Reklama

Niedziela Legnicka

Klerycy III roku założyli sutanny

- „Stawajcie się niepokalani, na wzór Maryi. Realizujcie Bożą wizję w swoim życiu” - życzył alumnom biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas obłóczyn. Tradycyjnie już 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP klerycy III roku otrzymali strój duchowny - sutannę.

[ TEMATY ]

klerycy

seminarium

Ks. Waldemar Wesołowski

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

W tym roku do obłóczyn przystąpiło 5 alumnów: Michał Kamiński, Mateusz Maleńczuk, Tomasz Piątkowski, Adrian Sielicki, Patryk Zarzeczny. Uroczysta Msza św. odprawiona została w legnickiej Katedrze o g. 13,00. Modlitwie przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, obok którego do koncelebry stanął biskup senior Stefan Cichy. Nie mogło zabraknąć przyłożonych seminarium, księży proboszczów i wikariuszy z parafii, z których pochodzą klerycy. Oczywiście w ważnych momentach alumnom zawsze towarzyszą również ich rodzice, krewni i przyjaciele, a także wierni z rodzinnych parafii.

Reklama

Ks. Piotr Smoliński, proboszcz i dziekan ze Świerzawy przyjechał z delegacją parafian do kleryka Mateusza. - „Modlimy się za niego podczas nabożeństwa, Towarzystwo Przyjaciół Seminarium zamawia za niego Msze św. Zatem towarzyszymy mu i wspieramy go szczególnie poprzez modlitwę” - podkreśla ks. Piotr. Dodaje też, że w dzisiejszym świecie znak sutanny, którą przyjął Mateusz jest szczególnie ważny: „To znak sprzeciwu i znak wyboru tego, co jest lepsze, co nie jest z tego świata”.

Wszyscy alumni bardzo przeżywali ten dzień. Jak powiedział Adrian z parafii katedralnej, jest tak wiele radości, emocji, że trudno wskazać na tę jedną, najważniejszą. - „To jest owoc naszej dwuletniej formacji, która oczywiście będzie trwała nadal, ale teraz poprzez znak sutanny stajemy się bardziej rozpoznawalni. Od dzisiaj będzie już dla wszystkich wiadome, jaką wybraliśmy w życiu drogę. To jest niesamowite” - mówi Adrian.

Klerycy zdają sobie sprawę z tego, że sutanna może budzić różne emocje. - „To znak naszego głębszego zjednoczenia z Chrystusem i Kościołem, ale też znak sprzeciwu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że może być różnie, że nie wszyscy z entuzjazmem mogą reagować na widok stroju duchownego. Jednak dla nas to również przypomnienie, że musimy dawać dobre świadectwo o Chrystusie całym naszym życiem. Cała nasza siła jest w nim” - wyznaje Michał ze Zgorzelca.

Reklama

Ks. Piotr Kot, rektor legnickiego Seminarium Duchownego jest przekonany, że klerycy będą dobrymi świadkami wiary. - „Do tego dnia przygotowywali się poprzez formację seminaryjną oraz poprzez dzień skupienia. Sutanna jest dla nas ważna. Jest znakiem, który wyróżnia nas w świecie. Świadczy o tym, że chcemy głosić Ewangelię, że chcemy być blisko Jezusa. To szczególnie ważne w świecie, który często spycha religię do kąta. Chce zamknąć wspólnoty chrześcijańskie w murach świątyń. Sutanna i koloratka są zawsze wezwaniem do prawdy, do miłości, czystości. Przypominają o wartościach ewangelicznych w świecie” - mówił ks. Rektor.

Dzień skupienia przed obłóczynami prowadził ojciec duchowne ks. Krzysztof Wiśniewski. - „W naszej refleksji zatrzymaliśmy się nad dokumentem papieża Franciszka Evangelii Gaudium. Podkreślaliśmy radość głoszenia Ewangelii. Mówiliśmy też o współczesnych pokusach, jakie dotykają chrześcijan, którzy często zamykają się w świątyniach, jak w oblężonej twierdzy. Natomiast nasze spotkanie z Chrystusem ma zaowocować wyjściem do świata i radosnym głoszeniu Jego Prawdy” - zaznaczył ks. Krzysztof.

W homilii mszalnej bp Zbigniew Kiernikowski zwrócił uwagę min. na problem grzechu i pokus, jakie dotykają człowieka. - „Dla zbawienia potrzebny był zatem ktoś, kto byłby wolny od grzechu, wolny od błędu, jaki pojawił się w umyśle Ewy. Niepokalane poczęcie zapoczątkowane w Maryi, a wypełnione w Jezusie to zatem styl życia, to koncepcja na całe życie. Mamy nieustanie wracać do pierwotnego zamysłu Boga, który nas stworzył na swój obraz i swoje podobieństwo”. Biskup Legnicki dodał też, że w świecie obecna jest także koncepcja szatana, który robi wszystko, by człowiek ją przyjął. - „Szatan może nam szkodzić, może miażdżyć naszą piętę, ale jeśli mam odniesienie do Boga, jak Maryja, to koncepcja szatana (jego głowa) zostanie zgnieciona”. Na zakończenie życzył klerykom i wszystkim obecnym: - „Niech Maryja będzie dla was Matką. Nie dajcie się wciągnąć w manipulacje, szatańskie koncepcje. Stawajcie się niepokalanymi, jak Maryja. Realizujcie Bożą wizję życia. Jako wybrani służcie tej tajemnicy”.

Obszerna relacja z uroczystości i galeria zdjęć dostępne są na stronie Radia Plus Legnica

www.legnica.fm

2014-12-09 08:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obłóczeni

Powołanie kapłańskie w sposób bezpośredni wiąże się z służbą sprawowaną przez całe życie kapłana. Sutanna jest znakiem dyspozycyjności osoby powołanej wobec ludzi, którzy oczekują pomocy i duchowej opieki. To, w jaki sposób strój duchowny będzie dziś w świecie postrzegany i kojarzony, zależy od moralnej postawy tych, którzy go noszą

W niedzielę 27 października w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie miał miejsce tzw. obrzęd obłóczyn. Ośmiu alumnów trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji – Przemysław Długaj, Grzegorz Hajduga, Paweł Krawczyk, Adam Nackowski, Maciej Niedbał, Marcin Słodczyk, Grzegorz Woszczek i Karol Zadworny, przyjęło strój duchowny. Wraz z nimi obłóczonych zostało też dziewięciu kleryków seminarium częstochowskiego. Podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył wicerektor Seminarium, ks. Konrad Kościk, poświęcono nowe stroje. Potem alumni opuścili seminaryjny kościół, by po raz pierwszy założyć sutannę i koloratkę.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję