Reklama

Niedziela Lubelska

Kwiaty wdzięczności

Niedziela lubelska 24/2020, str. I

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

39. rocznica śmierci

Paweł Wysoki

Strażnicy miejscy składają kwiaty w imieniu przedstawicieli władz

Strażnicy miejscy składają kwiaty w imieniu przedstawicieli władz

– Jesteśmy dumni, że mieliśmy takiego pasterza – podkreślił abp. Stanisław Budzik w 39. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej w Lublinie 28 maja wojewoda lubelski Lech Sprawka wraz z przedstawicielami władz i instytucji różnego szczebla złożyli kwiaty. – Nasze pokolenie jest wdzięczne za dar wolności, którą wypracowali kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II – powiedział Zdzisław Niedbała z biura prezydenta Urzędu Miasta Lublin. – W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II złożyliśmy kwiaty przed pomnikiem papieża na dziedzicu KUL, a w rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego, opatrznościowego męża Kościoła i narodu polskiego, jesteśmy przed jego pomnikiem – wyjaśniał.

Kardynał Wyszyński był związany z Lublinem, począwszy od studiów z prawa kanonicznego na KUL, przez okres ukrywania się w naszym regionie przed niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej i dane wówczas świadectwo troski o niewidome dzieci z Lasek, po biskupstwo w Lublinie (1946-48) i duchową więź z naszą diecezją, a szczególnie z KUL, w latach jego posługi jako prymasa. Abp Budzik przypomniał, że po śmierci lubelskiego biskupa Mariana Fulmana ks. Wyszyński przysłał w imieniu kapituły włocławskiej kondolencje i życzył osieroconej diecezji, by Bóg posłał jej odpowiedniego pasterza. Zapewne nie spodziewał się, że to on sam otrzyma wezwanie i przybędzie do Lublina. Tu uczył się, jak prowadzić diecezję. Czasy były trudne, wszystko w ruinie. Chodziło nie tylko o odbudowanie zniszczonej katedry i kościołów, ale też o naprawę zniszczeń moralnych, jakie przyniosła ze sobą wojna, o przywrócenie nadziei. – Była to dobra szkoła do tych zadań, jakie Opatrzność przeznaczyła mu w Warszawie i Gnieźnie – powiedział metropolita.

Pomnik na dziedzińcu kurii został wzniesiony z inicjatywy abp. Bolesława Pylaka w 1996 r., w 50. rocznicę objęcia biskupstwa w Lublinie przez bp. Wyszyńskiego.

2020-06-10 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niestrudzony pasterz narodu

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Prymas Tysiąclecia

39. rocznica śmierci

reprodukcja Łukasz Krzysztofka

Modlitwa przy trumnie kard. Stefana Wyszyńskiego. W prawym górnym rogu, przy sztandarze "Solidarności" bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Modlitwa przy trumnie kard. Stefana Wyszyńskiego. W prawym górnym rogu, przy sztandarze

"Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza, i jeżeli jaki program, to Ona". Te słowa swojego testamentu maryjnego wypowiedział na łożu śmierci kard. Stefan Wyszyński. 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego odszedł do Domu Ojca.

W tym czasie w rezydencji Arcybiskupów Warszawskich trwała nieustanna modlitwa najbliższych współpracowników umierającego Prymasa. Lekarze cały czas czuwali. Nad ranem pogłębiły się zaburzenia pracy serca. Podawane leki nie przynosiły poprawy. Oddech stawał się coraz słabszy. Czuwający całą noc kardiolog stwierdził nadchodzącą agonię. Przy łożu zebrali się lekarze i domownicy. Ks. Bronisław Piasecki, kapelan Prymasa, prowadził modlitwy za konających. Kard. Wyszyński trzymał w dłoni zapaloną gromnicę, znak zmartwychwstania i życia. Leżał na prawym boku z przechyloną głową.

CZYTAJ DALEJ

Lourdes: Nagroda ks. Hamela za artykuł o o. Maccallim

2023-01-27 16:27

[ TEMATY ]

Lourdes

nagroda

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

W Lourdes przyznano doroczną Nagrodę ks. Jacquesa Hamela. Otrzymał ją francuski dziennikarz Christophe Chaland za artykuł o o. Pier-Luigim Maccallim, włoskim misjonarzu, który przez dwa lata był więziony przez islamistów w Afryce. Nagrodę wręczył kard. Pietro Parolin na dorocznym spotkaniu katolickich dziennikarzy.

Watykański sekretarz stanu zauważył, że losy o. Maccalliego przypominają o odwadze misjonarzy głoszących w świecie Ewangelię, a zarazem o prześladowaniach, których doświadczają dziś chrześcijanie. „Oby krew męczenników rzeczywiście stała się zasiewem chrześcijan. Módlmy się, by Bóg obdarzał odwagą i męstwem prześladowanych chrześcijan, a w szczególności misjonarzy i dziennikarzy” – mówił kard. Parolin.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję