Reklama

Niedziela w Warszawie

Przyszłość zależy od rodzin

Ponad 11 tys. pielgrzymów przyjechało do polskiego Loretto na odpust Matki Bożej Loretańskiej

Uroczystości przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Szczególne słowa skierował on do rodzin oraz tych, którzy są odpowiedzialni za wychowanie nowego pokolenia Polsków. – Przetrwanie naszego narodu i jego pomyślność będzie zależała od jakości naszych rodzi – podkreślił bp Kamiński.

Podczas Mszy św. w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Loretanek sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej koło Wyszkowa, modliło się ponad 11 tys. pątników z pobliskich diecezji. Podczas homilii bp Romuald Kamiński przywołał postać Najświętszej Maryi Panny, która przypomina nam o wartości i godności ludzkiego życia. – Jesteśmy ostatnio świadkami przedziwnych obyczajów i demoralizacji, a przecież człowiek został stworzony jako istota mądra i piękna. Obrońmy zatem to co jest Boże i piękne w naszej rzeczywistości – zaapelował duchowny.

Zwrócił również uwagę na zgubne skutki rosnących w społeczeństwie podziałów. – Biegną one począwszy od wspólnoty małżeńskiej, poprzez rodzinną aż po społeczną. Nie chodzi o to by szukać teraz winnych. Trzeba nam sobie uświadomić, że za budowę jedności odpowiada każdy z nas z osobna. Należy zatem nie tylko podejmować starania na polu ludzkiej aktywności, ale również prosić Pana o jedność. Jest ona bowiem obrazem Boga – powiedział biskup warszawsko-praski.

Reklama

Pokreślił również wartość małżeństwa i rodziny zaznaczając, że stanowią one fundament życia społecznego i politycznego. – Od jej jakości zależy pomyślność narodów – mówił do wiernych. Na zakończenie poprosił wszystkich o modlitwę w intencji Diecezjalnego Synodu Młodych, który rozpocznie się 18 września br. – Polecajcie Panu to wydarzenie wspomagając je swoją modlitwą i ofiarą, by zaplanowana na rok refleksja nad stanem i przyszłością młodego pokolenia okazała się owocna – podsumował bp Kamiński.

W uroczystościach wzięli udział pielgrzymi z kilku diecezji. Najliczniejsze było grono z diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji warszawskiej, drohiczyńskiej, siedleckiej i płockiej. Niektórzy, jak np. pielgrzymki z Drohiczyna szli pieszo cztery dni.

2019-09-10 13:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki w Rzymie o przymierzu rozumu i wiary

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Mazur/episkopat.pl

Biblijna refleksja nad sprawowaniem posługi kapłańskiej i wspomnienie św. Jana Kantego, patrona studentów były przedmiotem homilii wygłoszonej przez abpa Stanisława Gądeckiego podczas nieszporów odprawionych w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie z okazji 150-lecia istnienia. Przewodniczący KEP podkreślał, że św. Jan Kanty, to wzór przymierza pomiędzy rozumem i wiarą, codziennej wierności Ewangelii i wrażliwości na biedę drugiego człowieka.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski rozpoczął jubileuszową homilię fragmentem 1 Listu św. Piotra Apostoła (1 P 1-5), zachęcającym do wiernego praktykowania Ewangelii i pełnienia przez kapłanów posługi pasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję