Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Droga życia Prymasa Wyszyńskiego

„Pragnąłem, aby wszystko było naprawdę Soli Deo – samemu Bogu. To jest mój program. Nie do siebie was prowadzę, tylko do Boga w Trójcy Świętej Jedynego” – te słowa były dewizą biskupią, hasłem i zasadą życia kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Idąc za jego przykładem, 16 stycznia, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, została otwarta wystawa poświęcona właśnie jego osobie

Wystawa przedstawia drogę życia Prymasa Wyszyńskiego i zgodnie z tym, co mówią poszczególne jej plansze, obejmuje tematycznie etapy jego życia. Wystawę użyczyło Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Lublinie, zaś jej prezentacja służy przede wszystkim przybliżeniu postaci Prymasa Tysiąclecia. Przedstawiciel „Civitas Christiana”, Robert Maj, wyjaśniał, dlaczego właśnie ta wystawa zawitała do biłgorajskiej „Jedynki”. – Wystawa służy przede wszystkim promocji nauczania Prymasa Wyszyńskiego, poznawania jego osoby. Niby wydaje się, że wszyscy wiedzą, że był to wielki człowiek, Prymas Tysiąclecia, natomiast okazuje się, że znane są tylko urywki z jego biografii. A naprawdę ważne jest, aby go znali wszyscy, od tych najmłodszych po najstarszych – kim był ks. Stefan Wyszyński, jak się przyczynił do wzrostu wiary wśród Polaków i całego narodu. Plansze wystawowe prezentują jego drogę od dzieciństwa aż po kres życia, w szczególności pokazują również wspaniałą relację Kardynała z Karolem Wojtyłą, dziś już św. papieżem Janem Pawłem II – powiedział.

Przyjaciel dzieci

Reklama

Ze słowem wstępnym podczas uroczystego otwarcia wystawy do obecnych zwrócił się ks. dr Krzysztof Stola, kapelan Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie. Skierował on, szczególnie do dzieci, krótką opowieść o Stefanie Wyszyńskim, w której pokazał, jak bardzo mocno Prymas Tysiąclecia był związany z dziećmi, ile miał dla nich ciepła, a także ile serca od nich otrzymywał. Ks. Stola podsumował spotkanie w Biłgoraju w sposób niezwykle pozytywny: – Jestem pod wrażeniem obecności Prymasa w tej szkole. Przyjechaliśmy tu z wystawą, a okazało się, że w tej szkole jest piękna i bogata w treść stała ekspozycja mówiąca o ks. Wyszyńskim. Do tego spotkałem się tutaj z grupą najmłodszych uczniów tej szkoły i jestem zachwycony ich uwagą, skupieniem, umiejętnością odbioru. Kolejna rzecz to klimat wychowawczy w tej szkole, gdyż po rozmowie z dyrektorem wiem, że szkoła swój statut opiera właśnie na wzorze swojego Patrona. Wreszcie to, że tutaj jest kultywowana tradycja, tak bliska Księdzu Prymasowi, o którą on całe życie walczył, i myślę, że on teraz, z tamtej strony życia, cieszy się tym, że tutaj, w tym miejscu, tak mocno jest akcentowana sprawa Bóg, Ojczyzna i ojcowizna. Uważam, że ziemia biłgorajska może stać się kolebką nowych pokoleń, o których Prymas Wyszyński mówił: „Idzie nowych ludzi plemię”. Ta wystawa ma szczególne znaczenie, nie tyle dlatego, że akcentuje faktografię życia Prymasa, ile to, co stanowiło istotę tego życia – wskazał ks. Stola.

Poznając Patrona

Jak podkreśla dyrektor szkoły Marian Kurzyna, jest to dla całej szkolnej społeczności wyjątkowe wydarzenie, gdyż dzięki temu dzieci i młodzież mogą bardziej poznawać postać swojego wielkiego Patrona. – Bardzo się cieszymy, że poprzez te dobre relacje, jakie mamy ze stowarzyszeniem katolików świeckich „Civitas Christiana”, ta piękna wystawa zbłądziła pod naszą strzechę i praktycznie wszyscy uczniowie szkoły, a także rodzice będą mieli możliwość zapoznania się z drogą życiową Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jest to dla nas wielka radość, bo to pogłębi jeszcze wiedzę o Księdzu Prymasie, którą już mają i uczniowie, i rodzice, a także w szczególności nauczyciele. Wiele ciekawostek można z tej wystawy wyczytać. Zapraszam zatem do naszej szkoły wszystkich ludzi Zamojszczyzny i całej naszej diecezji, którzy zechcą poznać piękną drogę życiową Sługi Bożego Prymasa Wyszyńskiego – podkreślił Dyrektor szkoły.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały na pamiątkę obrazki z wizerunkiem Prymasa Wyszyńskiego, a także wspólnie z dyrekcją i nauczycielami pomodliły się o jego rychłą beatyfikację, gdyż proces beatyfikacyjny Kardynała trwa od 1989 r., a obecnie jest na etapie rzymskim. Wystawę w Biłgoraju można oglądać do połowy lutego w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

2017-01-25 15:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo Kardynała Stefana Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

konferencja

Biłgoraj

Joanna Ferens

Prelekcja biskupa Mariusza Leszczyńskiego, biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Prelekcja biskupa Mariusza Leszczyńskiego, biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej

W Parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyła się (07.09) ogólnopolska konferencja naukowa pt. ‘Dziedzictwo Kardynała Stefana Wyszyńskiego’.

Chcemy przede wszystkim poznać osobę i nauczanie Prymasa Tysiąclecia – tłumaczył organizator wydarzenia, ks. Krystian Bordzań: – Celem konferencji jest przybliżenie nauki Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w odwołaniu do jego dziedzictwa, które on opierał na godności człowieka, wartości rodziny, poszanowania praw człowieka, znaczenia pracy oraz umiłowania Ojczyzny. Główny nacisk chcemy położyć na miłości, jaką Prymas Tysiąclecia żywił do Polski i jego wskazówek i napomnień, na czym społeczeństwo polskie powinno budować swą przyszłość – wyjaśniał.

CZYTAJ DALEJ

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

[ TEMATY ]

media

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

"Serwis NK.pl zostanie zamknięty 27 lipca o godz. 23:59, ale sam adres strony pozostanie aktywny, bo pozostaną tu informacje o zamknięciu serwisu" - powiedział gazecie Skrzypek-Makowska, kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska. Jak podkreśla, RASP jest wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki Nasza Klasa.

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję