Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Opowieść o św. Józefie

Parafia św. Katarzyny zaplanowała szereg działań popularyzujących postać ziemskiego ojca Jezusa.

Dzięki staraniom proboszcza ks. Krzysztofa Musiałka i członków Stowarzyszenia św. Katarzyny została wydana książka Cieśla, francuskiego dziennikarza i katechety Oliviera Le Gendre.

Reklama

Jest to niezwykła pozycja; do dwojga młodych ludzi przychodzi Bóg z odwiecznym planem zbawienia, tak niemieszczącym się w ich ludzkich oczekiwaniach. Autor w oryginalny, a zarazem prosty sposób, opisał życie Józefa, małżonka Maryi i ziemskiego ojca Jezusa. Przedstawia nam Józefa jako młodzieńca, co może zaskoczyć czytelnika, bo na ogół jest on pokazywany jako dojrzały mężczyzna, czasem nawet starzec.

Olivier Le Gendre prowadzi czytelnika od momentu, gdy kilkunastoletni Józef dowiaduje się, że jego ukochana Maryja jest brzemienna, przez jego dojrzewanie do ojcostwa, aż po śmierć. Opisuje jego wątpliwości i obawy, czy jako ojciec podoła obowiązkom; jego wzruszenie, gdy maleńkiego Jezusa bierze po raz pierwszy na ręce; odpowiedzialność za rodzinę, gdy nocami ucieka do Egiptu; codzienną pracę, by zapewnić rodzinie byt oraz drobne radości i troski, jakie towarzyszyły tym wydarzeniom. W tych opowieściach możemy znaleźć podobieństwa do naszych rodzin, nasze przeżycia i zmagania z trudnościami, ale też sugestię, jak sobie z nimi radzić i przekonanie, że kluczem do tego jest przede wszystkim zaufanie Bogu. Cieśla to lektura, po którą warto sięgnąć, treść dodaje sił, by razem z Józefem nieść bez lęku to wszystko, co wydaje się nie do uniesienia.

Książkę Cieśla Oliviera Le Gendre można kupić w goleniowskim kościele św. Katarzyny (zakrystia, stanowisko Caritasu), w księgarni przy sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, w sklepiku z dewocjonaliami przy kościele św. Jana w Stargardzie oraz drogą mailową (kontakt: krzysztofm@post.pl).

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie... wykonawco rzetelny Prawa Mojżeszowego

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok św. Józefa

Pixabay.com

Święty Józef jest dla nas przykładem rzetelnego wykonawcy przepisów Prawa Mojżeszowego. Zwłaszcza z opisów św. Łukasz możemy wywnioskować, że św. Józef zadał sobie wiele trudu, by Święta Rodzina nigdy nie uchybiła wypełnieniu żadnego z przepisów nakazanych przez Prawo Starego Testamentu.

Gdy minęły bowiem pierwsze dni Dzieciątka Jezus św. Józef zadbał o to, by ósmego dnia, zgodnie z przepisami Prawa Izraela, zostało Ono ofiarowane Panu przez obrzezanie – obrzęd upamiętniający przymierze Boga z Jego ludem. Józef nadaje wówczas także Jezusowi imię, zgodnie z tym co polecił mu anioł we śnie. Jednak obowiązki religijne związane z narodzinami Jezusa jeszcze się nie skończyły. Gdy minęło czterdzieści dni, Józef zabiera Maryję i Jezusa do Jerozolimy oddalonej kilka kilometrów od Betlejem, by tam przedstawić Dziecię w Świątyni. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Miał również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, tak zwaną ofiarę ubogich, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję