Reklama

Już wkrótce 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza

Spod warszawskiego kościoła Ducha Świętego na pątniczy szlak 6 sierpnia br. wyruszy 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. W tym roku nasze pielgrzymowanie, pod hasłem „Jasnogórska Matka Życia”, podejmujemy w intencji beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. W czasie swojego duszpasterskiego posługiwania Prymas Tysiąclecia wiernie towarzyszył warszawskim pątnikom – błogosławił wychodzącym ze stolicy i witał wchodzących w progi Jasnej Góry. W trudnych latach 60. XX wieku, w czasie wzmożonej konfrontacji z władzą komunistyczną, z uznaniem mówił: „Na pielgrzymach nigdy się nie zawiodłem”.

W odniesieniu do Matki Bożej ten duchowy ojciec naszego narodu często używał tytułu „Matka Życia”. Tytuł Matki Życia tradycja Kościoła od bardzo dawna odnosi do Dziewicy Maryi. Świadczy o tym wiele tekstów Ojców Kościoła. Święty German z Konstantynopola nauczał: „Trzeba było, aby Matka Życia dzieliła mieszkanie z Życiem”. W podobnym duchu pisał bł. Gueryk z Igny: „Maryja jest Matką tego życia, z którego wszyscy żyją. Rodząc życie, niejako odrodziła tych, którzy tym życiem mieli żyć”. Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński w wyjątkowy sposób wyrażał troskę o życie: „Cały świat woła głosem wielkim: chcę żyć! Rwie się ku życiu zamarzły potok i zeschła trawa, i nagie drzewo. Rozpaczliwym głosem wołają wszystkie szpitale i kliniki: pozwólcie nam żyć! Ratujcie moje życie!” (Komańcza, 22 września 1956 r.).

W tym roku szczególnym odniesieniem dla naszego pielgrzymowania jest także 40. rocznica pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny. Papież Polak był wielkim czcicielem Matki Bożej. Swoją maryjność, wyrażoną w dewizie „Totus Tuus”, zaczerpnął z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Wskazanie na Maryję jako Tę, która rodzi Boga w sercach wszystkich swoich dzieci, było wspólnym doświadczeniem Ojca Świętego i Prymasa Tysiąclecia. Dla obu miejscem, z którym wiązali zawierzenie Bogu przez Maryję osobistego życia oraz życia Kościoła i narodu, było sanktuarium, w którym króluje Jasnogórska Matka Życia.

Zapraszam do wyruszenia na pątniczy szlak – z Warszawy na Jasną Górę. Proszę o modlitewne memento za 308. WPP. Czas przygotowań i pielgrzymowania zawierzam Królowej Polski.

Z wyrazami pamięci i modlitwy – o. Marek Tomczyk, paulin, kierownik 308. WPP

2019-07-10 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin. Przeniesienie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:54

Ks. Marek Kuś

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

4 lata temu, 8 grudnia 2018 r., dokładnie w 100. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w pobliżu KUL na skwerze abp. Józefa Życińskiego w Lublinie stanął pomnik ks. Idziego Radziszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję