Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rok św. Józefa już trwa

Kalendarz wydarzeń organizowanych w Roku św. Józefa w diecezji rzeszowskiej jest już bardzo bogaty.

Niedziela rzeszowska 7/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Janusz Sądel

Wizerunek św. Józefa w kościele w Ropicy Górnej

Wizerunek św. Józefa w kościele w Ropicy Górnej

Papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok św. Józefa. Ta data nie była przypadkowa – 150 lat temu, 8 grudnia 1870 r., bł. Pius IX ustanowił św. Józefa patronem Kościoła katolickiego.

Z okazji ogłoszenia Roku św. Józefa Ojciec Święty wydał list apostolski Patris corde, w którym określił św. Józefa m.in. tytułami: „ukochany ojciec”, „ojciec czułości”, „ojciec twórczej odwagi”. W swoim tekście papież Franciszek wyznaje, że pragnienie podzielenia się osobistymi refleksjami dotyczącymi osoby i dzieła św. Józefa narastało w nim szczególnie w ostatnich miesiącach, tak bardzo naznaczonych skutkami pandemii. Stawiając nam za wzór św. Józefa, papież Franciszek ukazuje, że wszyscy mogą znaleźć w nim orędownika, pomocnika i przewodnika w trudnych chwilach.

W naszej diecezji chcemy w tym roku częściej spoglądać na postać św. Józefa i uczyć się od niego świętości oraz służby. Pomocą w tym będą również nabożeństwa i odpusty, które w ciągu tego roku można będzie otrzymać.

Główne wydarzenia diecezji rzeszowskiej związane z Rokiem św. Józefa:

Każda środa: W parafiach Msza św. wotywna o św. Józefie (Biskup rzeszowski wydał dekret zezwalający na odprawianie w kościołach i kaplicach diecezji rzeszowskiej jednej Mszy św. wotywnej o św. Józefie w każdą środę).

10-18 marca: Duszpasterstwo młodzieży poprowadzi nowennę on-line przed uroczystością św. Józefa (19 marca 2021 r.) w ramach rekolekcji wielkopostnych.

19 marca: Odpust ku czci św. Józefa pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby w parafii św. Józefa w Rzeszowie (osiedle Staromieście), początek godz. 18.

28, 29, 30 kwietnia: Triduum przed liturgicznym wspomnieniem św. Józefa Rzemieślnika w każdej parafii diecezji (materiały zostaną dostarczone do parafii).

1 maja: W parafii św. Józefa w Rzeszowie (osiedle Staromieście) o godz. 11 bp Jan Wątroba oraz w parafii św. Józefa w Skołyszynie o godz. 11 bp Edward Białogłowski dokonają oddania naszej diecezji św. Józefowi. W tym dniu w łączności z biskupami takie oddanie nastąpi również we wszystkich parafiach diecezji.

Reklama

19 czerwca: Dzień Świętości Kapłańskiej

20 czerwca: Dzień Świętości Małżeństw

Z okazji Roku św. Józefa Penitencjaria Apostolska udzieliła daru specjalnych odpustów. Szczegółowe informacje na ten temat na stronie internetowej diecezji rzeszowskiej.

Ponadto, jeśli sytuacja pandemii na to pozwoli, planowane są jeszcze wydarzenia, które pomogą uczcić św. Józefa: coroczny Bieg Trzeźwości (ze zmienioną trasą do kościoła św. Józefa), „Złazisko” Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży do kościoła św. Józefa oraz wiele modlitewnych spotkań tematycznych na katechezie i wspólnotach grup parafialnych.

2021-02-10 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ciebie obieram za patrona

Niedziela rzeszowska 25/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Archiwum Ojców Franciszkanów

O. Sylwester Kurzyna, franciszkanin

O. Sylwester Kurzyna, franciszkanin

O potężnym orędownictwie św. Józefa mówi o. Sylwester Kurzyna, franciszkanin z parafii św. Antoniego w Jaśle w rozmowie z Natalią Janowiec.

Natalia Janowiec: We wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika 1 maja br., biskupi rzeszowscy zawierzyli diecezję, rodziny i wszystkie parafie opiece św. Józefa. Co ten akt oznacza dla nas?

O. Sylwester Kurzyna: Papież Franciszek pozostawiając nam list apostolski Patris corde i nawiązując do 150. rocznicy obrania św. Józefa patronem Kościoła katolickiego, ogłosił trwający rok czasem szczególnie poświęconym św. Józefowi. Pasterze diecezji rzeszowskiej wierni duchowi apostolskiemu przenieśli to powszechne zawierzenie na grunt wspólnoty diecezjalnej, powierzając każdego z nas orędownictwu św. Józefa. Również 1 maja we wszystkich parafiach diecezji w łączności z biskupami, każdy z nas osobiście oddał się św. Józefowi pod opiekę. Jest to zatem coś więcej niż tylko bierne zostanie oddanym w czyjeś ręce. To był czas, kiedy wszyscy razem, a zarazem indywidualnie mogliśmy powiedzieć: „Św. Józefie, chcę abyś był moim opiekunem, Ciebie obieram za mojego patrona nie tylko na ten rok, ale na całe moje życie”. To była sposobność, by zawiązać i umocnić prawdziwą, żywą relację ze św. Józefem. Czy to wydarzenie uświadomi nam jego szczególną opiekę? Myślę, że każdy z nas sam powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie, jednak nasze subiektywne odpowiedzi nie zmienią obiektywnej prawdy, że św. Józef troszczył, troszczy i będzie się troszczył o Kościół – czyli o nas!

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję