Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Spotkanie opłatkowe Rodziny Szkół Jana Pawła II

Diecezjalne spotkanie opłatkowe Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II odbyło się w Lisich Jamach, a jego gospodarzem był Zespół Szkolno-Przedszkolny

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią w parafialnym kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej 11 stycznia. Przybyłe delegacje z 26 szkół wraz z pocztami sztandarowymi oraz gości powitał proboszcz parafii ks. Jan Słotwiński. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. – Macie szczególnego patrona i orędownika u Boga – św. Jana Pawła II, który kilka razy jako biskup, arcybiskup i kardynał Karol Wojtyła, a później papież Jan Paweł II bywał na ziemi lubaczowskiej. Za jego pośrednictwem w tej Eucharystii wypraszajmy dla naszych szkół, Ojczyzny i nas samych potrzebne łaski – powiedział na początku Ksiądz Biskup. W homilii ukazał Jezusa jako dobrego i wymagającego nauczyciela. – Jesteśmy uczniami Jezusa. Słuchamy Jego wskazań zawartych w Ewangelii. On uczy nas, jak na modlitwie otwierać się na moc Boga, uwielbiać Go, dziękować, przepraszać za grzechy. Papież Jan Paweł II, którego życie było jedną wielką modlitwą, daje nam przykład modlitwy, która jest życiem dla duszy. Modlitwa jest nam tak potrzebna jak czyste powietrze, czysta woda, jak chleb, jak dobre słowo, spokojny sen. Dlatego to spotkanie zaczynamy modlitwą – mówił w homilii bp M. Leszczyński.

W murach szkoły

Reklama

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Dyrektor Jolanta Włoch powitała z imienia delegacje 26 szkół wraz z pocztami sztandarowymi i zaproszonych gości. – Jan Paweł II był papieżem rodziny. Święta Bożego Narodzenia dają poczucie ciepła, bezpieczeństwa, bliskości. W tej atmosferze spotykamy się, aby podzielić się opłatkiem w tym miejscu. Hasłem przewodnim spotkania są słowa Jana Pawła II: „Ponieważ w Betlejem jest zawsze Boże Narodzenie, w sercach chrześcijan każdy dzień jest Bożym Narodzeniem”. Życzę, by każdy dzień był Bożym Narodzeniem przez dobre uczynki – powiedziała dyrektor szkoły.

– Świętujemy dziś 5. rocznicę nadania Szkole Podstawowej w Lisich Jamach imienia Jana Pawła II. Tym spotkaniem inaugurujemy 10. rocznicę powołania przez bp. Wacława Depo Rodziny Szkół Jana Pawła II w naszej diecezji. W kościele, w którym modliliśmy się, w ołtarzu głównym jest figurka Matki Bożej Fatimskiej. Obchodzimy w tym roku 100. rocznicę Jej objawień. Papież Jan Paweł II pielgrzymował do Niej, dziękował za ocalenie życia podczas zamachu – dopowiedział kapelan Rodziny Szkół ks. prał. Wiesław Galant. To też jego 10. rocznica posługi duszpasterskiej tej wspólnocie. Gospodarz tej gminy, wójt Wiesław Kapel, przypomniał, że przy tej szkole w 2005 r. posadzony został papieski dąb. To wówczas zrodziła się myśl nadania tej szkole imienia Jana Pawła II. Wielkim zwolennikiem był ks. Leon Maciąg. Zmodernizowaliśmy i rozbudowali ten obiekt, by był godny imienia Wielkiego Polaka Papieża. – Przyjmując go za patrona szkoły, zdecydowaliśmy się wychowywać nasze dzieci w duchu nauczania Ojca Świętego. By człowiek stawał się bardziej człowiekiem i by bardziej był, niż tylko miał, aby przez wszystko, co ma i posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem. By był nie tylko z drugim, ale dla drugich – mówił wójt W. Kapel. Starosta lubaczowski Józef Michalik podzielił się wspomnieniami z sadzenia dębów papieskich przy kościołach i szkołach w Lubaczowskiem. – Kiedy kłóciliśmy się, to byliśmy słabi. W zjednoczeniu jest siła i nadzieja. To piękne, że zjednoczyliście się wokół patrona, Wielkiego Polaka. Mamy piękne budynki szkolne, boiska, sale gimnastyczne, teraz trzeba w nich ducha Bożego. Wychowujcie młode pokolenia do życia w zgodzie, miłości i jedności – apelował starosta.

Artystycznie

W części artystycznej uczniowie tej szkoły przedstawili jasełka i montaż słowno-muzyczny o świętach Bożego Narodzenia papieża Jana Pawła II w Watykanie. Kolędował też w kościele i w szkole Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”. Najmłodsza, 37 już szkoła z imieniem Jana Pawła II w naszej diecezji, otrzymała certyfikat przynależności do Rodziny Szkół Jana Pawła II, który został wręczony dyrektor szkoły przez: bp. Mariusz Leszczyńskiego, kapelana ks. prał. Wiesława Galanta i prezes Bernadetę Cichosz. Spotkanie zakończyło się łamaniem opłatków i składaniem sobie życzeń oraz wspólnym obiadem w wiejskiej świetlicy.

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie opłatkowe władz z bp. Tadeuszem Pikusem w Drohiczynie

Niedziela podlaska 3/2015, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

opłatek

Ks. Artur Płachno

Zebrani złożyli sobie życzenia oraz podzielili się opłatkiem

Zebrani złożyli sobie życzenia oraz podzielili się opłatkiem

Zgodnie z dwudziestoletnią tradycją 3 stycznia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz służb różnych szczebli z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem. Obecny był także inspirator tych spotkań biskup senior Antoni Dydycz

Przybyło na nie blisko 250 przedstawicieli parlamentu i rządu oraz władz wojewódzkich, marszałkowie, radni, starostowie, przewodniczący rad, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, kuratorzy oświaty, dyrektorzy powiatowych szpitali, nadleśniczy i leśniczy, komendanci wojewódzcy oraz powiatowi służb mundurowych, dyrektorzy ośrodków kultury i muzeów, przedsiębiorcy oraz dziennikarze.

CZYTAJ DALEJ

To nie jest szkoła przetrwania

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 13

[ TEMATY ]

szlak św. Jakuba

Camino

Franciszek Mróz

Buty. Stare, schodzone, ze śladami otarć. Obok: plecaki, mapy, sterty rzeczy poskładanych w piramidki. Typowy przedwyjazdowy chaos. – Które to nasze camino? – zastanawia się Marta.

Czwarte – rzuca z kuchni Jacek. – Pierwsze, Camino del Norte, było w 2016 r. Rok później – 3 tygodnie na trasie francuskiej. W 2020 r., ze względu na pandemię COVID-19 – po raz pierwszy Polska, bajeczne Beskidy...

CZYTAJ DALEJ

Prapremiera kantaty „Psalmy Dawidowe”

2021-07-27 18:56

mat. pras

W 2021 roku przypada jubileusz 25-lecia działalności artystycznej jedynego chóru synagogalnego w Polsce, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Od ćwierć wieku Stanisław Rybarczyk, założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru wraz ze znakomitymi Śpiewakami, przywołuje do życia muzykę zamordowanych synagog, muzykę, która zamilkła. Z okazji tego niezwykłego jubileuszu dyrektor Stanisław Rybarczyk zaprosił do współpracy znakomitego poznańskiego kompozytora, źródłoznawcę i muzykologa – Macieja Prochaskę, który podjął się napisania unikalnej pod wieloma względami kantaty: "12 Psalmów Dawida na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny".

Na scenie wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem wystąpią soliści: Magdalena Dynowska oraz Piotr Bunzler, Chór Synagogi Pod Białym Bocianem oraz Zespół Instrumentalny w niespotykanym składzie pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Podczas koncertu usłyszymy takie instrumenty, jak: pomort, szałamaja, flet prosty, kotły, perkusja etniczna, obój historyczny, harfa, puzon oraz pozytyw. Siedmiu instrumentalistów będzie symbolicznie reprezentować świętą dla Judaizmu liczbę siedem, będąca symbolem stworzenia, kreacji i powstawania życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję