Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

„Kobieta nadzieją chrześcijaństwa” - sympozjum w „Niedzieli”

[ TEMATY ]

konferencja

kobiecość

Magdalena Niebudek

„Kobieta nadzieją chrześcijaństwa”, to temat sympozjum, które 7 marca odbyło się w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Sympozjum odbyło się z inicjatywy Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej, przy współpracy tygodnika katolickiego „Niedziela”.

- W dzisiejszym świecie bardzo ważne jest przypomnienie nauczania św. Jana Pawła II o godności i odpowiedzialności kobiet - mówił na początku sympozjum ks. Jacek Michalewski, kapelan Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Reklama

O zaangażowaniu społecznym Akcji Katolickiej mówiła Halina Szydełko, prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. „Należy zmieniać myślenie ludzi, budować ich chrześcijańską świadomość - mówiła Halina Szydełko.

Mówiąc o zaangażowaniu członków Akcji Katolickiej w społeczeństwie prezes KIAK podkreśliła „konieczność obecności Akcji Katolickiej w mediach i to nie tylko w tych katolickich”.

Halina Szydełko odniosła się również do konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i zaznaczyła, że „tak naprawdę w dokumencie tym nie chodzi o obronę kobiet”.

Reklama

Na rolę Akcji Katolickiej w budowaniu opcji chrześcijańskiej w Polsce zwrócił uwagę ks. inf. Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”. - Bardzo ważne jest to, ale społeczeństwo kierowało się opcją chrześcijańską. Trzeba budować wytrwale świadomość katolicką społeczeństwa w rodzinach, w życiu społecznym, w mediach - mówił ks. Skubiś.

„Ideologia gender jest dużym zagrożeniem dla chrześcijaństwa i dla chrześcijańskiej Europy” - kontynuował ks. Skubiś.

O konieczności obrony wartości chrześcijańskich w życiu społecznym mówił dr Artur Dąbrowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Prelegent przypomniał członkom Akcji Katolickiej przesłanie encykliki Leona XIII „Sapientiae Christianae”. - Przesłanie tej encykliki o obowiązkach obywatelskich chrześcijan jest wciąż aktualne, zwłaszcza dlatego, że na naszych oczach bardzo żywotna jest wciąż ideologia marksizmu, która odrzuca wymiar duchowy życia ludzkiego - mówił Artur Dąbrowski. „Co znaczy, że kobieta jest nadzieją chrześcijaństwa?” - pytał kolejny prelegent ks. Sławomir Bednarski, prezes Fundacji „Servire Homini” - Kobieta jest tą osobą, która nie tylko rodzi i jest u początku człowieka. Kobieta zajmuje się wychowaniem człowieka, buduje jego kręgosłup moralny - mówił ks. Bednarski.

„Wychowanie dziecka to jest najważniejsze zadanie każdej kobiety” - kontynuował prelegent.

Ks. Bednarski odnosząc się krytycznie do konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet przypomniał, że treści tego dokumentu bazują na myśli i poglądach lewicowego ideologa Antonio Gramsciego. - Trzeba przypomnieć, że najpierw rewolucja kulturalna w 1968 r. sięgnęła po tego ideologa socjalistycznego. W obieg zaczęto wprowadzać nowe pojęcia, słowa klucze, takie jak m. in. równouprawnienie, tolerancja, płeć kulturowo-społeczna i neutralność światopoglądowa - mówił ks. Bednarki i dodał, że „odbył się wówczas swoisty marsz przez instytucje z marksizmem kulturowym”.

Prelegent podsumowując zaznaczył, że „konwencja jest tak naprawdę przeciwko rodzinie i kobietom”.

Kolejnymi prelegentkami były: Ewa Lichterowicz, dyrektor Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej i Ewa Wesołowska, psycholog, muzyk i pedagog.

„Praca z ofiarą przemocy wymaga wiedzy, troski i cierpliwości”. - mówiła Ewa Lichterowicz. Natomiast Ewa Wesołowska przybliżyła temat: „Kobieta- rozpoznać jej piękno”. - Kobieta i mężczy

zna są inni, aby się uzupełniać - Ewa Wesołowska.

Podczas sympozjum ks. inf. Ireneusz Skubiś otrzymał odznaczenie Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej „Medal im. bp. Teodora Kubiny”.

W sympozjum wzięli udział m. in. członkowie Akcji Katolickiej z archidiecezji częstochowskiej,

Foto: Magdalena Niebudek

2015-03-07 16:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kontynuujmy dzieło Mieszka I

Niedziela toruńska 10/2016, str. 8

[ TEMATY ]

konferencja

Chrzest Polski

Katarzyna Cegielska

Prelegenci i uczestnicy konferencji w auli WSKSiM

Prelegenci i uczestnicy konferencji w auli WSKSiM

Chrzest Polski w 966 r. na zawsze ustanowił tożsamość naszej ojczyzny, nadając jej wymiar europejski. Duch Chrystusa przeniknął w pogańskie plemię Polan, przemieniając ich kulturę i politykę

Znaczenie Chrztu Polski w dziejach Ojczyzny” to sympozjum zorganizowane 24 lutego przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i Zespół Programowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Patronat objęli prymas Polski abp Wojciech Polak oraz bp Andrzej Suski. – Nie da się zrozumieć Polski i Europy bez Chrystusa. To Chrystus stał się fundamentem życia naszego narodu i korzeniem, którego nikomu nie wolno podcinać – mówił o. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM w Toruniu, otwierając sympozjum.

CZYTAJ DALEJ

Duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

2021-07-22 14:43

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja.info

Diecezja warszawsko-praska rozpocznie wkrótce duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Od 3 do 11 września w kościołach parafialnych erygowanych przez Prymasa Tysiąclecia biskupi celebrować będą Msze św. a proboszczowie poprowadzą Nowennę, w której zawierzą duchowe owoce beatyfikacji. Beatyfikacja dwojga kandydatów na ołtarze odbędzie się w niedzielę 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Islamiści podbijają Mozambik: pierwszymi ofiarami dzieci i młodzież

2021-07-23 18:30

[ TEMATY ]

Mozambik

islamiści

Vatican News

Dzieci i młodzież płacą najwyższą cenę w konflikcie, który od trzech lat rozgrywa się na północy Mozambiku. Wspólnota międzynarodowa ignoruje dramat tamtejszej ludności znajdującej się w rękach islamskich terrorystów. Kolejny raz alarm w tej sprawie podniosła Wspólnota św. Idziego, która zainicjowała właśnie projekt „Nie porzucajmy Mozambiku, ofiary terroryzmu”.

Ks. Angelo Romano, który we wspólnocie odpowiada za relacje międzynarodowe przypomina, że to właśnie w rzymskiej siedzibie Wspólnoty św. Idziego w 1992 roku podpisano porozumienie pokojowe kładące kres 17-latom krwawej wojny, która kosztowała życie ponad miliona ludzi. „Ostatnie dwie dekady sprawiły, że kraj się zaczął rozwijać. Ludziom zaczęło się żyć lepiej. Kres temu położyły bestialskie działania terrorystów, którzy sprzymierzyli się z tzw. Państwem Islamskim” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Romano.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję