Reklama

Wielkie zmiany

Mieliśmy chwilę oddechu, ale w momencie, gdy piszę te słowa, znowu niemal wszystko kręci się wokół pandemii. Trudno o tym nie myśleć, gdy już nie tylko w przekazach medialnych, ale i z pierwszej ręki słyszy się, że choruje ten parafianin i tamten, a jedna z pań czekała na karetkę aż 12 godzin. Nie, nie piszę tego z wyrzutem albo z pretensjami, tylko żeby podkreślić, jak ciężkie czasy nastały.

Reklama

Za oknem akurat pokazało się słońce, choć przed chwilą padał śnieg. Nic nowego – mamy po prostu kwiecień, a wiadomo, że w kwietniu jest i trochę zimy, i trochę lata. Czekamy na nie z utęsknieniem, bo liczymy – podparci ostrożnymi zapowiedziami nie tylko polityków, ale i medycznych autorytetów – że to lato może bardziej będzie przypominało to sprzed dwóch lat, że będzie normalniej, choć z drugiej strony i tu, i tam mówią, że na pewno nie będzie tak samo.

Politycy chcą wykorzystać tego game changera do wielkiej zmiany. W Polsce będzie się ona nazywała „Nowy Ład”. We Francji „France Relance”, a w Niemczech „Zukunftspaket”. Amerykański plan odbudowy nie ma swojej nazwy, ale liczony jest w bilionach dolarów. Zmiana kosztuje.

To tu, to tam słychać też o zmianach w Kościele. Papież powiedział, że z kryzysu nigdy nie wychodzi się takim samym. W holenderskich mediach przeczytałem wypowiedź duchownego, że trzeba Kościół wymyślić na nowo. Inne wypowiedzi nie są tak radykalne, ale też wspominają o konieczności zmiany. Oczywiście, Kościół, wbrew opiniom zawistników, nie ma takich pieniędzy. Zmiana w Kościele zawsze polegała na czymś innym. Dotyczyła przemiany duchowej, przybrania nowego człowieka. A na to nie potrzeba żadnych pieniędzy.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Kościół stara się wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców. Niedawno minęło 70 lat od utworzenia, z inicjatywy papieża Piusa XII, Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej (ICMC) z siedzibą w Genewie. Instytucja powstała w odpowiedzi na kryzys wywołany II wojną światową. Koordynuje działania episkopatów w zakresie pomocy ludziom wykorzenionym, niezależnie od ich religii, pochodzenia czy narodowości. Jest także centrum informacji, które pomaga diecezjom i parafiom skutecznie wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję