Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź

Odszedł artysta, który łączył pokolenia

Pogrzeb śp. Krzysztofa Krawczyka w łódzkiej archikatedrze.

Niedziela łódzka 16/2021, str. III

Piotr Drzewiecki

Muzyk spoczął na cmentarzu w Grotnikach

Muzyk spoczął na cmentarzu w Grotnikach

W Poniedziałek Wielkanocny odszedł Krzysztof Krawczyk – legendarny Trubadur, gitarzysta, autor piosenek łączących pokolenia i autor ponad 100 muzycznych albumów. W sobotę, 10 kwietnia, w archikatedrze łódzkiej abp Grzegorz Ryś odprawił Mszę św. pogrzebową w jego intencji. – Śpiew to doświadczenie wspólnoty. I właśnie dziś za to doświadczenie dziękujemy, za życie i twórczość pana Krzysztofa Krawczyka, za to, że Pan był jego pieśnią – mówił abp Ryś na początku Eucharystii.

Homilię wygłosił bp senior Antoni Długosz z Częstochowy, który znał muzyka ponad 40 lat. – Kto miłuje nowe życie, ten umie śpiewać pieśń nową. Sami bądźcie tym, co śpiewacie, a jesteście jego pieśnią pochwalną, gdyż wasze życie jest dobre. Wyruszył parostatkiem w piękny rejs, najpiękniejszy, bo wieczny. Wydawać by się mogło, że potrafimy wszystko, to jednak wobec śmierci jesteśmy tak samo bezradni jak przed wiekami. Śmierć ma wymiar najczęściej kościotrupa trzymającego w ręku kosę. Przychodzi po uczonego i po analfabetę, po polityka i robotnika, po szeregowca i generała, po ucznia i nauczyciela. Nie ma oczu, bo nie patrzy. Nie ma uszu, bo nie wzrusza jej lamet. Nie ma języka, bo nikogo nie ostrzega o swoim przyjściu, nie ma czoła, bo jest bezwstydna. Wszędzie wchodzi bez zaproszenia i bez pukania. Nikt się przed nią nie schowa. 5 kwietnia odwiedziła dom państwa Krawczyków w Grotnikach, nieopodal Łodzi. Jak zwykle nieproszona, jak zwykle niechciana, bez zapowiedzi i bez pozwolenia i zabrała ostatnie tchnienie. Jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy, nikt nie zagłuszy tej prawdy. Choć Krzysztof Krawczyk przemierzył cały świat od Las Vegas po Krym, u boku żony Ewy znalazł swój mały raj – mówił bp Długosz.

Za muzyczną oprawę Mszy św. w Łodzi odpowiadał zespół Siewcy Lednicy, związany ze Wspólnotą Lednica 2000, zaś fragment Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian przeczytał aktor Daniel Olbrychski.

Reklama

Na zakończenie odczytano list od Prezydenta RP, w którym Andrzej Duda napisał m.in.: „Odszedł wspaniały artysta, który swoimi dokonaniami zapisał osobny rozdział w historii muzyki. Jego piosenki łączyły i łączą pokolenia. Mimo wielkiej sławy, pozostał sobą, wrażliwym, serdecznym człowiekiem”.

– Sam będąc doświadczonym przez los, Krzysztof Krawczyk kochał ludzi i chętnie im pomagał, wielokrotnie angażując się w działania charytatywne i duchowe, którymi nie epatował opinii publicznej – bo były dla niego ważne przede wszystkim w wymiarze osobistym – mówił prof. Piotr Gliński, minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zmarłego pożegnał jego wieloletni przyjaciel i menedżer Andrzej Kosmala: – Jesteś w moich myślach, wspomnieniach i piosenkach, które wspólnie tworzyliśmy przez 47 lat. Twoja żona prosiła mnie, bym powiedział te słowa, których ona nie jest w stanie wypowiedzieć: nie – „Żegnaj”, ale – „Do widzenia”.

Piotr Drzewiecki

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35

[ TEMATY ]

policja

pomoc charytatywna

Piszkowice

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

To już kolejny rok, kiedy policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Ząbkowic Śląskich oraz komisariatów w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach włączają się w pomoc charytatywną dla lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję