Reklama

Wolontariusze mają nową siedzibę

2019-10-16 12:31

Władysław Burzawa
Edycja kielecka 42/2019, str. VII

TER
Bp Marian Florczyk poświęcił nowy lokal

Diecezjalne Centrum Wolontariatu w Kielcach ma nową siedzibę w centrum miasta. Uroczystego poświęcenia nowego lokalu przy ulicy Małej 17/3 dokonał bp Marian Florczyk

Gości przywitał ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, przypomniał historię DCW, które powstało w 2007 r. przy Biurze Zarządu Caritas Kieleckiej, jako miejsce integracji wolontariuszy i koordynacji ich posługi. Centrum Wolontariatu przejmowało nowe obowiązki i organizowało kolejne akcje, szkolenia. Szybko okazało się, że dotychczasowa siedziba stała się za mała. Dzięki przychylności władz Kielc udało się wynająć lokal w centrum miasta, który spełnia wymagania i zaspakaja potrzeby wolontariuszy. Jak powiedział Damian Zegadło, koordynator centrum, przedstawiając dotychczasowe osiągnięcia, dzięki nowej lokalizacji, oraz dzięki większemu metrażowi, w placówce będzie mogło być realizowanych więcej programów skierowanych do obecnych i przyszłych wolontariuszy. – Obecnie rozpoczęliśmy realizację dużego projektu „Wolontariat otwiera drzwi” z rządowego projektu „Korpus Solidarności”, który zakłada wyszkolenie kilkuset osób do wolontariatu, w tym także do wolontariatu długoterminowego. Dlatego potrzebowaliśmy tych pomieszczeń – podkreślił. Przedstawiciel Narodowego Instytutu Wolności w Warszawie Dariusz Pietrowski przedłożył plany związane z rządowym programem na rzecz wolontariatu w Polsce pn. Korpus Solidarności. Wyraził radość, że nowy lokal jest usytuowany w centrum miasta, co ułatwi wolontariuszom spotkania, a wszystkim chętnym kontakt z Centrum. Nową siedzibę poświęcił bp Marian Florczyk, który zwrócił uwagę, jak ważni w codziennym życiu są wolontariusze, którzy pomagają w wielu dziedzinach, nie tylko chorym i potrzebującym, ale ich działania można zauważyć także przy organizacji wielkich imprez kulturalnych, religijnych i sportowych. – Cieszę się, że takie miejsce w Kielcach istnieje i obyśmy mieli tutaj jak najwięcej wolontariuszy. – mówił bp Florczyk.

Watykan: niebawem nowy szef Urzędu Informacji Finansowej

2019-11-18 12:33

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty podziękował prezesowi Urzędu Informacji Finansowej (AIF), dr René Brülhartowi za pełnioną od pięciu lat pracę - i związku z wygaśnięciem mandatu przystąpił do wyznaczania jego następcy – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

ACKI/pixabay.com

Jak zapowiedziano ma to być osoba o wysokich kwalifikacjach profesjonalnych i potwierdzonych kompetencjach na poziomie międzynarodowym. Dodano, że nominacja nowego prezesa Urzędu Informacji Finansowej zostanie opublikowana i wejdzie w życie po powrocie Ojca Świętego z podróży Apostolskiej do Tajlandii i Japonii, 26 listopada.

W ten sposób zapewniona zostanie ciągłość działania instytucjonalnego AFI w tym momencie szczególnych zobowiązań na poziomie wewnętrznym i międzynarodowym – czytamy w komunikacie.

Utworzony 30 grudnia 2010 roku przez Benedykta XVI Urząd Informacji Finansowej ma na celu walkę z procederem „praniem brudnych pieniędzy” i swoją kontrolą obejmuje wszystkie instytucje Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego prowadzące działalność finansową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież na Cyprze w 2020 roku?

2019-11-18 20:09

pb (KAI/cyprus-mail.com/AP) / Watykan

Prezydent Cypru powiedział, że papież Franciszek przyjął jego zaproszenie do złożenia wizyty na Cyprze w przyszłym roku. Nikos Anastasiadis był dziś gościem Franciszka w Watykanie.

elpapacol/instagram

- Jesteśmy ogromnie zaszczyceni, że papież przyjął nasze zaproszenie. Obecność takiego przywódcy jak papież, osoby o głębokim człowieczeństwie i z nowoczesną wizją świata jest bardzo ważna w kontekście wysiłków Cypru w podejmowaniu dialogu międzyreligijnego, aby osiągnąć pokój i stabilizację na świecie - oświadczył szef państwa.

W 2002 r. Cypr, którego niemal 70 proc. mieszkańców należy do Kościoła prawosławnego, obchodzić będzie 60. rocznicę swej niepodległości. W 2010 r. wyspę odwiedził papież Benedykt XVI.

Cypr był pierwszym etapem podróży misyjnych św. Pawła Apostoła. Doprowadził tam on do nawrócenia rzymskiego gubernatora. Pierwszym biskupem wyspy był jednak - według tradycji - św. Łazarz, ten sam, którego Jezus Chrystus wskrzesił z martwych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem