Reklama

Wiadomości z podlasia

Niedziela podlaska 11/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18-19 lutego bp Antoni Dydycz uczestniczył w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu w sesji Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski oraz Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości. W trakcie obrad m.in. opracowano List otwarty do posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej, w którym wyrażono stanowczy sprzeciw wobec założeń i postanowień opracowywanej przez parlament nowelizacji ustawy "O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi".

21 lutego w Drohiczynie, z udziałem bp. Antoniego Dydycza, odbyło się spotkanie robocze zespołów odpowiedzialnych za przygotowanie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Religijnej. Nasza diecezja jest gospodarzem tegorocznego finału, który odbędzie się w Drohiczynie w dniach 25-27 kwietnia.

22 lutego, w Dniu Myśli Braterskiej, bp Antoni Dydycz uczestniczył w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie w uroczystości ogłoszenia bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego (1913-1945) patronem polskiego harcerstwa. Liturgii mszalnej przewodniczył kard. Józef Glemp - Prymas Polski, a homilię wygłosił bp Andrzej Suski - biskup toruński.

21-23 lutego w internacie Szkoły Rolniczej w Czartajewie, z inicjatywy ks. Andrzeja Lubowickiego - diecezjalnego asystenta KSM, odbyły się kurso-rekolekcje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z diecezji drohiczyńskiej. Ich celem było przybliżenie uczestnikom duchowości, celu, zadań, środków, struktury organizacyjnej i programu formacyjnego KSM. Kurs miał na celu kształtowanie dojrzałego chrześcijanina uczestniczącego we wspólnocie i misji Kościoła.

23 lutego bp Antoni Dydycz odprawił w Lipnie (par. Sarnaki) Mszę św. w intencji zmarłych z Rodziny Miłkowskich, przodków prof. Mariana Miłkowskiego - dobrodzieja biblioteki WSD w Drohiczynie.

23 lutego bp Antoni Dydycz odprawił Mszę św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrożanach, a następnie spotkał się z Radą Parafialną. Pierwotnie zebranie było planowane w trakcie wizytacji kanonicznej, która odbyła się w dniach 17-18 listopada 2002 r., ale wtedy zostało odwołane z powodu choroby Księdza Biskupa.

27 lutego w Drohiczynie odbyły się Diecezjalne Eleminacje Olimpiady Wiedzy Religijnej. Wzięło w nich udział 55 osób z 19 szkół średnich naszej diecezji. Kolejne trzy pierwsze miejsca zajęły uczennice: Agnieszka Kalinowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych IV LO w Łochowie, Mariola Matela i Ewa Borzym z I LO w Bielsku Podlaskim. Będą one reprezentować naszą diecezją w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Religijnej w Drohiczynie w dniach 25-27 kwietnia.

28 lutego - 3 marca na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się XXVIII Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Z diecezji drohiczyńskiej uczestniczyło w niej ok. 30 osób.

17-20 kwietnia w Niemirowie odbędą się Rekolekcje Triduum Paschalnego dla osób po II stopniu ONŻ.

25 kwietnia o godz. 19.00 w Ekumenicznym Ośrodku Młodzieżowym w Czartajewie odbędzie się modlitewne spotkanie dla liderów - animatorów poszczególnych wspólnot młodzieżowych oraz duszpasterzy.

W każdy trzeci piątek miesiąca w parafii pw. św. Jakuba przy Placu Narutowicza w Warszawie o godz. 20.00 są organizowane, przez ks. Jarosława Błażejaka - moderatora diecezji drohiczyńskiej Ruchu Światło-Życie, spotkania modlitewne dla młodzieży z diecezji drohiczyńskiej studiującej w Warszawie.

"Kromka chleba" - to ogólnopolska akcja Caritasu, by pomóc ludziom ubogim, bezdomnym i zagrożonym marginalizacją. Szacuje się, że 22% obywateli naszego kraju, zwłaszcza dzieci, potrzebuje stałej pomocy. Do tak szlachetnej inicjatywy włączyła się: Caritas parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce, KSM z Hajnówki oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej z Hajnówki. Celem akcji jest zebranie funduszy na dożywianie dzieci i młodzieży z rodzin będących w trudnych warunkach materialnych, bez względu na wyznanie. Akcja ma potrwać przez okres Wielkiego Postu. Włączyły się do niej miejscowe piekarnie: "EMMA - Borowik" (właściciel Andrzej Borowik), "Podolszańscy" (właściciel Zbigniew Podolszański) i PSS Społem (prezes Mieczysława Bogdanowicz). Chleb będzie w dotychczasowej cenie, a piekarnie przekażą część swoich zysków na ten szczytny cel. Bochenki chleba będą sprzedawane z etykietą. Kupujmy więc chleb z etykietą "Kromka chleba - dar serca".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję