Reklama

List do Przyjaciół idei św. Jana Pawła II Patrona Europy!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kochani Bracia i Siostry!

Podpisaliście list do Ojca Świętego Franciszka, by ogłosił św. Jana Pawła II Patronem Europy. Inicjatywa tej idei zrodziła się w Ruchu „Europa Christi”. Od początku tej inicjatywie błogosławił kard. Stanisław Dziwisz, osobisty wieloletni Sekretarz Świętego Papieża Polaka. Zawsze też był życzliwy dla idei Ruchu „Europa Christi” przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Zebraliśmy prawie 20 tysięcy podpisów. Przekazaliśmy je Ojcu Świętemu Franciszkowi przez pośrednictwo Przewodniczącego KEP, który w imieniu polskich biskupów poprosił Papieża, by ogłosił św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To bardzo ważny moment, gdy Europa i świat przeżywają katastroficzny czas pandemii koronawirusa. Mały wirus może pokonać ludzi na Ziemi. Dlatego tym bardziej potrzebujemy powrotu do Boga, który przecież jest obrażany w sposób ewidentny zwłaszcza przez tzw. społeczeństwa nowoczesne.

Dobrobyt i ludzka pycha zawróciły ludziom w głowie. Bluźnierstwo i zuchwałość wobec Boga Stworzyciela nieba i Ziemi zapanowały w Europie. Chrystus ośmieszony – jak pisał nawracający się marksista Leszek Kołakowski.

Św. Jan Paweł II był człowiekiem nie tylko uczonym, ale przede wszystkim mądrym i świętym. To on w swoim wielkim pontyfikacie odbył 104 pielgrzymki do wszystkich zakątków Ziemi. Wszędzie głosił Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Przypominał o wartościach podstawowych. Przewidywał zbliżającą się katastrofę, zwłaszcza katastrofę Europy. Jakże znamienne było pytanie skierowane podczas pielgrzymki do Francji: „Francjo, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”.

Idąc tym śladem Jana Pawła II można sparafrazować to pytanie i zapytać: Europo, co zrobiłaś ze swoim chrztem? Polsko, co zrobiłaś ze swoim chrztem?

Europa rzeczywiście zapomniała jak się nazywa, zapomniała o swojej chrześcijańskiej tożsamości, o swojej chrześcijańskiej kulturze i swoim zakorzenieniu w Ewangelii.

Reklama

Patrzymy na bezradność systemów. Unia Europejska nie zdaje egzaminu. Niektórzy ważni urzędnicy denerwują się, że część krajów zamyka granice przed ekspansją kononawirusa. To jest zrozumiałe, trzeba się bronić. Już widać, że obrona ma charakter narodowy. To jest związane z prawem naturalnym. Nawet pyszne europejskie euro przestaje mieć znaczenie. Poza tym padają pytania o całą gospodarkę. Zagrożenie ma wymiar globalny. I tutaj padają pytania o prawdziwy świat wartości. Wydaje się, że jesteśmy u progu wielkich rekolekcji, które podejmą tematy podstawowe dla człowieka na Ziemi. Ziemia przecież jest tylko niewielkim tworem w ogromie przestrzeni wszechświata. Człowiek współczesny ma jakieś rozpoznanie tej wielkości, ale często ulega sugestiom pseudonaukowców, którzy ukazują obraz wydumany wizją neomarksistowską i ateistyczną. Ta wizja przybiera postać naukowej, co jest całkowitym kłamstwem i oszustwem. Przecież to rozum powinien porządkować rzeczywistość. Choćby zasada przyczynowości sprawczej. Poza tym zniewolenie umysłu spowodowane przez ateistycznych filozofów pozbawia ludzi samodzielnego myślenia i pewnej rozumowej oczywistości. Szkoda, że współczesna medycyna, która ma tak niezwykłe osiągnięcia, jako także nauka o precyzji ludzkiego organizmu, nie ukierunkowuje swojego zamyślenia w kierunku zamyślenia metafizycznego. Może właśnie czas pandemii, który wskazuje, że obecnie najbardziej zagrożony jest człowiek, przynagli ludzi do pewnej filozoficznej głębi i pokaże człowieka i jego los na Ziemi, jako coś bardziej wyposażonego w sposób obiektywny i pogłębiony. Umiejscowi człowieka, jako kogoś obdarzonego przez Stwórcę wielkim powołaniem i przeznaczeniem.

Ruch „Europa Christi” pragnie otworzyć drzwi Chrystusowi.

Podziel się cytatem

Ateizm bardzo skrzywdził Boga Stworzyciela nieba i Ziemi, ale także skrzywdził człowieka. Krzywda ludzka została spowodowana przez ateistów XX wieku. II wojna światowa została wywołana przez ludzi, którzy nie wierzyli w prawdziwego Boga objawionego w Biblii. Współczesny ateizm idzie w tym samym kierunku. Jest on wypaczeniem idei prawdziwego humanizmu, który wypływa z przesłania filozofii greckiej, prawa rzymskiego opartego na prawie naturalnym, zaś przesłanie ewangeliczne ubogaca prawo naturalne mocą objawiającej się miłości, która wychodzi z Istoty Boga, który jest samą Miłością. A ateizm chiński przysłał nam koronawirusa.

Reklama

Opcja chrześcijańska stwarza wizję zbudowaną na prawie naturalnym, uwzględniającym prawa biologiczne zbudowane na rozumności i ubogacone ewangelicznym przesłaniem miłości Boga i bliźniego. I to jest najpiękniejsze przesłanie.

Te myśli towarzyszyły mi przy powoływaniu Ruchu „Europa Christi”. Ten Ruch pragnie otworzyć drzwi Chrystusowi. Tego tak bardzo pragnął św. Jan Paweł II. Wszystkie dotychczasowe kongresy Ruchu „Europa Christi” podejmowały tematykę chrześcijańskiej wizji Europy.

Obecnie jesteśmy w bardzo ważnym momencie, który będzie decydującym dla losów świata. Uważam, że już czas najwyższy, by na oścież otworzyć drzwi dla Chrystusa. Oczywiście, widać wyraźnie, jak działa szatan. Wchodzi wielokrotnie w drzwi Europy, nawet w drzwi, których się nikt nie spodziewał. Z bólem słyszymy byłych księży czy zakonników, którzy z nienawiścią mówią o Kościele, a nawet o naszym wspaniałym św. Janie Pawle II. To budzi nie tylko zdumienie, ale i jest znakiem, jak dalece może wchodzić piekło. Nie na darmo Matka Najświętsza pokazała dzieciom fatimskim wizję piekła, do którego idą grzesznicy. O tym także dzisiaj trzeba powiedzieć ludziom w Europie, bo nie chcą dostrzegać całokształtu Bożego Objawienia.

Pojęcie „Europa Christi” jest bardzo czytelne, czytelne także w Kościele. Kościół przecież musi być bardzo jasny i czytelny. Przecież Chrystus powiedział: Ja jestem światłością świata. Te słowa nie wymagają żadnych dopowiedzeń. A więc ciągle oczekujemy jasności ze strony Kościoła. Ta jasność tak bardzo jest oczekiwana w czasach niezwykłego zamętu w dniach trwogi. A w wymiarze światowym może stać się główną busolą ludzkości. Dlatego trzeba się bardzo modlić za papieża, który jest Chrystusową skałą, na której Chrystus buduje swój Kościół. Musimy także zauważyć, że racją stanu dla wszystkich chrześcijan jest szacunek i wierność wobec Kościoła. Nie na darmo od pewnego czasu szatan ze zdwojoną siłą uderza w Kościół, w ludzi Kościoła i jego instytucje. Ruch „Europa Christi” jest ruchem misyjnym, który w sposób oczywisty podejmuje zadania wyznaczone przez Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie”. Przypomnimy: „Ja się na to narodziłem, i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie”. Zauważmy, w jak dramatycznym momencie Chrystus wypowiedział te słowa, dlatego są one tak bardzo zobowiązujące. To wielkie zobowiązanie dla Kościoła i dla wszystkich ochrzczonych i bierzmowanych. „Omnia instaurare in Christo” – mówił św. Pius X. Odnowić wszystko w Chrystusie. To jest bardzo ważne zawołanie, bo ewangeliczna misja wydaje się, że w wielu środowiskach zaśniedziała. A przecież Chrystus może wszędzie powrócić ze swoją boską mocą i zbawczym działaniem. Może człowiekowi przywrócić sens życia. Ta wizja, którą On nam zaproponował jest oczywista, przyjazna wszystkim. Można się tylko dziwić, że tylu ludzi nie dostrzega przepięknej wizji człowieka, świata i wszechświata, a wybiera mielizny, często pozbawione sensu.

Dlatego trzeba dzisiaj zwrócić się do Chrystusa, by powrócił do Europy. W Europie żyją jeszcze miliony chrześcijan. Są rozproszeni, bo rozmaite struktury powodują ich zróżnicowanie. Solidarność chrześcijan mogłaby spowodować, by Europa dostrzegła swoją chrześcijańską tożsamość. Ruch „Europa Christi” bardzo zabiega o to, by Chrystus znalazł swoje godne miejsce w chrześcijańskiej Europie. Wzywamy wyznawców Chrystusa, by się policzyli, by solidarnie opowiedzieli się za Chrystusem, by zjednoczyli się w Świętym Kościele. To wszystko będzie możliwe jeżeli Europa wróci do modlitwy, do refleksji, a także do pokuty, bo to jest warunek do prawdziwego nawrócenia. Powtarzamy ciągle za św. Janem Pawłem II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”.

2020-03-26 18:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję