławska

Nieść zapach Boga drugiemu człowiekowi

Niedziela wrocławska 5/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Bożena Sztajner/Niedziela

Dzień Życia Konsekrowanego będziemy przeżywać w Kościele 2 lutego. Od samego początku życie konsekrowane pozostaje w centrum życia Kościoła. To miejsce najpiękniej określiła św. Teresa od Dzieciątka Jezus, mówiąc: „W sercu Kościoła, mej matki, będę miłością”. Osoby konsekrowane wskazują na Boga, wskazują na Jego królestwo, są dla dzisiejszego świata swoistym drogowskazem. Z jednej strony prowokują, zmuszają do refleksji nad życiem, codziennością, z drugiej strony pokazują nam Boga. Mają to samo zadanie, które wyznaczył papież Franciszek wszystkim kapłanom i duchowieństwu: być na czele owczarni i iść ze swoją owczarnią. Osoby zakonne mają pachnąć ludźmi, pośród których żyją i którym służą, ale przede wszystkim mają pachnąć Bogiem. To jest istota – nieść zapach Boga w dzisiejszym świecie drugiemu człowiekowi.

W naszej archidiecezji osoby konsekrowane podejmują wiele różnych dzieł i zadań. Niekiedy jest to praca nie zawsze widoczna, nie zawsze efektowna, czasem trudna, ale bardzo potrzebna Kościołowi. Mamy zakony, które podejmują dzieła apostolskie – siostry zakonne prowadzą m.in. ośrodki dla ubogich i chorych, domy dziecka, szkoły, przedszkola. Zakony męskie podejmują w głównej mierze działalność duszpasterską, ewangelizacyjną.

Reklama

Obok zakonów czynnych działają także zakony kontemplacyjne, które stanowią dla nas fundament modlitwy. To siostry benedyktynki, sakramentki, karmelitanki, które nieustannie towarzyszą nam poprzez swoją modlitwę. Podczas tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego w sposób szczególny prosimy o wsparcie dla zakonów klauzurowych. To inicjatywa abp. Józefa Kupnego, który ma na uwadze trudną sytuację materialną zakonów klauzurowych. Siostry mieszkają w domach wymagających gruntownego remontu – nie chodzi o stworzenie komfortu, ale o normalne warunki do życia. Te pieniądze potrzebne są na prozaiczne rzeczy: opał na zimę, wymianę pokrycia dachowego, czy wymianę starych okien. Przez nasze wsparcie możemy się siostrom odwdzięczyć za ich nieustanną modlitwę.

Oczywiście oprócz części habitowej są w naszej archidiecezji również instytuty świeckie, dziewice konsekrowane czy wdowieństwo konsekrowane, które w dzisiejszych czasach przeżywa swoistą wiosnę. Jest dużo osób, które pragną poświęcić swoje życie Bogu w dziewictwie konsekrowanym, jednocześnie żyjąc pośród świata.

Podsumowując sytuację w liczbach na terenie naszej archidiecezji mamy 31 zgromadzeń żeńskich i 71 domów zakonnych. 28 zgromadzeń to zgromadzenia czynne, apostolskie, 3 zgromadzenia mają charakter klauzurowy. Mamy także 4 dziewice konsekrowane i 5 wdów konsekrowanych. Razem posługuje w naszej archidiecezji ponad 800 sióstr zakonnych – to liczba bardzo duża. Zgromadzeń męskich mamy 18 w 43 domach zakonnych, w sumie ponad 300 osób.

Osoby konsekrowane pokazują nam, że życie jest wielkim darem Boga, pięknym i wspaniałym, a my zostaliśmy powołani, by je dobrze przeżyć. Pokazują, że nie da się zbudować czegoś, co będzie trwałe, nie da się zbudować szczęścia, jeśli naszym fundamentem nie będzie Jezus Chrystus. Swoją codzienną służbą, swoją czystością, ubóstwem i posłuszeństwem wskazują na inną, Bożą rzeczywistość, na perspektywę wieczności i to jest właśnie najpiękniejsze.

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Jezusowej drogi

Niedziela wrocławska 5/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

B. Sztajner/Niedziela

Jest sierpniowy wieczór 1980 r. Nie docierają do mnie wielkie problemy robotników i strajki. Mam swoje problemy, swoje dylematy. Za drzwiami płacze Mama, która dowiedziała się niedawno, że jutro opuszczam dom i jadę do klasztoru. Mały braciszek smutny, jakby przeczuwał pożegnanie. Do torby upycham nowiutki strój kąpielowy, którym nie zdążyłam się nacieszyć. I choć wiem, że nic mi po nim w klasztorze, to jednak tak bardzo szkoda go zostawić. Kto chce pójść za Mną… No, przecież chcę! W tej chwili wszystko jest we mnie tym chceniem. Zauroczenie Chrystusem. Gotowa jestem oddać za Niego życie… a strój kąpielowy?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

2021-07-27 16:38

Adobe Stock

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe - ocenił ks. Marek Dziewiecki, psycholog i członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 roku radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.

Z danych wynika również, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w Radomiu ponad 10 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych przez nadmiernie spożywanie alkoholu. Większość z nich korzysta z terapii i leczenia specjalistycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję