Reklama

Niedziela Przemyska

Lazaryci na Jasnej Górze

Przez trzy dni pielgrzymujący na Jasną Górę mogli zauważyć postacie w płaszczach z zielonymi krzyżami. To lazaryci przybyli pokłonić się Matce Bożej.

Niedziela przemyska 41/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Jasna Góra

lazaryci

Andrzej Mamys

Był czas modlitwy, a także spotkań, rozmów, podsumowań i planów

Był czas modlitwy, a także spotkań, rozmów, podsumowań i planów

Ich obecność oznaczała II Pielgrzymkę Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy do Częstochowy. Te kilka wrześniowych dni (18-20) to był czas modlitwy, a także spotkań, rozmów, podsumowań i planów. Czas, który dawał poczucie lazaryckiej wspólnoty, siły i wzajemnego wsparcia tych, którym bliskie jest zakonne zawołanie Atavis et Armis. Na rekolekcje przybyli członkowie zakonu m.in. z Bydgoszczy, Przemyśla, Krosna, Zamościa, Rzeszowa, Warszawy, Strzelec Opolskich.

Sobota była dla pielgrzymów szczególnym dniem. Rozpoczął się Drogą Krzyżową na wałach jasnogórskich. Następnie w bazylice jasnogórskiej zgromadzili się lazaryci na uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez przeora duchowego zakonu biskupa bydgoskiego Jana Tyrawę GCLJ, wikariusza Wielkiego Przeoratu Polski ks. prał. Józefa Bara ECLJ, wikariusza Komandorii Podkarpackiej ks. kan. Ryszarda Mazurkiewicza ECLJ, ks. prał. Wojciecha Przybyłę SChLJ – dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz kapelana starszego zakonu ks. Marcina Kwiatkowskiego SChLJ.

Reklama

– W czasach wypraw krzyżowych było dużo chorych i rannych, dlatego rodziły się zgromadzenia rycerskie m.in. św. Łazarza, aby poprzez budowę szpitali czy przychodni opiekować się rannymi, chorymi, cierpiącymi, którzy w jakiejś części do domu w Europie już nie wrócili – mówił w homilii bp Tyrawa. – To była konkretna realizacja czynienia sobie „ziemi poddanej” – podkreślił. A później, z biegiem czasu, kiedy historia stawiała nowe wyzwania, nowe zadania, zakon je podejmował.

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał Dariusz Woźnicki, marszałek Zjednoczonych Bractw Kurkowych RP, rycerz Zakonu św. Sebastiana. Słowa podziękowania za wspólną modlitwę skierował do zebranych wielki przeor Polski Krzysztof Polasik-Lipiński GCLJ:

– Wszystkim naszym braciom i siostrom, i tu zgromadzonym życzę, by łaska Maryi, której teraz doznajemy, towarzyszyła wam każdego dnia, budząc w sercach wiarę i miłość, tak potrzebną w codziennym życiu.

Reklama

Pielgrzymkę zakończyła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu koncelebrowana przez ks. Marcina Kwiatkowskiego oraz konferencja w Kaplicy Różańcowej.

Zakon w ramach działalności charytatywnej i społecznej zajmuje się prowadzeniem w Bydgoszczy Hospicjum Perinatalnego, w Przemyślu tworzy Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze BETANIA im. św. Łazarza z Jerozolimy, prężnie działają lazaryci w Warszawie, Zamościu i Krośnie.

2020-10-07 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Choinki na Jasnej Górze przystrojone w narodowe barwy

[ TEMATY ]

Jasna Góra

choinka

BPJG

Feeria barw, nieograniczona wyobraźnia i przewodnie motywy narodowe. Na dziedzińcu Jasnej Góry stanęła jubileuszowa bożonarodzeniowa choinka na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyjątkowe drzewko ozdobił przeor klasztoru z najmłodszymi uczestnikami X Konkursu na Wieczernikową Choinkę. W kaplicy – namiocie udekorowanych zostało także kilkadziesiąt świerków przez dzieci ze szkół i przedszkoli arch. częstochowskiej.

O. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry wyraził radość, że dzieci tak chętnie przyjęły zaproszenie i włączyły się poprzez swoją twórczą pracę „w uwielbienie Pana Boga, uwielbienie Narodzenia Pana Jezusa”. - Dziękuję dzieciom, za to, że otwierają swoje serca i że z taką radością przybywają tu, na Jasną Górę do Matki Bożej. Razem z Maryją wyczekujemy na narodzenie Dzieciątka. Chcemy tym naszym wysiłkiem i staraniem, dobrymi pomysłami okazać też naszą cześć, szacunek , nasze oddanie i radość, że Pan Jezus rodzi się dla każdego z nas” – mówił jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Odkrywają miejsca pamięci

2021-07-25 10:27

TD

Odkrywają miejsca pamięci

„Klub Odkrywców Miejsc Pamięci” zaprasza do trzeciej edycji konkursu. Rywalizacja prowadzona jest głównie w Internecie – do odkrycia jest ok 450 miejsc. Najwięcej punktów otrzymują jednak te osoby, które osobiście wyruszą do historycznych punktów. W ubiegłym roku zwycięzca dotarł do ponad 360 miejsc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję