Reklama

Niedziela Legnicka

Mauzoleum Piastów Legnickich nabiera blasku

Niedziela legnicka 6/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Mauzoleum Piastów Legnickich

ks. Waldemar Wesołowski

O. Janus pokazuje owoce prac konserwatorskich pod kopułą kaplicy

O. Janus pokazuje owoce prac konserwatorskich pod kopułą kaplicy

Mauzoleum Piastów Legnickich to najstarsza część dawnego kościoła Ojców Franciszkanów w Legnicy, pochodzącego z XIII wieku. W miejscu dawnego prezbiterium znajduje się kaplica – mauzoleum Piastów Legnickich.

– Obiekt o wielkiej wartości artystycznej i historycznej był w złym stanie technicznym – mówi proboszcz parafii o. Jan Janus. Dzięki pozyskanym środkom udało się wyremontować elementy konstrukcyjne, elewację kaplicy oraz dach. – Dopiero po tych pracach budowlanych można było przystąpić do kolejnego etapu, czyli renowacji wnętrza – dodaje o. Janus.

Reklama

Prace przebiegają wieloetapowo, w zależności od zgromadzonych środków. Koszty renowacji zabytkowych elementów są bowiem wysokie, przekraczają możliwości parafii. Są one możliwe dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundacji Polska Miedź, Urzędu Marszałkowskiego. Oczywiście przy takich inwestycjach wymagany jest także wkład własny, który w większości pochodzi z ofiar wiernych. O. Jan nie kryje wielkiej wdzięczności wszystkim, którzy przekazują swoją cegiełkę na przywracanie dawnego blasku temu ważnemu dla Legnicy i dla Polski miejsca.

Warto wspomnieć, że we wnętrzu kaplicy znajdują się sarkofagi z doczesnymi szczątkami ostatniego rodu Piastów. Spoczywa tutaj ostatni władca śląskiej dynastii piastowskiej – Jerzy Wilhelm, syn księcia Chrystiana i księżnej Ludwiki Anhalt Dessau. Również oni spoczywają w tym mauzoleum, które stanowi równocześnie pomnik dynastii Piastów.

Na ścianach mauzoleum możemy podziwiać malowidła ukazujące historię śląskiej ziemi, związanej z dziejami Piastów. Odnajdziemy tu postaci Bolesława Kędzierzawego, Henryka Brodatego czy Henryka Pobożnego. W dobrym stanie zachowały się posągi ostatnich Piastów spoczywających w kaplicy.

Reklama

Idąc w górę, docieramy do plafonu pod kopułą kaplicy. To właśnie ta część obiektu została poddana renowacji w ostatnim czasie. – Udało się odrestaurować elementy dekoracyjne sklepienia okalające freski. Elementy te zostały pokryte złoceniami. Odtworzono również pierwotną kolorystykę sklepienia. Kolejnym etapem będzie restauracja fresków – mówi o. Jan.

A te ukazują historię piastowskich władców, m.in. legendarnego Piasta, jego syna Siemowita, Mieszka I, który wprowadził chrześcijaństwo, Bolesława Chrobrego. Odnajdziemy też scenę koronacji w Gnieźnie i wykupu ciała św. Wojciecha męczennika. Pojawiają się również postaci Kazimierza Odnowiciela, Bolesława Śmiałego oraz Bolesława Krzywoustego.

– To kolejne wyzwanie, jakie stoi przed nami. Jeśli uda się pozyskać fundusze, będziemy mogli zdemontować platformę, na której pracują specjaliści. Wtedy naszym oczom ukaże się w całej pełni historia naszych ziem i jej władców – dodaje o. Janus.

W dalszej kolejności prowadzone będą prace związane z odnowieniem ścian i elementów na nich się znajdujących.

Efekty dotychczas przeprowadzonych prac są do obejrzenia na stronie internetowej Radia Plus Legnica: www.legnica.fm

2018-02-07 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne prace w Mauzoleum Piastów

Niedziela legnicka 11/2019, str. VI

[ TEMATY ]

Mauzoleum Piastów Legnickich

Monika Łukaszów

Kolejny etap prac – renowacja malowideł – dobiega końca

Kolejny etap prac – renowacja malowideł – dobiega końca

W legnickim kościele pw. św. Jana Chrzciciela znajduje się niezwykłe miejsce, gdzie spoczywają prochy ostatnich władców z piastowskiego rodu książęcego. Mowa o Mauzoleum Piastów, które stanowi najstarszą część dawnego kościoła, pochodzącego z XIII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję