Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Gdy rozerwą się więzy czasu…

Sam proces pisania jest na ogół szybki, a myśli do niego zbiera się z dawnych przemyśleń i z tego, co podsuwa bieżąca chwila – tak o kazaniach mówi ks. prof. Michał Heller.

Niedziela małopolska 14/2021, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

ks. prof. Michał Heller

Ewa Biedroń

Powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby nie zawieść siebie samego – powiedział ks. prof. Michał Heller

Powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby
nie zawieść siebie samego – powiedział ks. prof. Michał Heller

Ukazał się czwarty tom kazań światowej sławy naukowca pt. Gdy rozerwą się więzy czasu… Kazania krótkie. Zostały one wygłoszone w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie.

21 marca ks. prof. Heller przewodniczył Mszy św. w tarnowskiej parafii. W niedzielnym kazaniu nawiązał do pandemii. – Lekcja, jaką nam daje koronawirus, i z której na pewno powinniśmy skorzystać, to przypomnienie o naszej kruchości. Nie tylko chodzi o kruchość biologiczną, ale również o kruchość moralną, że tak łatwo nam zboczyć ze ścieżki, która prowadzi tam, gdzie trzeba. Tak, jak staramy się wytworzyć w sobie przeciwciała, które zapobiegłyby przed chorobą, podobnie powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby nie zawieść siebie samego – powiedział duchowny.

Lekcja, jaką nam daje koronawirus, to przypomnienie o naszej kruchości.

Reklama

Po liturgii można było kupić najnowszą książkę kapłana – kolejny zbiór kazań ks. Hellera. – Bardzo lubię te kazania, są mądre, pozwalają zastanowić się człowiekowi nad sensem życia. Ksiądz Heller daje nam cenne wskazówki – mówi p. Jerzy z Tarnowa. Na Mszę św. przyjechał także p. Łukasz z Mielca. – Od kilku lat bardzo interesuję się twórczością księdza profesora. Jest wielkim autorytetem, pomaga człowiekowi zrozumieć relacje nauki i wiary. Znajduję odpowiedzi na nurtujące mnie pytania – wyznaje filozof, który studiuje również teologię i zarządzanie.

Chodzi o czas

Wyobraźnia a życie wieczne, Kiedy rozpoczyna się wieczność?, Czas jak złodziej, Nie ma innej drogi – to m.in. wybrane tytuły kazań. Ksiądz Heller przyznaje, że temat czasu zawsze go fascynował – jako temat filozoficzny, egzystencjalny, głęboko teologiczny. Stwierdza: – Świadectwa tej fascynacji można znaleźć rozsiane we wszystkich poprzednich tomikach. Nawet w samych tytułach: 10.30 u Maksymiliana – to przecież wyraźnie wskazana godzina na zegarze; Zakład o życie wieczne – to rozgrywka między czasem a wiecznością; a Daj nam oczy widzące – prośba o wzrok tak przenikliwy, by mógł wznieść się ponad czas. Gdy rozerwą się więzy czasu… prowadzi ten ciąg refleksji do momentu, w którym nasz czas się urwie, a trzy kropki zawieszą perspektywę na brzegu Nieznanego. Ta perspektywa jest perspektywą wszystkich rozważań w tym tomie – podkreśla ks. Heller.

Czwarty tom

Pozycja ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Copernicus Center Press. – To wyjątkowy tom, najobszerniejszy z dotychczas wydanych – mówi prezes Piotr Majorczyk. I dodaje: – Książka ukazała się w dniach jubileuszu ks. prof. Hellera. Jest to pierwszy tak osobiście przygotowany tom przez księdza profesora. Głównym mianownikiem tych rozważań jest czas.

Ksiądz Heller jest światowej sławy naukowcem, kosmologiem, filozofem, fizykiem, teologiem. 12 marca obchodził 85. urodziny. Od lat głosi kazania w parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Jest Honorowym Obywatelem Tarnowa, pomysłodawcą i fundatorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. W 2008 r., jako jedyny do tej pory Polak, został laureatem Nagrody Templetona. W 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski uhonorował kapłana Orderem Orła Białego.

2021-03-30 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Artur Ważny nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej

[ TEMATY ]

biskup

Tarnów

Twiiter/Jasna Góra

Ks. Artur Ważny

Ks. Artur Ważny

Ks. Artur Ważny, dotychczasowy ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej, został mianowany biskupem pomocniczym tejże diecezji. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.

Ks. Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecna diecezja rzeszowska).

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Co najmniej 25 osób zginęło podczas strzelaniny w Rio de Janeiro

2021-05-06 20:05

[ TEMATY ]

Brazylia

kartel

strzelanina

PAP

Co najmniej 25 osób zginęło podczas czwartkowej strzelaniny w faweli Jacarezinho, na północnym przedmieściu Rio de Janeiro. Policja prowadziła tam operację wymierzoną w handlarzy narkotyków - podał brazylijski dziennik "O Globo" na swym portalu internetowym.

Wśród zabitych jest policjant, dwóch funkcjonariuszy zostało rannych. Postrzelone zostały też dwie osoby w metrze - pisze "O Globo".

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś o przyjaźni Boga do człowieka i przyjaźni między ludźmi

2021-05-07 11:13

[ TEMATY ]

człowiek

abp Grzegorz Ryś

przyjaźń

ks. Paweł Kłys

- Kiedy Jezus mówi, że nas traktuje jak przyjaciół, to znaczy, że z każdym z nas łączy Go wyjątkowa relacja, relacja szczególnego zaufania- tłumaczył abp Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej celebrowanej w kaplicy domu biskupów łódzkich.

- Pan Bóg w swoim Słowie objawia nam swoją miłość do nas na wiele różnych sposobów – zauważył w homilii metropolita łódzki. - Często Bóg mówi o swojej miłości ojcowskiej i macierzyńskiej - porównuje swoją miłość do nas do miłości ojca i matki. Natomiast dziś Jezus mówi o przyjaźni - jako wyjątkowej formie miłości. Przyjaźń jest niewątpliwie szczególną formą miłości. Kiedy mówimy słowo „przyjaźń” to mamy przed oczami konkretne twarze. Nie o każdym człowieku mówimy „przyjaciel” – zauważył hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję